FitnessCukrzyca typu 2 – podstępna choroba

Cukrzyca typu 2 – podstępna choroba

Cukrzyca typu 2 – podstępna choroba
Źródło zdjęć: © sxc.hu
12.10.2010 13:37

Czujesz się zmęczona, bez powodu dopada Cię przygnębienie, a na dodatek wciąż chce Ci się pić – to sygnały, których nie powinnaś lekceważyć. Objawy te mogą bowiem świadczyć o cukrzycy. Choroba ta została uznana za epidemię XXI wieku, a winę za to ponosi przede wszystkim nasz tryb życia. Dotyka ona więcej kobiet niż mężczyzn, a na dodatek jej ofiarami padają coraz młodsi.

Czujesz się zmęczona, bez powodu dopada Cię przygnębienie, a na dodatek wciąż chce Ci się pić – to sygnały, których nie powinnaś lekceważyć. Objawy te mogą bowiem świadczyć o cukrzycy. Choroba ta została uznana za epidemię XXI wieku, a winę za to ponosi przede wszystkim nasz tryb życia. Dotyka ona więcej kobiet niż mężczyzn, a na dodatek jej ofiarami padają coraz młodsi.

Cukrzyca to choroba przemiany materii. Pojawia się, gdy nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć cukru dostarczanego wraz z pożywieniem. Cukrzyca to choroba podstępna. Latami może rozwijać się w ukryciu i nie dawać charakterystycznych objawów, które można powiązać z chorobą. Bywa, że towarzyszącego nam od dłuższego czasu uczucia zmęczenia i osłabienia czy wahań nastroju nie łączymy z cukrzycą, ale z depresją.

Do typowych objawów należy: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, a także utrata wagi mimo dużego apetytu. Cukrzycy towarzyszą też objawy mniej charakterystyczne, np. przekrwione spojówki, świąd skóry czy wypadanie włosów. Możesz przypuszczać, że cierpisz na cukrzycę, jeśli w oddechu czujesz zapach acetonu przypominający świeże jabłka.

Na ogół uważa się, że dotyczy osób starszych, ale coraz częściej zapadają na nią osoby młodsze. Cukrzyca typu 2 jest też chorobą dziedziczną. Fakt, że jej objawy nie są na początku zbyt wyraźne, a także to, że można przypisać je innym schorzeniom, sprawia, że chorobę przeciętnie wykrywa się po 8 latach od zachorowania!

Rozpoznanie u lekarza

Aby nie przegapić początków cukrzycy, raz w roku powinnaś profilaktycznie zbadać sobie poziom cukru we krwi. Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeśli w Twojej rodzinie ktoś bliski chorował na cukrzycę. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań: wystarczy przyjść na czczo. Jeśli jesteś zdrowia, stężenie cukru w twojej krwi powinno wynosić 60-100 mg%.

Jeśli okaże się, że poziom jest podwyższony – badanie należy powtórzyć. Zwykle do rozpoznania cukrzycy upoważnia dwukrotne stwierdzenie poziomu glukozy we krwi równe lub wyższe niż 125 mg%. Można też zrobić dodatkowe badanie na czczo i 2 godziny po posiłku.

Leczenie choroby

Leczenie cukrzycy typu 2 zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie poziomu glukozy we krwi tak blisko normy, jak to tylko możliwe. Ogromnie ważne jest zaangażowanie osoby chorej. Cukrzycy sprzyja bowiem otyłość i czasami wystarczy odpowiednia dieta i ruch, które spowodują obniżenie wagi ciała, a poziom cukru wraca do normy.

Często już zmniejszenie ciężaru ciała o 5-10 proc. znacząco poprawia stan zdrowia pacjentów! Cukrzycę leczy się też tabletkami, które zmniejszają oporność na insulinę lub pobudzają trzustkę do jej wytwarzania. Jeśli to nie przyniesie efektów – konieczne będzie podawanie insuliny. Wielu chorych odwleka tę decyzję, tymczasem z cukrzycą nie ma żartów. Nieleczona bądź nieprawidłowo leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań.

Cukrzyca w ciąży

Zdarza się, że chociaż wcześniej nigdy nie miałaś problemów z cukrzycą, w czasie ciąży dowiadujesz się o chorobie. Nie jesteś odosobniona, gdyż problem ten dotyczy 2-3 proc. ciężarnych, częściej po 25 roku życia. Ten rodzaj cukrzycy związany jest ze zmianami hormonalnymi i zazwyczaj po porodzie mija. Nie można go jednak lekceważyć, ponieważ może być niebezpieczny zarówno dla matki, jaki i dla dziecka.

Niestety połowa kobiet, u których w ciąży wystąpiła cukrzyca, może mieć w przyszłości cukrzycę typu 2. W przypadku cukrzycy ciążowej ważna jest odpowiednia dieta i pilnowanie wagi. Czasem dieta i ruch wystarczą, aby obniżyć poziom glukozy we krwi. Niekiedy jednak potrzebna jest insulina w zastrzykach, ale o tym decyduje lekarz prowadzący ciążę.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także