Tropikalna zamia

Tropikalna zamia

Tropikalna zamia
Źródło zdjęć: © www.interklasa.pl
05.11.2007 12:36, aktualizacja: 05.11.2007 15:26

Ta oryginalna roślina w naturze występuje w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym. Pochodzi z Meksyku. Rośnie na nizinach, na glebach piaszczystych, wapiennych, przeważnie w strefie przybrzeżnej.

Ta oryginalna roślina w naturze występuje w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym. Pochodzi z Meksyku. Rośnie na nizinach, na glebach piaszczystych, wapiennych, przeważnie w strefie przybrzeżnej.

W Ameryce Północnej - na Florydzie i Bahamach - występuje Zamia integrifolia (zwana też Z. floridiana). W Ameryce Środkowej i Południowej - łącznie z Karaibami - rośnie ponad 50 innych gatunków.

W Polsce, jako ozdobna roślina doniczkowa, sprzedawana jest Zamia furfuracea (zwana sagowcem jamajskim), Zamia fischeri i Zamia integrifolia. Bardzo często pod nazwą zamia mylnie sprzedawane są zamiokulkasy zamiolistne, należące do zupełnie innej rodziny (Araceae - Obrazkowate). Ich wygląd jest podobny - długie liście z drobniejszymi, zielonymi listkami - jednak różnice w budowie i sposobie pielęgnacji są dość istotne i łatwo zauważalne.

Zamia jest sagowcem, a wyglądem przypomina palmę. Ma krótki, zgrubiały pień (kłodzinę) o średnicy ok. 20 cm, w którym gromadzi wodę. Z jego środka wyrasta rozeta od 6 do 30 parzystopierzastych liści o długości dochodzącej do 1,5 m. U nasady posiadają słabo lub gęsto ocierniony ogonek (o długości 15-30 cm) i składają się z 6-12 par małych listków, mających (zależnie od gatunku) do 15 cm długości i do 4 cm szerokości. Listki, osadzone na króciutkich ogonkach, są zielone, skórzaste, włochate, sztywne, lancetowate. Mają zaokrąglony szczyt i gładkie lub ząbkowane, często wywinięte do góry, brzegi. Zamia jest rośliną dwupienną (rozdzielnopłciową) - może wykształcać na jednym egzemplarzu tylko kwiaty żeńskie lub tylko męskie. Przypominają one szyszki lub kolbę kukurydzy w kolorze brązowym, o długości około 20 cm. Kwiaty żeńskie są trochę większe i mają dłuższy trzonek. Po zapyleniu powstają czerwone nasiona, kształtem przypominające migdały, o wielkości dochodzącej do 1 cm x 0,5 cm, które sadzimy do takiego samego
podłoża, co roślinę dorosłą.

Młode osobniki posiadają długie, kurczliwe korzenie. Na powierzchni ziemi znajdziemy również tzw. korzenie koralowe, na których żyją bakterie i algi, dostarczające sagowcom związków azotowych.

Zamia jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze rośnie nawet w pomieszczeniach o małej ilości światła słonecznego - zwana jest rośliną garderobianą - w półcieniu, w świetle rozproszonym. Latem odpowiednią temperaturą jest 15-30°C, a zimą 12-18°C przy wilgotności powietrza ok. 60-70 %. Lubi zraszanie liści. Roślinę latem podlewamy, gdy ziemia podeschnie (raz w tygodniu) po liściach, a nadmiar z podstawki wylewamy. Lepiej ją nawet odrobinę przesuszyć, niż zalać. Zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w miesiącu.

Rośnie w podłożu lekko kwaśnym - najlepsza będzie ziemia liściowa z domieszką torfu i piasku. Na dnie doniczki umieścić trzeba drenaż, gdyż roślina zalana traci liście i zaczyna gnić. Przesadzamy ją średnio co 5 lat. Nawozimy regularnie nawozami organicznymi, ale tylko latem, w czasie wzrostu rośliny.

Ze względu na swoje rozmiary (1,5 m wysokości i 1,5 - 2 m średnicy) zamia dobrze się czuje w większych pomieszczeniach np. halle, patia, biura itp.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także