Jak pokonać strach przed lataniem?
Jeszcze tylko tydzień, jeszcze tylko musisz przetrwać ostanie spotkania przed urlopem i całe dwa tygodnie bez żadnych obowiązków. Tak długo marzyłaś o tej wycieczce! I pozornie nic nie jest w stanie zmącić twojego szczęścia poza jedną obawą o której nie możesz zapomnieć. Jak ja wsiądę do samolotu?!
05.07.2011 15:36
Jeszcze tylko tydzień, jeszcze tylko musisz przetrwać ostanie spotkania przed urlopem i całe dwa tygodnie bez żadnych obowiązków. Tak długo marzyłaś o tej wycieczce! I pozornie nic nie jest w stanie zmącić twojego szczęścia poza jedną obawą o której nie możesz zapomnieć. Jak ja wsiądę do samolotu?!
Strach przed lataniem, określany jako aerofobia, aerodromofobia lub awiofobia, stanowi ogromny problem dla tysięcy osób. Kołatanie serca, duszności, mroczki pod oczami, pocenie się – to tylko niektóre z objawów, które paraliżują cię przed wejściem do samolotu. Przed oczami masz wszystkie katastrofy lotnicze, o których słyszałaś lub czytałaś, przewidujesz poważne awarie i usterki. Każdy dźwięk, drżenie, zmiana pozycji samolotu to dla ciebie sygnał, że coś się zepsuło. Po wyjściu z maszyny ogarnia cię ulga, po chwili jednak napięcie wraca, a towarzyszy mu myśl – Jak ja wrócę?!
Co szósty dorosły człowiek boi się latania, choć samolot jest uważany za najbezpieczniejszy środek transportu. Nie przemawiają statystyki, z których jasno wynika, że jazda samochodem jest dziewięć razy bardziej niebezpieczna. Na świecie co kilka sekund startuje samolot, a każdy potencjalny problem jest tysiące razy ćwiczony przez pilotów. Statystycznie, w ubiegłym roku na całym świecie w katastrofach lotniczych zginęło niecałe 900 osób, w wypadkach samochodowych natomiast, jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, 1,2 mln osób. Skąd biorą się więc tak negatywne emocje?
Nie ulega wątpliwości, że rolą człowieka nie jest latanie w przestworzach. Jesteśmy stworzeni do życia na ziemi i do właśnie grunt pod nogami daje nam poczucie bezpieczeństwa. Latanie jest natomiast czymś nienaturalnym, niezgodnym z naszą naturą a więc – niebezpiecznym. Większość pasażerów nie jest również świadoma zdarzeń które, choć wydają się zwiastujące rychłą katastrofę – w rzeczywistości są zupełnie prawidłowe. Turbulencje, awaryjne lądowania, krążenie nad lotniskiem – dla pilotów stanowią codzienność, dla pasażerów – mogą być powodem do paniki. Lęk jest więc uczuciem zupełnie zrozumiałym i naturalnym. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy jest on tak silny, że paraliżuje nasze życie i zmusza do rezygnacji z planów.
Krok pierwszy – zrozum, na czym polega problem
Z pewnością wielu twoich przyjaciół latało już nieraz i bardzo chwali sobie ten środek transportu. Pamiętaj jednak, że nie jesteś wyjątkiem i lęk przed podróżą samolotem nie jest niczym dziwnym. Warto zastanowić się nad własnymi emocjami i spróbować zrozumieć, gdzie tkwi problem. Pomyśl więc, czego konkretnie się obawiasz. A przyczyn lęku może być bardzo wiele, najważniejsze z nich to:
• Lęk przed otwartą przestrzenią;
• Klaustrofobia, poczucie zamknięcia w „puszce”;
• Lęk przed niespodziewanymi zdarzeniami (turbulencje, awaria, zła pogoda);
• Brak kontroli nad przebiegiem podróży;
• Brak wiary w sprawność techniczną maszyny;
• Lęk związany z oderwaniem się od ziemi, niezrozumienie zasad w jaki sposób samolot wzbija się w powietrze.
POLECAMY:
Krok drugi: spróbuj pomóc
Zrozumienie w czym tkwi problem jest punktem wyjścia do rozpoczęcia pracy nad poradzeniem sobie z lękiem. Niewiedza potęguje strach, wyobrażamy sobie wtedy najgorsze scenariusze, które wpływają na nasze emocje. Na tym polega największa pułapka lęku - utrudnia nam racjonalne myślenie a zamiast tego angażuje emocje – im bardziej więc się boimy tym mniej racjonalnie myślimy. Wiedząc o tym postaraj się więc przygotować do planowanej podróży samolotem i powoli oswajać się z wyzwaniem. O czym powinnaś pamiętać?
• Zapoznaj się z procedurami obowiązującymi podczas lotu oraz możliwymi zdarzeniami. Tak samo jak autobus zatrzymuje się na stacji w celu kontroli pojazdu, tak samo samolot ląduje awaryjnie. I nie oznacza to wcale poważnego uszkodzenia. Każde, nawet najmniejsze, podejrzenie pilotów musi być zweryfikowane. Każdy samolot jest również wyposażony w odpowiednio duży zapas paliwa, nie obawiaj się więc, że go zabraknie. Niektóre lotniska są wyjątkowo uczęszczane i samoloty muszą oczekiwać na możliwość lądowania. Każdy pilot zabiera jednak ze sobą odpowiednio dużo paliwa, również na wypadek, gdy zaistnieje konieczność lądowania na innym lotnisku.
• Turbulencje są zjawiskiem całkowicie prawidłowym i zdarzają się, choć w różnym nasileniu, w czasie każdego lotu. Bądź więc na to przygotowana, świadomość i rozumienie tego, co się dzieje, z pewnością złagodzi twój stres. I obowiązkowo pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa!
• Zapoznaj się ze statystykami. Katastrofy samolotów zapadają nam w pamięć i tworzą wizję, że jeżeli już dzieje się coś nieprzewidzianego, to wszyscy z pewnością zginą. Owszem, sytuacje takie miały i mają miejsce, ale stanowią maleńki procent wszystkich udanych lotów. Lot samolotem jest 9 razy bardziej bezpieczny niż jazda samochodem. Tu nie ma miejsca na brawurę, popisywanie się, nieuwagę czy zmęczenie.
• Zaufaj pilotom. Nie widzisz ich, to fakt. Raczej nie usłyszysz również długiego przemówienia do pasażerów. Pamiętaj jednak, że pilotem samolotu pasażerskiego nie zostaje się po zaliczeniu 30h praktycznych zajęć. Osoba, która prowadzi samolot, ma za sobą tysiące godzin praktyki, nie licząc godzin spędzonych w symulatorze. Pilot musi być przygotowany na każdą ewentualność, na każdy problem, jest więc oczywiste, że jego umiejętności są regularnie sprawdzane.
• Wybierz się na lotnisko. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Oswojenie się z atmosferą panującą na lotnisku oraz obowiązującymi procedurami (np. odprawa), pomogą ci spokojniej przetrwać czas oczekiwania na lot.
• Popytaj przyjaciół. Sporo ludzi niejeden raz leciało już samolotem, z pewnością masz więc kogo zapytać. Osoby te nie zabiorą niestety twojego lęku, ale szczegółowo opowiedziany przebieg lotu i towarzyszących mu zdarzeń, może zadziałać uspokajająco.
• Wybierz życzliwą osobę z personelu i powiedz jej o problemie. Pewnością wesprze cię i uspokoi w chwilach gdy będziesz tego potrzebować.
Jeżeli od podróży dzieli cię jeszcze sporo czasu, a na samą myśl o locie samolotem szybciej bije ci serce, rozważ wizytę u specjalisty. Istnieją metody, które w kontrolowany sposób pozwolą ci na zmianę sposobu myślenia na taki, który zamiast przeszkadzać - ułatwi ci życie. I pamiętaj, co 6 osoba czuje dokładnie to samo co ty, nie będziesz więc jedyna na pokładzie samolotu. Bardzo ważne jednak, aby nie czekać ze swoimi obawami aż do dnia podróży. Im wcześniej rozpoczniesz pracę nad oswajaniem się z samolotem, tym łatwiej będzie tobie przetrwać lot.
(dja/sr)