Korzyści z pracy stojącej

Korzyści z pracy stojącej

Korzyści z pracy stojącej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.08.2017 11:15, aktualizacja: 14.08.2017 14:05

Pracując codziennie w pozycji siedzącej, bez przerwy na zdrowy ruch, zwiększamy ryzyko otyłości, a wraz z nią m.in. cukrzycy i chorób serca. Na szczęście pojawił się trend, który zyskuje coraz większe uznanie – praca na stojąco.

Jak uznaje WHO, jedną z przyczyn epidemii otyłości, którą Organizacja oficjalnie ogłosiła jako problem światowy w 2000 roku, jest siedzący tryb pracy. Na podstawie badań dotyczących zdrowia pracowników, przeprowadzonych przez Jamesa Levin'a z Kliniki Mayo wykazano, że praca bez przerwy na zdrowy ruch, na niewygodnych fotelach, przy niedopasowanych biurkach, znacząco skraca nam życie. Tymczasem, jak podaje magazyn Lancet, wystarczy godzina aktywności dziennie, aby zapewnić sobie zdrowie. Ruch i właściwy dobór ergonomicznych mebli do pracy – dzięki tym dwóm czynnikom możemy powstrzymać tycie. Świetnym pomysłem jest też zamienienie pracy siedzącej na stojącą.

Zrób to na stojaka

Ernest Hemingway – jeden z najbardziej płodnych pisarzy – miał swój sposób na podniesienie wydajności pracy. Otóż wstawał wcześnie rano i pisał przy specjalnie przygotowanym, dostosowanym do jego wysokości pulpicie. Taka postawa pozwala nam skoncentrować się na wykonywaniu obowiązków i odciąża kręgosłup, dzięki czemu mamy ogólnie lepsze samopoczucie. W ten sam sposób pisał „Wojnę i pokój” Lew Tołstoj, tak też pracowali Thomas Clayton Wolfe i niezwykle systematyczna w swojej pracy – Virginia Woolf.

Pracuj i spalaj kalorie

Regulowane biurko komputerowe, które łatwo można dostosować do wysokości pracownika, to najnowszy trend, zyskujący coraz więcej zwolenników. Dostępne jest np. w ofercie AJ Produkty. Chociaż badania nad wpływem takich mebli na zdrowie są wciąż w fazie początkowej, wydaje się, że korzystanie z nich może przynosić znaczące korzyści dla zdrowia. Badania MacEwen BT, MacDonald DJ i Burr JF pokazują, że taki tryb pracy reguluje poziom glukozy po posiłku, cholesterolu HDL i pomaga nam zachowywać właściwe proporcje ciała. Z kolei Buckley JP, Mellor DD, Morris M, Joseph F. przeprowadzili w środowisku biurowym na próbie 10 osób w wieku 21 lat badania spalania kalorii, porównując ten sam czas pracy na siedząco i na stojąco. Okazuje się, że przebywając w tej drugiej pozycji, spalamy dodatkowo 170 kalorii dziennie, a więc prawie 1000 dodatkowych kalorii w tygodniu. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka wystąpienia chorób metabolicznych albo już borykamy się np. z cukrzycą, to warto, byśmy przeszli na taki tryb pracy.

W magazynie Science (2005 Jan 28;307(5709):584-6) opublikowano również wyniki badań zespołu Levine JA1, Lanningham-Foster LM, McCrady SK, Krizan AC, Olson LR, Kane PH, Jensen MD, Clark MM, którzy sprawdzali parametry związane z postawą i aktywnością fizyczną. W tym celu obserwowano 10 szczupłych i 10 otyłych wolontariuszy, którym co pół sekundy mierzono postawę i ruchy ciała. Badanie trwające przez 10 dni wykazało, jak praca w pozycji stojącej przez 180 minut po spożyciu obiadu wpływa na przyswajanie cukru. W odróżnieniu od pracowników, którzy w tym czasie wykonywali swoje obowiązki służbowe na siedząco, ci, którzy stali, osiągnęli właściwy poziom glukozy w czasie o 43% szybszym. To pokazuje też, jak dalece praca siedząca wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2.

Pamiętaj o ruchu!

Oczywiście nie zachęcamy do nagłej i całkowitej zmiany nawyków. Razem z regulowanym biurkiem warto kupić sobie stołek siodłowy, przy którym będziemy mogli swobodnie usiąść po np. półgodzinnej pracy w trybie stojącym. Warto też zaopatrzyć się w specjalną matę, która odciąża mięśnie nóg. W ubiegłym roku magazyn naukowy The Lancet przeprowadził badania na próbie miliona osób, które w sposób jednoznaczny pokazują, że godzina aktywności fizycznej równoważy ośmiogodzinny tryb pracy siedzącej. Dlatego trzeba pamiętać o wdrożeniu systematycznych ćwiczeń po pracy – pływania, biegania lub jeżdżenia na rowerze.

Jak podaje Eurostat, średnio pracujemy 35 lat w ciągu całego życia. Czas ten jest okresem wyzwań dla ciała. Bądźmy dla siebie dobrzy i pomóżmy organizmowi, by mógł sobie z nimi poradzić. Zmiana postawy podczas pracy to pierwszy krok uczyniony w celu zapewnienia sobie na stałe dobrego samopoczucia i zdrowia całego organizmu.

Podczas pracy zmieniaj położenie ciała

Wiemy już, że siedzenie przez osiem godzin niszczy nasz organizm, dlatego podzielmy pracę na stojąco-siedzącą. Pamiętajmy przy tym, aby zrealizować następujące wymagania:

  • Ustawienie laptopa. Górna część ekranu powinna być na wysokości oczu. Ekran ma być odchylony lekko do tyłu, pod kątem ostrym.
  • Ustawienie wysokości biurka. Blat biurka musi być na takiej wysokości, aby ręce po zgięciu w łokciach znajdowały się w pozycji do niego prostopadłej.
  • Użycie mat antypoślizgowych. Stojąc na odciążającej mięśnie macie, wspierasz swoje stawy, które są w ciągłym napięciu, bo pracując w ten sposób mimowolnie cały czas się ruszasz. Poza tym mata ma specjalne wypustki, które zapewniają stabilne trzymanie się powierzchni.
  • Zmiana pozycji. Stojąc, przenoś od czasu do czasu ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Miej też pod ręką stołek, aby czasami usiąść na nim, dając odpoczynek naprężonym grupom mięśni i stawom.
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także