UrodaKwasy BHA i kwasy owocowe

Kwasy BHA i kwasy owocowe

Kwasy BHA i kwasy owocowe
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Anna Bator
27.06.2018 01:01, aktualizacja: 29.07.2018 15:40

Kwasy BHA to beta-hydroksykwasy. Są jednymi z trzech, obok kwasów AHA i PHA, naturalnymi kwasami pozyskiwanymi z roślin i owoców. Swoje zastosowanie znalazły w kosmetyce i w szczególności polecane są osobom z cerą trądzikową.

Kwasy owocowe - jakie mają działanie?

Kwasy owocowe nie bez powodu znalazły swoje zastosowanie w kosmetyce. Wszystko dzięki swoim złuszczającym właściwościom, dzięki którym doskonale sprawdzają się np. jako peelingi. Pozwalają na złuszczenie się martwego naskórka, ale także oczyszczenie skóry twarzy. Dodatkowo, wspomagają odbudowe komórek w skórze, opóźniają proces starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek. Działają pozytywnie na skórę z problemami, zwłaszcza trądzikową i z przebarwieniami, także słonecznymi. Kwasy owocowe rewitalizują skórę, ujędrniają ją i pozwalają na jej optymalne nawilżenie.

Kwasy BHA i kwas salicylowy

Kwasy BHA to kwasy roślinne. W kosmetyce najczęściej wykorzystywany jest kwas BHA w postaci kwasu salicylowego. Powstaje on z kory wierzby. Znajdziemy go w kremach, peelingach oraz tonikach. Polecany jest w szczególności do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Ma właściwości złuszczające, jak również poprawia koloryt skóry. Polecany jest osobom z bliznami, także potrądzikowymi oraz bruzdami na skórze. Co więcej, kwas salicylowy ma także działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego wykorzystywany jest w kosmetykach i wyrobach medycznych leczących trądzik.
Dzięki przenikaniu przez wierzchnią warstwę skóry może dogłębnie ją oczyścić, przez co reguluje ilość wytwarzanego sebum, odblokowuje pory oraz oczyszcza skórę pozostawiając ją świeżą i gładką.

Kwasy owocowe - kwasy AHA

Kwasy owocowe, a więc kwasy AHA, pozyskuje się z owoców, trzciny cukrowej i mleka. Najpopularniejsze kwasy, które znalazły zastosowanie w kosmetyce, to kwas glikolowy (pozyskiwany z trzciny cukrowej oraz winogron), kwas jabłkowy, kwas cytrynowy i kwas migdałowy. Kwasem AHA jest także kwas mlekowy, który podobnie jak kwasy BHA ma działanie złuszczające i antybakteryjne. Dodatkowo, pozwala na odbudowę warstwy kolagenowej skóry, przez co działa przeciwstarzeniowo.

Kwasy owocowe polecane są przede wszystkim osobom, które chcą zatrzymać czas. Opóźniają one proces starzenia się skóry, jak również niwelują przebarwienia. Stosowanie kosmetyków i zabiegów bazujących na kwasach owocowych pozwala na odpowiednie nawilżenie skóry, jak również pozbycie się suchości. Osoby zmagające się z tym problemem powinny sięgnąć po kuracje z kwasu glikolowego.

W przypadku problemów z przebarwieniami z pomocą przychodzi kwas cytrynowy. Niezwykłe właściwości ma także kwas migdałowy. Pozwala na złuszczenie się naskórka, regulację produkcji sebum oraz hamuje łojotok. Dodatkowo, kwas migdałowy pobudza komórki do produkcji kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra jest gładka i sprężysta.

Kwasy PHA

Kwasy PHA są łagodniejsze od AHA i BHC, choć one także mają szereg drogocennych właściwości. Przede wszystkim oczyszczają i odświeżają skórę. Polecane są do cery naczynkowej, skóry wrażliwej i skóry suchej. Kwasy PHA mają również właściwości nawilżające oraz są antyutleniaczami. Pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, pozostawiając skórę jędrną i rozświetloną.