UrodaSposoby na tłustą cerę - podstawowe zasady pielęgnacji

Sposoby na tłustą cerę - podstawowe zasady pielęgnacji

Sposoby na tłustą cerę - podstawowe zasady pielęgnacji
Źródło zdjęć: © East News | Value Stock Images
24.06.2018 18:44, aktualizacja: 02.07.2018 13:47

Tłusta cera uwidacznia się w okresie dojrzewania, ale problem z nią mogą mieć również kobiety około 30. roku życia. Jest trudna i kłopotliwa w pielęgnacji, ale koniecznością jest jej prawidłowe oczyszczanie.

Tłusta cera – charakterystyka

Cera tłusta jest łatwa do rozpoznania. Skóra tłusta to przede wszystkim nieestetyczne błyszczenie, ziemisty, szarożółty kolor. Na przetłuszczającej się cerze widoczne są pory i zaskórniki. Ma skłonność do wyprysków, a przez to, że jest lepka, przyciąga brud powodujący infekcje bakteryjne i grzybicze.

Choć cera tłusta kojarzy się głównie z problemami, ma też kilka dobrych stron. Przede wszystkim tłusta skóra jest odporna na działanie czynników atmosferycznych – nie straszny jej wiatr, mróz, a nawet słońce. Dobrze toleruje wodę i mydło. Jest również bardziej elastyczna i sprężysta, dość późno widoczne są na niej oznaki starzenia, nie pojawia się siatka drobnych zmarszczek, a te głębokie nasilają się z wiekiem. W okresie starzenia, cera tłusta nie ulega wysuszeniu.

Cera tłusta – skąd bierze się problem?

Wzmożona praca gruczołów łojowych prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum, które jest przyczyną problemów z tłustą cerą. Powodów może być wiele – czynniki genetyczne, zaburzenia układu trawiennego i przemiany materii, problemy hormonalne (nadmierne wydzielanie progesteronu)
, niektóre leki (obniżające poziom cholesterolu, hormony męskie, antybiotyki)
, czynniki emocjonalne (napięcia nerwowe, stres)
, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta (zwłaszcza uboga w produkty zawierające witaminę A, witaminę C i witaminę E)
, czynniki klimatyczne (wysoka temperatura otoczenia, wilgotność, zimno), a nawet niewłaściwa pielęgnacja.

Cera tłusta – podstawowe zasady pielęgnacji

Cera tłusta wymaga właściwej pielęgnacji, której podstawą powinny być regularne zabiegi ograniczające wydzielanie sebum, odblokowujące ujścia gruczołów łojowych oraz przywracające równowagę skóry. Kosmetyki oczyszczające powinny zawierać składniki antybakteryjne, matujące, przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Efektywnie działają preparaty w formie żelu lub pianki. Po oczyszczaniu warto sięgnąć po tonik, który w swoim składzie nie ma alkoholu, ale ma działanie antybakteryjne. Przy cerze tłustej ważne jest dbanie o higienę, ponieważ to zapobiega namnażaniu się bakterii. Po oczyszczeniu twarzy pora na nawilżanie, gdyż skóra łojotokowa przejawia skłonności do szybkiego odwadniania. Na dzień lepiej stosować krem matujący, a na noc regulujący pracę gruczołów łojowych i krem nawilżający. Pożądane składniki w preparatach do pielęgnacji cery tłustej to:

  • cynk (redukuje sebum, ma właściwości antybakteryjne i zapobiega powstawaniu zmian skórnych);
  • siarka (zmniejsza wydzielanie sebum);
  • miedź (reguluje wydzielanie sebum, działa matująco);
  • kwas glikolowy (złuszcza zrogowaciały naskórek);
  • kwas salicylowy (zwęża pory);
  • retinol oraz jego pochodne – retinoidy (zmniejszają aktywność gruczołów łojowych, hamują nadmierne rogowacenie);
  • wyciąg z zielonej herbaty, aloes i zielona glinka.

Uzupełnieniem pielęgnacji powinny być złuszczające peelingi, które usuną martwy naskórek i oczyszczające maseczki, które ściągają pory. W ciągu dnia warto sięgać po bibułki matujące, które usuwają nagromadzone sebum na twarzy.

Pielęgnacja cery tłustej – z czego lepiej zrezygnować?

Pielęgnacja cery tłustej przyniesie rezultaty, jeśli będziemy unikać kosmetyków na bazie alkoholu, które silnie wysuszają oraz produktów mocno odtłuszczających. Pomimo, że skóra łojotokowa toleruje wodę i mydło, nie należy ich używać do mycia twarzy. Przy oczyszczaniu należy uważać, by nie naruszać kwaśnego odczynu skóry (pH 4,5 – 6). Mechaniczne wyciskanie krostek to duży błąd, ponieważ to tylko nasila problem. Skóra szybko wyprodukuje to, co zostało usunięte (sebum), a poza tym po twarzy roznoszą się bakterie. Należy również unikać słońca, ponieważ po chwilowej poprawie stanu skóry, nastąpi nadmierna produkcja sebum.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także