UrodaBlizny potrądzikowe – sprawdź, jak usunąć blizny po trądziku

Blizny potrądzikowe – sprawdź, jak usunąć blizny po trądziku

Blizny potrądzikowe – sprawdź, jak usunąć blizny po trądziku
Źródło zdjęć: © iStock.com | utkamandarinka
26.06.2018 15:29, aktualizacja: 02.07.2018 13:11

Blizny po trądziku i przebarwienia to problem nie tylko nastolatków, borykają się z nim także dorośli. Całkowite ich usunięcie jest bardzo trudne, jednak są sposoby by spróbować je zniwelować. Blizny na twarzy można usunąć, ale walka z nimi jest żmudna i zwykle wymaga połączenia kilku metod, by pozbyć się nieestetycznych zmian.

Skąd się biorą blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku powstają wskutek nieprawidłowego gojenia się zmian skórnych. Nowo powstająca tkanka rozwija się w nieprawidłowy sposób, w związku z czym jest słaba, cienka i ma zmienioną budowę. Blizny potrądzikowe są ubytkiem tkanki i są wklęsłe, stąd nazywa się je zanikowymi. Przebarwienia po trądziku charakteryzuje nieprawidłowa struktura skóry, zmieniony kolor oraz zaburzona proporcja składników, głównie kolagenu. Blizny zanikowe to pozostałości po ciężkich formach trądziku. Mogą się również pogłębiać z wiekiem z powodu deficytu kolagenu, a co za tym idzie utraty elastyczności i pojawienia się zmarszczek, które eksponują niedoskonałości i nierówności.

Ślady po pryszczach – co można z nimi zrobić?

Blizny potrądzikowe można usunąć, ale nie jest to łatwe. Dlatego najlepiej zapobiegać ich powstawaniu. W związku z tym z trądzikiem należy udać się do lekarza i absolutnie nie wyciskać i rozdrapywać krost. Metod pozbywania się blizn po trądziku jest wiele. Można spróbować pozbyć się ich w domu lub udać się do gabinetu kosmetologicznego.

Blizny na twarzy – na ratunek mezoterapia igłowa

Zabieg mezoterapii igłowej polega na wstrzykiwaniu (do zabiegu używa się strzykawki z bardzo cienką igłą) składników aktywnych w głębokie warstwy skóry. W przypadku blizn po po trądziku, za pomocą delikatnych wkłuć wprowadza się substancje silnie stymulujące wytwarzanie kolagenu, np. krzemionkę organiczną. Metoda ma wysoką skuteczność.

Mikrodermabrazja sposobem na ślady po trądziku

Mikrodermabrazja jest zabiegiem skutecznym w usuwaniu blizn po trądziku. Polega na mechanicznym złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka za pomocą mikropeelingu. Dodatkowo mikrodermabrazja skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi cera staje się gładka, rozjaśniona, a skóra jest jędrniejsza. Pobudzona zostaje synteza kolagenu i elastyny, przez co staje się bardziej elastyczna, a to sprzyja w walce z przebarwieniami potrądzikowymi.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Domowe sposoby na usuwanie blizn potrądzikowych powinny przede wszystkim polegać na zapobieganiu powstawaniu przebarwień. Jednak świeże zmiany można spróbować zwalczyć ogólnodostępnymi kremami i maściami, a także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i wspomagać regenerację naskórka dietą bogatą w witaminy i minerały. Zaleca się również witaminę E w formie doustnej lub do smarowania miejscowo. Poza tym istnieje wiele receptur na domowe mikstury mające pomóc pozbyć się blizn. Właściwości sprzyjające leczeniu blizn potrądzikowych mają: olejek z głogu, sok z cytryny, ogórek, natka pietruszki, miód. Warto jednak pamiętać, że żaden kosmetyk nie jest w stanie wyeliminować poważnych blizn. Zarówno krem na blizny potrądzikowe, maść na blizny po trądziku, jak i peelingi działają na powierzchniowe warstwy skóry, a istota problemu tkwi w głębokich warstwach. Krem na blizny po trądziku można dostać w każdej aptece, a przy jego stosowaniu trzeba pilnować zaleceń opisanych na ulotce. Choć jego skuteczność jest wysoka, warto zasięgnąć porady lekarza i połączyć stosowanie maści na blizny po trądziku z profesjonalnymi zabiegami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także