Przebarwienia skóry - przyczyny pojawiania się plam i metody ich usuwania
Przebarwienia na skórze to różnokształtne, jaśniejsze i ciemniejsze, mniejsze i większe plamy na ciele. Część przebarwień towarzyszy nam od urodzenia, drugą część nabywamy z wiekiem. Dlaczego powstają? Jakie czynniki wpływają na ich pojawianie się? I czy istnieją skuteczne metody usuwania plam na skórze?
24.06.2018 18:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przebarwienia skóry - co to?
Przebarwienia to punkty lub obszary o nieco ciemniejszym (odbarwienia są jaśniejsze) odcieniu niż sąsiadująca skóra. Obszary lub plamy różnią się między sobą kształtem, wielkością, barwą, a także co raczej najistotniejsze, genezą.
Najczęściej przebarwienia występują na twarzy, szczególnie na nosie, czole, policzkach i w okolicy ust. Brązowe plamy pojawiają się również na ramionach, dekolcie, dłoniach, szyi oraz łydkach. Dzieje się tak, ponieważ te miejsca najczęściej są narażone na działanie promieni słonecznych.
Przebarwienia skóry - przyczyny
Przebarwienia na skórze uwarunkowane są wieloma czynnikami. Jednym z najważniejszych czynników są promienie słoneczne. To one pobudzają syntezę melaniny, której nadmiar odzwierciedla się na skórze w postaci plam. Innym powodem pojawienia się przebarwień skórnych mogą być choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy czy zaburzenia hormonalne.
Stany zapalne z kolei są przyczyną powstawania przebarwień pozapalanych. Plamy na skórze mogą się pojawić również po kontakcie z substancjami fotouczulającymi. Ponadto zmiany w kolorycie skóry mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi, a przede wszystkim fototypem skóry. Warto nadmienić, że we wszystkich powyższych przypadkach pojawienia się brązowych plam na ciele wzrasta wrażliwość na promieniowanie UV. Dlatego wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych jest szkodą wyrządzoną samemu sobie.
Zobacz także
Przebarwienia i odbarwienia skóry - rodzaje
- Piegi - to drobne, nieregularne plamki występujące głównie na twarzy, szyi i dekolcie. Pojawiają się też jednak na rękach, plecach, a czasami nawet na całym ciele. Te plamki to przypadłość głównie o jasnych bądź rudych włosach. Obecność piegów na skórze zwykle ma uwarunkowanie genetyczne.
- Ostuda - dotyczy kobiet w ciąży oraz przyjmujących tabletki hormonalne. Ostuda to nieregularne plamy występujące na czole, policzkach i górnej wardze. Wywołane są zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Zazwyczaj znikają po wyregulowaniu hormonów, w przypadku kobiet w ciąży, po porodzie.
- Plamy soczewicowate - przypominają ziarna soczewicy. Przyjmują okrągły lub owalny kształt. Są oznaką starzenia się skóry, dlatego też często nazywane są plamami starczymi. Ich barwa nie ciemnieje pod wpływem promieniowania UV, pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia.
- Zmiany trądzikowe, pozapalne - występują w tych miejscach, w których występował stan zapalny czy trądzik. Powstają też na skutek uczuleń czy takich chorób, jak ospa.
- Odczyny fototoksyczne - powstają w wyniku kontaktu z substancjami fotouczulającymi. Mogą to być herbatki ziołowe z dziurawca czy szałwii, ale także leki zapalne, takie jak salicylany.
- Białe odbarwienia na skórze - są skutkiem niedoboru melaniny, m.in. wskutek poparzeń słonecznych lub chorób autoimmunologicznych.
- Bielactwo - depigmentacja płatów skóry w wyniku choroby immunologicznej.
- Łupież pstry - infekcja grzybicza, które może powstać w wyniku nadmiernej potliwości.
- Blizny - zagojone rany po zabiegach oraz oparzenia.
Zobacz także
Przebarwienia skóry - jak się ich pozbyć?
Ciemnych plam na skórze trudno się pozbyć domowymi sposobami. Podstawową zasadą jest zapobieganie ich powstawaniu, a to wiąże się z ochroną przed promieniami UV. Delikatne przebarwienia można usunąć preparatami wybielającymi, dostępnymi w aptece. Takie preparaty rozjaśniają ciemne plamy i hamują wytwarzanie melaniny. Efekty są widoczne po kilku miesiącach. Istotną wadą tych preparatów jest to, że często wybielają też skórę obok brązowej plamy.
Dużo skuteczniejszymi metodami na pozbycie się zmian skórnych są zabiegi oferowane w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Wśród najpopularniejszych zabiegów usuwania przebarwień skóry wymienia się głęboki peeling chemiczny, krioterapię oraz laseroterapię.