UrodaPeeling glikolowy - czym jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości?

Peeling glikolowy - czym jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości?

Peeling glikolowy - czym jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości?
Źródło zdjęć: © 123RF
Anna Bator

24.06.2018 02:12, aktual.: 15.07.2018 14:43

Peeling glikolowy to jeden z najchętniej wybieranych profesjonalnych peelingów. Wszystko za sprawą kwasu glikolowego, który wnika do najgłębszych warstw naskórka opóźniając proces starzenia się skóry.

Peeling glikolowy - właściwości kwasu glikolowego

Peeling glikolowy to zabieg bazujący na kwasie glikolowym. Należy on do grupy kwasów owocowych, a jego źródłem jest trzcina cukrowa. Swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce oraz dermatologii z uwagi na stymulowanie fibroblastów. To właśnie od nich uzależniana jest produkcja elastyny i kolagenu, a więc substancji pozwalających zachować skórze młody i zdrowy wygląd.

Kwas glikolowy dostępny jest w różnych stężeniach, których zadaniem jest złuszczanie naskórka oraz pobudzanie skóry do regeneracji. Z uwagi na silne oddziaływanie na skórę, nie zaleca się samodzielnego stosowania peelingu glikolowego w domu, a wyłącznie pod okiem specjalisty.

Korzyści ze stosowania peelingu glikolowego

Głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na peeling glikolowy jest poprawa elastyczności skóry. To właśnie on stawia czoła pierwszym zmarszczkom i w widoczny sposób niweluje już powstałe. Co więcej peeling glikolowy szczególnie polecany jest dla osób cerą trądzikową, przetłuszczającą się i z zatkanymi porami. Dzięki złuszczającym właściwościom kwasu glikolowego, peeling złuszcza naskórek i powoduje obkurczanie się otwartych porów.

Peeling glikolowy polecany jest także osobom z plamami po oparzeniach słonecznych, bliznami potrądzikowymi, jak również palaczom. Chętnie korzystają z niego kobiety chcące pozbyć się rozstępów lub zredukować cellulit, bowiem peeling glikolowy można stosować nie tylko na twarz ale również całe ciało.

Peeling glikolowy - jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry. Zwykle odbywa się to przy pomocy profesjonalnych preparatów z kwasem glikolowym. Kolejnym krokiem jest aplikowanie preparatu peelingującego na wyznaczone miejsce. W przypadku twarzy należy zrobić to bardzo ostrożnie z pominięciem okolic oczu, warg i skrzydełek nosa. Często te miejsca dodatkowo osłania się poprzez nałożenie na nie wazeliny.

Peeling glikolowy trzymamy na twarzy ok. 7 minut. Po tym czasie kwas zostaje zneutralizowany, a preparat dokładnie zmyty ze skóry. Cera po zastosowaniu peelingu glikolowego może być nieco podrażniona, dlatego większość dermatologów i kosmetyczek stosuje po zabiegu maseczki oraz serum mające na celu zredukowanie ewentualnych podrażnień i wytworzenie warstwy ochronnej sprzyjającej regeneracji.

Po zabiegu kwasem glikolowym można odczuwać delikatne pieczenie skóry. Wiele osób, zwłaszcza tych z wrażliwą skórą, obserwuje zaczerwienienie. Objawy te znikają zwykle w ciągu doby i określane są jako naturalne efekty po zabiegu. Ważne jest jednak, aby w najbliższym czasie (ok. 2 tygodnie) unikać opalania, także w solarium. Odradza się stosowanie peelingu glikolowego na krótko przed ważnym dniem (np. ślubem). Zabieg najlepiej wykonać ok. miesiąca przed planowanym wydarzeniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także