UrodaPeeling glikolowy - czym jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości?

Peeling glikolowy - czym jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości?

Peeling glikolowy to jeden z najchętniej wybieranych profesjonalnych peelingów. Wszystko za sprawą kwasu glikolowego, który wnika do najgłębszych warstw naskórka opóźniając proces starzenia się skóry.

Peeling glikolowy - czym jest kwas glikolowy i jakie ma właściwości?
Źródło zdjęć: © 123RF
Anna Bator

24.06.2018 | aktual.: 15.07.2018 14:43

Peeling glikolowy - właściwości kwasu glikolowego

Peeling glikolowy to zabieg bazujący na kwasie glikolowym. Należy on do grupy kwasów owocowych, a jego źródłem jest trzcina cukrowa. Swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce oraz dermatologii z uwagi na stymulowanie fibroblastów. To właśnie od nich uzależniana jest produkcja elastyny i kolagenu, a więc substancji pozwalających zachować skórze młody i zdrowy wygląd.

Kwas glikolowy dostępny jest w różnych stężeniach, których zadaniem jest złuszczanie naskórka oraz pobudzanie skóry do regeneracji. Z uwagi na silne oddziaływanie na skórę, nie zaleca się samodzielnego stosowania peelingu glikolowego w domu, a wyłącznie pod okiem specjalisty.

Korzyści ze stosowania peelingu glikolowego

Głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na peeling glikolowy jest poprawa elastyczności skóry. To właśnie on stawia czoła pierwszym zmarszczkom i w widoczny sposób niweluje już powstałe. Co więcej peeling glikolowy szczególnie polecany jest dla osób cerą trądzikową, przetłuszczającą się i z zatkanymi porami. Dzięki złuszczającym właściwościom kwasu glikolowego, peeling złuszcza naskórek i powoduje obkurczanie się otwartych porów.

Peeling glikolowy polecany jest także osobom z plamami po oparzeniach słonecznych, bliznami potrądzikowymi, jak również palaczom. Chętnie korzystają z niego kobiety chcące pozbyć się rozstępów lub zredukować cellulit, bowiem peeling glikolowy można stosować nie tylko na twarz ale również całe ciało.

Peeling glikolowy - jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem zabiegu jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie skóry. Zwykle odbywa się to przy pomocy profesjonalnych preparatów z kwasem glikolowym. Kolejnym krokiem jest aplikowanie preparatu peelingującego na wyznaczone miejsce. W przypadku twarzy należy zrobić to bardzo ostrożnie z pominięciem okolic oczu, warg i skrzydełek nosa. Często te miejsca dodatkowo osłania się poprzez nałożenie na nie wazeliny.

Peeling glikolowy trzymamy na twarzy ok. 7 minut. Po tym czasie kwas zostaje zneutralizowany, a preparat dokładnie zmyty ze skóry. Cera po zastosowaniu peelingu glikolowego może być nieco podrażniona, dlatego większość dermatologów i kosmetyczek stosuje po zabiegu maseczki oraz serum mające na celu zredukowanie ewentualnych podrażnień i wytworzenie warstwy ochronnej sprzyjającej regeneracji.

Po zabiegu kwasem glikolowym można odczuwać delikatne pieczenie skóry. Wiele osób, zwłaszcza tych z wrażliwą skórą, obserwuje zaczerwienienie. Objawy te znikają zwykle w ciągu doby i określane są jako naturalne efekty po zabiegu. Ważne jest jednak, aby w najbliższym czasie (ok. 2 tygodnie) unikać opalania, także w solarium. Odradza się stosowanie peelingu glikolowego na krótko przed ważnym dniem (np. ślubem). Zabieg najlepiej wykonać ok. miesiąca przed planowanym wydarzeniem.

peeling do ciałapeeling twarzyporadnik urodowy
Komentarze (0)