Makijaż maskujący objawy związane z katarem
Przeziębienie odciska piętno nie tylko na naszym samopoczuciu, ale również na wyglądzie. Męczący katar to często zaczerwieniony i spuchnięty nos, łzawiące oczy oraz podrażniona i wysuszona skóra na twarzy.
Po pierwsze właściwa pielęgnacja
Zanim zajmiemy się wykonywaniem odpowiedniego makijażu, trzeba wspomnieć o właściwej pielęgnacji skóry. W trakcie kataru tracimy duże ilości wody, co negatywnie wpływa na kondycję naszej cery. By zlikwidować dyskomfort spowodowany przesuszoną, podrażnioną i naciągniętą skórą, należy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj krem silnie nawilżający. Nie zapominajmy również o okolicach oczu. Jeśli oczy są opuchnięte albo mamy pod nimi worki, musimy sięgnąć po krem chłodzący pod oczy, który niweluje opuchliznę. Na wysuszoną skórę nosa warto nałożyć grubszą warstwę kremu z witaminą A i odczekać, aż się wchłonie. Dopiero tak przygotowana skóra jest gotowa na właściwy makijaż.
Baza
Podstawowymi kosmetykami, które w pierwszej kolejności pozwolą nam zatuszować niedoskonałości, jest podkład, korektor oraz puder. Postarajmy się, by nakładając je na twarz, robić to czystymi rękami, wacikami czy pędzelkami. Podrażniona skóra wymaga jeszcze większej higieny niż zazwyczaj. Najlepszym podkładem w sytuacji osłabionej kondycji skóry jest podkład działający również jako kosmetyk pielęgnacyjny. Dobrze, jeśli oprócz dużego krycia, ma również właściwości nawilżające, odżywiające czy regenerujące. Wybierając puder do makijażu, postawmy na tzw. puder mineralny, najlepiej brązujący, który doda twarzy ładnego i zdrowego kolorytu.
Nos
Spuchnięty i czerwony nos to zmora osób zakatarzonych. Skóra na nosie bywa dodatkowo przesuszona i się łuszczy – szczególnie jeśli często wycieramy nos chusteczkami. Podstawowym kosmetykiem stosowanym na czerwony nos jest korektor w kolorze zielonym. Tylko ten kosmetyk jest w stanie dobrze pokryć zaczerwienienia. W przypadku opuchlizny, musimy skorzystać z triku wymodelowania nosa ciemniejszym podkładem lub pudrem brązującym. By wysmuklić nos, po pierwsze – rysujemy kreski po obydwu stronach wzdłuż linii nosa i delikatnie rozcieramy. Dodatkowo brązujemy skrzydełka nosa, by wydawały się mniejsze.
Oczy
Podstawą w makijażu oczu, które są narażone na łzawienie, jest używanie wodoodpornych kosmetyków. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że podczas kichania, makijaż nam się nie rozmaże. Drugą istotną kwestią jest dobór kosmetyków nie powodujących podrażnień np. dla alergików. Podczas kataru nasze oczy są zapuchnięte i bardziej narażone na podrażnienia czy alergię, dlatego należy traktować je bardzo ostrożnie. Również podczas wykonywania makijażu należy uważać, by nie zakłuć się np. maskarą. Mogłoby się to bowiem skończyć zapaleniem spojówek. W czasie kataru, najlepiej zrezygnować z kredki do oczu – kreska przy łzawiących oczach i tak szybko się zmyje, a ponadto dawałaby jedynie efekt zmniejszonych oczu. A przecież nie o to nam chodzi.
Makijażyści radzą także, by odpowiednio dobierać kolory cieni do powiek. Naczelną zasadą jest unikanie odcieni różowych i fioletowych, które mogą potęgować efekt zaczerwienionych i zmęczonych oczu. Zrezygnujmy również ze zbyt intensywnego makijażu np. smoky eyes, który mógłby podkreślać sińce pod oczami, a ponadto mógłby zostać nieładnie roztarty chusteczką przez nieuwagę podczas np. kichania. Najbezpieczniej jest zatem stosować naturalne barwy (np. beże) albo cienie rozświetlające, które dają efekt rozjaśniający spojrzenie.
Policzki
Nie zapominajmy o tej części twarzy. Odpowiednio dobrany i nałożony kosmetyk na policzki sprawi, że nasza twarz zyska zdrowy wygląd. Wybierzmy więc róż o kolorze ciepłym np. brzoskwiniowym lub koralowym, który podkreśli świeżość cery i doda jej trochę blasku.
Usta
W okresie przeziębienia najlepiej jest zrezygnować z malowania ust. Częste kichanie może sprawić, że szminka i tak będzie ciągle przez nas ścierana chusteczką. Ponadto, zbyt ciemna szminka da efekt odwrotny do zamierzonego i podkreśli bladość skóry i dużą ilość podkładu. Zamiast więc uwydatniać usta szminką, o wiele korzystniej jest użyć do nich pomadki ochronnej. By jednak usta miały ładne zabarwienie, możemy wybrać taką pomadkę w jakimś odcieniu. Zanim jednak pomalujemy usta, warto jeszcze zrobić im peeling. Podczas kataru usta są zazwyczaj spierzchnięte i popękane, by przywrócić im zdrowy wygląd należy złuszczyć z nich suchy naskórek. Sprawdzonym sposobem jest wymasowanie ich szczoteczką do zębów. Taki zabieg pozwoli nie tylko pozbyć się problemu suchych ust, ale i poprawi ukrwienie warg, nadając im naturalny intensywny koloryt.
Mimo zaprezentowanych trików kosmetycznych, które pozwalają cieszyć się zdrowym wyglądem nawet podczas dużego kataru, nie możemy zapominać, że kondycja naszej skóry jest w okresie przeziębienia mocno osłabiona i nie należy jej nadwyrężać. Dlatego też, jeśli wracamy do domu i nie potrzebujemy już ładnego makijażu, powinnyśmy go szybko i dokładnie zmyć. Po dokładnym demakijażu, pozostaje nam nałożyć dobrze nawilżający i regenerujący krem , który pozwoli skórze szybko wrócić do swojej formy. W trakcie dużego kataru makijaż powinnyśmy traktować jedynie jako wyjście awaryjne, a nie jako element codziennej pielęgnacji.
Anna Kuliberda
Nas/2014/07/ID/38