Najlepsze na ból...
Ból głowy, gardła, pleców, migrena, bolesna sztywność stawów...
Na wszystkie te dolegliwości znaleźliśmy naturalne, skuteczne i bezpieczne środki.
01.06.2007 | aktual.: 27.05.2010 18:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ból głowy, gardła, pleców. Migrena, bolesna sztywność stawów... Na wszystkie te dolegliwości znaleźliśmy naturalne, skuteczne i bezpieczne środki.
Na różnego rodzaju bóle skarży się ponad połowa dorosłych. Większość z nas ma w zanadrzu jakiś wypróbowany lek. Jedni najczęściej łykają aspirynę, inni wierzą tylko w paracetamol. Jeszcze inni biorą to, co akurat mają pod ręką. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy robili to tylko od czasu do czasu. Z badań jednak wynika, że wiele osób nadużywa leków przeciwbólowych. A są one niebojętne dla zdrowia. Zażywane zbyt często lub w dużych ilościach mają różne niepożądane skutki uboczne.
Poza tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi warto więc wypróbować tzw. alternatywne metody zwalczania bólu, np. ziołolecznictwo. Zdaniem naukowców i lekarzy mogą być one w wielu przypadkach równie skuteczne jak preparaty chemiczne. A w przeciwieństwie do nich mają znacznie mniej skutków ubocznych albo nie mają ich wcale. Trzeba jednak pamiętać o tym, że leki roślinne działają wolniej niż syntetyczne, czasem trzeba je brać długo, by odczuć wyraźną poprawę. Dlatego nie oczekujmy cudów: ból nie minie natychmiast po wypiciu herbatki czy zażyciu tabletki ziołowej. Trzeba je stosować regularnie, np. przez miesiąc.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Ale nie tylko zioła mogą pomóc. Badania naukowe wciąż dostarczają nieraz zupełnie zaskakujących informacji o nowych metodach walki z bólem. Naprawdę warto z nich skorzystać. Zawsze jednak najpierw trzeba ustalić przyczynę bólu, zwłaszcza wtedy, gdy powraca często. A w przypadku już stwierdzonych chorób nigdy nie należy bez porozumienia z lekarzem rezygnować z przepisywanych przez niego leków.
Omega-3 na kłopoty z plecami
Najczęstszą przyczyną bólu pleców i karku jest nadwyrężenie mięśni kręgosłupa. Albo na skutek dźwigania dużych ciężarów, albo garbienia się nad biurkiem, a nawet spania w niewygodnej dla kręgosłupa pozycji. Takie dolegliwości na pewno łagodzą niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy.
Niedawno okazało się jednak, że ból łagodzą też... kwasy tłuszczowe omega-3. Na Uniwersytecie w Pittsburghu (USA) przeprowadzono badania z udziałem osób stosujących NLPZ z powodu długotrwałego bólu pleców i karku. Codziennie przez 2 tygodnie podawano im 2 400 mg omega-3. W następnych 2 tygodniach zmniejszano dzienną dawkę tych kwasów tłuszczowych do 1200 mg, prosząc uczestników badania o jednoczesne ograniczanie ilości zażywanych środków przeciwzapalnych. Po miesiącu takiej kuracji u 75 proc. osób ból zmalał na tyle, że mogły one zupełnie zrezygnować z leków przeciwzapalnych. Naukowcy radzą, aby przy tego rodzaju dolegliwościach pleców zażywać od 1000 do 1200 mg dziennie kwasów omega–3.
Zioła na migrenę
Przy bardzo silnych i częstych migrenowych bólach głowy, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie, bywają konieczne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne przepisywane przez lekarza. A nawet specjalistyczne leki przerywające ataki migreny lub zapobiegające im. Ale w wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest fitoterapia.
Niektóre rośliny zawierają bowiem substancje, które skutecznie łagodzą migrenowy ból głowy. I nie tylko...
- Złocień maruna. Roślina ta zawiera substancje, które przeciwdziałają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych w mózgu, zmniejszają także skurcze mięśni gładkich. A do jednego i drugiego dochodzi w czasie ataku migreny. Właściwości te zostały potwierdzone naukowo.
Można pić 3 razy dziennie napar z liści złocienia (czubatą łyżeczkę zalać filiżanką wrzątku). Można też stosować, co jest o wiele wygodniejsze, gotowy lek o nazwie Mariomigran, dostępny w naszych aptekach bez recepty. Dowiedziono, że preparat ten regularnie przyjmowany nie tylko łagodzi przebieg ataków migreny, ale zmniejsza również ich liczbę, a nawet im zapobiega. I co istotne, można go stosować równocześnie z lekami syntetycznymi.
-Lepiężnik różowy. To najnowsze odkrycie fitoterapii. Prowadzone w Niemczech i Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że dwa związki chemiczne obecne w tej roślinie – petazyna i izopetazyna – zapobiegają powstawaniu stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych mózgu, co prawdopodobnie jest czynnikiem wyzwalającym migrenowy ból głowy. Badania kliniczne z udziałem osób cierpiących na migrenę dowiodły, że wyciągi z lępiężnika zmniejszają częstotliwość ataków migreny z 3 do 1 w miesiącu, skracają czas ich trwania i intensywność. A także zapobiegają bólom migrenowym. W Niemczech jest już lek zawierający wyciąg z lepiężnika (Petadolor). Jego skuteczność jest porównywalna z działaniem leków syntetycznych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Ukojenie dla bolących stawów
Każda choroba reumatyczna, zwłaszcza taka, której towarzyszą procesy zapalne, wiąże się z obrzękiem, zesztywnieniem stawów. A wtedy każdy ruch niesie ze sobą ból, często bardzo silny. W większości przypadków konieczne jest więc stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Środki te, zażywane przez długi czas – co zwykle jest niezbędne – mają wiele działań ubocznych. Źle wpływają na żołądek, zakłócają pracę wątroby, nerek, a nawet je uszkadzają.
Ale można zmniejszyć ilość i dawki leków, stosując preparaty roślinne. Zawsze należy to robić w porozumieniu z lekarzem, nie wolno też samowolnie odstawiać przepisanych przez niego leków. W naszych aptekach dostępne są różne mieszanki ziołowe o właściwościach przeciwzapalnych, pomocne przy reumatycznych bólach stawów (np. Reumosan, Reumaflos fix). A ostatnio pojawiły się także gotowe leki roślinne.
-Preparaty z wyciągami z czarciego pazura. Korzenie tej rośliny, znanej też jako diabelski pazur, zawierają substancje (glikozydy irydowe) o potwierdzonym naukowo działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Zmniejszają sztywność chorych stawów, poprawiają ich ruchomość. Wyciągi z czarciego pazura wchodzą w skład preparatów Reumaherb, Reumaphyt (kapsułki) oraz Harpago (żel do masażu z dodatkiem wyciągu z jałowca). Wszystkie te środki są dostępne bez recepty.
-Leki z imbirem. Roślina ta ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Badania wykazały, że ekstrakty z kłącza imbiru hamują w organizmie produkcję substancji (leukotrienów i prostaglandyn), odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych, a także związanych z nimi obrzęków i bólu. Ponadto pobudzają regenerację chrząstki stawowej. Stosując imbir, można nawet o połowę zmniejszyć dawki niesterydowych leków przeciwzapalnych. W naszych aptekach dostępne są (bez recepty) wyciągi z kłączy imbiru w postaci tabletek (np. Zinaxin) oraz żelu (Zinaxin i Zinaxin Retard).
-Preparat z ekstraktem z dzikiej róży. Zawiera ona substancję o nazwie galaktolipid GOPO, która hamuje produkcję związków odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego. Zmniejsza obrzęk i sztywność stawów, poprawia ich ruchomość. Ma również właściwości przeciwbólowe. Wyciąg z dzikiej róży zawiera preparat o nazwie LitoZin.
- Sześć w jednym. Najnowszy roślinny lek przeciwreumatyczny (Reumafort) ma w swoim składzie aż 6 aktywnych składników: ekstrakt z kwiatu rumianku, z korzenia arcydzięgla chińskiego, korzenia jeżówki purpurowej, traganka błoniastego oraz z cytryny. Preparat pomaga stawom odzyskać ruchomość i elastyczność, zmniejsza obrzęki i uśmierza ból. Przy dłuższym stosowaniu wspomaga odbudowę chrząstki stawowej.
Naturalna pomoc dla gardła
Ból gardła doskonale ukoi napar z korzeni prawoślazu, lukrecji i kory wiązu amerykańskiego, pokrywając ochronną warstwą podrażnione błony śluzowe. Taki wniosek wypływa z badań, podczas których 60 dorosłych osób z zapaleniem gardła piło herbatę zawierającą te zioła. Leczniczy napar skutecznie złagodził ból.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jeżeli cierpisz na alergię (zioła te mogą uczulać) lub masz wysokie ciśnienie, zanim zastosujesz tę metodę, zasięgnij porady lekarza. Bez obawy o skutki uboczne możesz natomiast stosować leki, zawierające wyciągi z innej rośliny – tarczownicy islandzkiej. Są znakomitym lekiem na stany zapalne gardła, działają osłaniająco na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępne są bez recepty pastylki do ssania Isla-Mint, Isla-Moos i Dolo-Angin.
Wyobraźnia - lekiem na bóle głowy
W 90 proc. przypadków przyczyną ciągłych bólów głowy jest wzmożone napięcie nerwowe. Naukowcy twierdzą, że w takiej sytuacji warto… uruchomić wyobraźnię. Chodzi oczywiście o metodę wizualizacji. Przeprowadzono badania z udziałem 260 osób cierpiących na przewlekłe napięciowe bóle głowy. Słuchały one codziennie przez 20 min. nagrań z instruktażem sterowania wyobraźnią. Po miesiącu takich zajęć dolegliwości u 22 proc. uczestników stały się o wiele mniej dokuczliwe. Techniki wizualizacji można nauczyć się na specjalnych kursach. Ale można też samemu spróbować pokierować swoją wyobraźnią. Po prostu wyczaruj w myślach miły dla oka obraz, przedstawiający np. fale oceanu. Albo wyobraź sobie, że Twój ból jest przedmiotem, który możesz poruszyć i wypchnąć poza swoje ciało.
O tym warto pamiętać
czasem nie można zastosować domowych środków. Trzeba wtedy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. Stosując te leki, trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad.
Środki przeciwbólowe należy brać w momencie, kiedy ból się zaczyna. Później, po to by go złagodzić, zwykle konieczna jest większa dawka leku.
Żadnych leków przeciwbólowych nie wolno stosować częściej niż 2 razy w tygodniu. Nie są one obojętne dla zdrowia, a poza tym, bardzo łatwo można się od nich uzależnić.
Kupując lek przeciwbólowy, nie należy kierować się jego nazwą, lecz sprawdzać, jaką zawiera substancję – może ona wchodzić w skład wielu preparatów o różnych nazwach.
Jak działają leki przeciwbólowe
Od tego, jaką substancję zawiera lek, zależy, czy bedzie skuteczny w konkretnym przyadku. Jedne substancje działają wyłącznie przeciwbólowo, inne przede wszystkim zmniejszają stan zapalny i dzięki temu łagodzą także ból. A niektóre łączą w sobie właściwości przeciwzapalne z przeciwbólowymi.Oto kilka przykładów.
-Ibuprofen np. Advil, Ibufen, Ibum, Ibuprom, Nurofen. Działnie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, pomaga na: bóle głowy, mięśni, stawów, zębów, bóle menstruacyjne, wszystkie bóle spowodowane stanem zapalnym
-Kwas acetylosalicylowy np. Aspirin, Asprocol, Etopiryna, Polopiryna, Upsarin. Działanie silne przeciwzapalne, pomaga na: różnego rodzaju niezbyt nasilone bóle, przede wszystkim o podłożu zapalnym
-Paracetamol np. Acenol, Apap, Cefalgin, Codipar, Eferalgan, Panadol, Saridon, Tabcin. Działanie wyłącznie przeciwbólowe, blokuje na pewien czas odczuwanie, pomaga na: niezbyt silne bóle różnego pochodzenia
-Naproksen np. Aleve, Anapran, Naproksyn. Działanie w dużych dawkach przeciwzapalne, w małych tylko przeciwbólowe, pomaga na: bóle stawów, kości, kręgosłupa, głowy, bóle pourazowe
-Diklofenak np. Naklofen, Voltaren. Działanie słabe przeciwbólowe, silne przeciwzapalne, pomaga na: bóle ścięgien, więzadeł na tle zapalnym, bóle pourazowe (np. stłuczenia mięśni)
-Metamizol np. Analgin, Gardan P, Novalgin, Pyralginum. Działanie silne przeciwbólowe, pomaga na: bóle pourazowe, np. po złamaniach, po ekstrakcji zębów.