FitnessWysypało alergiami

Wysypało alergiami

Wysypało alergiami
11.04.2007 11:08, aktualizacja: 06.06.2018 14:42

Alergia staje się chorobą coraz bardziej rozpowszechnioną. Ilość czynników uczulających, które mogą nam zafundować katar sienny, czy migrenowe bóle głowy, jest tak do końca nieokreślona- twierdzi lek. med. Marta Rachel, specjalista alergolog i pulmonolog.

Alergia staje się chorobą coraz bardziej rozpowszechnioną. Ilość czynników uczulających, które mogą nam zafundować katar sienny, czy migrenowe bóle głowy, jest tak do końca nieokreślona- twierdzi lek. med. Marta Rachel, specjalista alergolog i pulmonolog.

Te najczęściej rozpowszechnione, a więc rozpoznawalne, to uczulenia na pyłki drzew, traw, czy roztocza obecne w domowym kurzu. Tymczasem wiele osób sygnalizuje o uczuleniach na przedmioty, czy pokarmy, które z reguły nie są kojarzone z kłopotliwymi, czy niebezpiecznymi dla organizmu, reakcjami. A jednak.

Na liście bardzo rozpowszechnionych alergenów jest nikiel, często używany do wyrobu biżuterii.
Po włożeniu kolczyków, czy klipsów zaczynają ropieć uszy. To jeden z dość wyraźnych, sygnałów, że czas odwiedzić gabinet alergologa – twierdzi dr Rachel.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nikiel i chrom

Równie zgubne w skutkach może okazać się włożenie garderoby np. spodni z niklowanymi guzikami, czy zamkiem błyskawicznym. Nawet krótkotrwały kontakt z tym metalem, może zamanifestować się wysypką na skórze.
Bywa, że nagle, bez konkretnej, a przynajmniej, widocznej przyczyny, skórne wypryski pojawią się w najmniej spodziewanym miejscu np. na powiekach. Dokładna diagnoza pozwala ustalić, że winowajcą tych zmian jest nasza proteza, a ściślej mówiąc obecny w niej, nikiel. Po jej usunięciu zmiany ustąpią – twierdzi specjalistka od wszelkiej maści uczuleń.

Równie często i silnie uczulającym jest chrom. Jest on obecny m.in. w skórze garbowanej, używanej do produkcji obuwia. Właściciele nowych butów powinni uważać też na obecne tam kleje, czy tworzywo sztuczne. Te także nie będą tolerowane przez wszystkie organizmy.

Bez perfum proszę

W perfumach, o bogatym bukiecie zapachowym, uczula bardzo wiele czynników składowych. Są to głównie olejki eteryczne i syntetyczne substancje zapachowe. Perfumy wywołują najczęściej wypryski, które z reguły staną się widoczne na twarzy i rękach. Należy pamiętać, że dodawanie perfum, nie tylko do kosmetyków, ale i do wielu przedmiotów użytku codziennego np. papieru toaletowego, może mieć wpływ na obraz choroby. Mogą np. pojawić się kłopoty z odbytem, co początkowo przynajmniej, najmniej kojarzone jest z alergiczną reakcją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Uczulenie na jedzenie

Na liście produktów spożywczych, których spożycie zafundować nam może zdrowotne kłopoty, od biegunki, po astmę oskrzelowę, są m.in. białko: mleka krowiego, jaja kurzego, ryb, mięsa, soi oraz białka niektórych warzyw i owoców (głównie fasola, groszek, pomidory, cytrusy i banany)
.

Uczulające działanie mają też sery żółte. Ich spożycie grozi atakiem migreny. Przyczyną tego jest amina powstająca z aminokwasu tyrozyny zwana tyraminą, która powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu, prowadzące do wystąpienia napadów migreny. Najwięcej tego związku chemicznego zawierają sery z niebieskimi żyłkami, takie jak: roqueort, gorgonzola i cheddar, gruyere oraz parmezan.
Miłośnicy kofeinowych używek nie mają powodów do zmartwienia. Kawa, uczula, ale bardzo rzadko. Znacznie rzadziej niż herbata.

Szef, jak alergen

A jak rozpoznać, czy przypadkowo nie reagujemy alergicznie na szefa.
Uczulenie na pryncypała jawni się pod postacią pokrzywki tzw. cholinergicznej. Najczęściej dotyczy to mężczyzn w wieku 15- 25 lat. Są to wykwity, drobne bąble ograniczające się na bocznych powierzchniach rąk. Płeć przeciwna może zareagować napadem duszności. A czy jest to uleczalne?
Z pewnością, jak każda inna alergia. Najbardziej skuteczna metoda to wyeliminowanie chorobotwórczego czynnika - zapewnia specjalistka, od trudnych, alergicznych przypadków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także