Jest decyzja MEN ws. religii? Zapis pojawił się w wykazie prac legislacyjnych

Jest decyzja MEN ws. religii? Zapis pojawił się w wykazie prac legislacyjnych

Ministerstwo Edukacji Narodowej rezygnuje z religii
Ministerstwo Edukacji Narodowej rezygnuje z religii
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, FORUM | Katarzyna Krociel
25.01.2024 18:53, aktualizacja: 26.01.2024 10:21

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło działania w sprawie wliczania ocen z lekcji religii i etyki do średniej. W wykazie prac legislacyjnych znalazł się zapis dotyczący niewliczania rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki do średniej ocen.

Zgodnie z prawem oświatowym, szkoły podstawowe oraz przedszkola prowadzą zajęcia z religii na życzenie rodziców. Z kolei w placówkach edukacyjnych dla starszych dzieci, decyzje o uczestnictwie w lekcjach religii i etyki mogą podjąć rodzice lub pełnoletni uczniowie.

Właśnie dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło pracę nad rozporządzeniem dotyczącym niewliczania tych przedmiotów do średniej ocen końcowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Syn Izabeli Janachowskiej uczęszcza do brytyjskiej szkoły

Religia ma nie być brana pod uwagę podczas liczenia średniej

Ze względu na fakt, że coraz więcej młodych osób rezygnuje z zajęć z religii oraz etyki, a także dlatego, że przedmioty te nie są obowiązkowe, Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że należy zmienić ustawę, która zostanie zapisana w ramach nowego rozporządzenia. 

Istotą planowanych zmian jest wprowadzenie rozwiązań polegających na:

1) niezadawaniu przez nauczycieli uczących w klasach I–III szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży prac pisemnych i praktycznych do wykonania przez uczniów poza szkołą;

2) braku obowiązku wykonania przez uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży prac pisemnych i praktycznych zadawanych przez nauczyciela do wykonania poza szkołą oraz nieocenianiu wykonania albo niewykonania tej pracy przez ucznia;

3) wykreśleniu religii i etyki z katalogu zajęć, z których roczne i końcowe oceny klasyfikacyjne wlicza się do średniej ocen - czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach rządowych.

Planowany termin wydania aktu prawnego to II kwartał 2024 roku.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta