FitnessOlej z czarnuszki na skutki świątecznego łakomstwa

Olej z czarnuszki na skutki świątecznego łakomstwa

Jak zregenerować żołądek po świątecznym szaleństwie? Istnieje wiele naturalnych sposobów. Jednym z nich jest kuracja olejem z czarnuszki siewnej (zwanej też egipską), który był znany i ceniony już w starożytności.

Olej z czarnuszki na skutki świątecznego łakomstwa
Źródło zdjęć: © Fotolia

19.12.2013 | aktual.: 27.12.2013 12:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W święta wielu z nas zapomina o zaleceniach dietetyków, co często negatywnie odbija się na naszym trawieniu i daje o sobie znać nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jak zregenerować żołądek po świątecznym szaleństwie? Istnieje wiele naturalnych sposobów. Jednym z nich jest kuracja olejem z czarnuszki siewnej (zwanej też egipską), który był znany i ceniony już w starożytności.

Święta Bożego Narodzenia to prawdziwy sprawdzian dla układu pokarmowego. Objadanie się i brak ruchu mogą skutkować wzdęciami, zgagą, zaparciami lub biegunką. Nawet, jeśli zażegnamy ten kryzys wywołany nadmiernym apetytem, rozstrojony żołądek może wymagać leczniczej kuracji. Wtedy warto sięgnąć po czarnuszkę, a przede wszystkim olej pozyskiwany z jej nasion.

Panna w zieleni

Czarnuszka siewna to zielna roślina jednoroczna, przypominająca koronkę. Pierwsze wzmianki o niej można znaleźć w Biblii. Od wieków zajmuje szczególne miejsce w medycynie naturalnej Bliskiego Wschodu, gdzie jest uznawana za remedium na różne choroby. Obecnie coraz więcej badań klinicznych potwierdza jej działanie hepatoochronne oraz wspomagające leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Czarnuszka jest także pomocna w leczeniu alergii, astmy, obniżonej odporności oraz stanów zapalnych układu pokarmowego. Jej nasiona znalazły zastosowanie w lekach homeopatycznych na choroby żołądka i wątroby. Oprócz dobroczynnego wpływu na zdrowie posiada również walory smakowe. Polska odmiana była niegdyś stosowana jako przyprawa zastępująca pieprz, dodatek do chleba, składnik miodu pitnego i nalewek.

Złoto Faraonów

Ze zgniatanych nasion czarnuszki wytwarza się olej, który odznacza się miodowym kolorem i specyficznym smakiem. Jest tłoczony na zimno, dzięki czemu w procesie produkcji nie traci swych cennych właściwości. Olej może być stosowany zewnętrznie – ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i dermatologii m.in. w leczeniu łuszczycy i trądziku.

Z kolei spożywanie oleju czarnuszkowego pozytywnie oddziałuje na układ trawienny, narządy oddechowe, układ krążenia i pracę nerek. − Cenne właściwości wynikają z wartości odżywczych i bogatego składu. Składniki to m.in. olejek eteryczny, olej tłusty, fitosterole, witamina E. Olej wyróżnia się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym aż 58% stanowi kwas omega-6) i posiada w składzie aż 15 aminokwasów – mówi Agnieszka Śliwka-Gumienna z Maroko Produkt.

Dobroczynny wpływ na układ pokarmowy

W medycynie arabskiej olej znalazł zastosowanie jako lek na nieżyt żołądka i jelit. Stosowanie oleju z czarnuszki pomaga w leczeniu infekcji i stanów zapalnych przewodu pokarmowego (m.in. grypy żołądkowej, refluksu, nieżytu żołądka), wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także w zwalczeniu pasożytów. Olej ma działanie żółciopędne, moczopędne i wiatropędne. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie – uśmierza ból żołądka. Ponadto może być podawany małym dzieciom jako środek przeciwko zaparciom. Badania kliniczne potwierdziły również ochronne działanie na miąższ wątroby i regulację poziomu cholesterolu.

Kuracja

Olej może być zażywany przez dzieci i dorosłych. Dzieciom do 4. roku życia zaleca się podawanie pół łyżeczki oleju dziennie. Dzieciom między 5. a 11. rokiem życia – 1 łyżeczkę. Młodzież od 12. roku życia może przyjmować olej 3 razy dziennie po pół łyżeczki. Natomiast wskazane spożycie dla osób dorosłych to 1 do 2 łyżeczek przed każdym posiłkiem. Stosowanie oleju z czarnuszki w czasie ciąży i karmienia powinno być skonsultowane z lekarzem.

Regularne spożywanie oleju z czarnuszki z pewnością pomoże w walce z dolegliwościami układu pokarmowego. Poprawi trawienie i pozwoli nam cieszyć się w pełni smakiem karnawału.

opr.:(gabi)/kobieta.wp.pl

ZOBACZ:

POLECAMY:

Komentarze (25)