FitnessOrtoreksja - objawy, przyczyny i skutki obsesji na punkcie zdrowego żywienia

Ortoreksja - objawy, przyczyny i skutki obsesji na punkcie zdrowego żywienia

Ortoreksja - objawy, przyczyny i skutki obsesji na punkcie zdrowego żywienia
Źródło zdjęć: © 123RF
09.11.2018 19:24

Zdrowe odżywianie wpływa na jakość naszego życia. Ale trzeba pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Nadmierna dbałość o zdrową dietę może doprowadzić do poważnej choroby, jaką jest ortoreksja. Jakie są przyczyny i objawy ortoreksji? Do czego może doprowadzić nadmierna dbałość o zdrową dietę?

Czym jest ortoreksja?

Ortoreksja to pojęcie wywodzące się z dwóch łacińskich słów: ortho i orexis. Ortho oznacza prawidłowy, natomiast orexis to apetyt. Ortoreksja jest uznawana za patologiczną obsesję na punkcie spożywania zdrowej żywności.

Ortoreksja została odkryta przez lekarza Stevena Bratmana, który co ciekawe, był pierwszym zdiagnozowanym ortorektykiem. W dzieciństwie chorował na alergię, dlatego rodzice dbali o to, by wykluczyć z jego diety alergeny, takie jak gluten czy mleko.

Kiedy Bartman dorósł, zauważył u siebie zaburzenia odżywiania. Uświadomił sobie, że całe swoje życie podporządkowuje obsesyjnemu planowaniu i komponowaniu zdrowych posiłków. Swoje zmagania z chorobą, odkrycia, badania i wnioski zawarł w publikacji książkowej pt.: “W szponach zdrowej żywności”.

Jakie są przyczyny ortoreksji?

Ortoreksja to choroba, która ma podłoże psychologiczne. Ortorektycy nie dążą do utraty wagi, ich działania są motywowane przesadną dbałością o swoje zdrowie. Początki ortoreksji bardzo często są ignorowane i niezauważalne. Zastanów się, jak często zdarzyło ci się powiedzieć: “już nigdy nie zjem czegoś, co jest niezdrowe!”. Samo hasło nie brzmi groźnie, ale jeśli zostanie wprowadzone na poważnie, to zacznie rządzić twoim życiem, doprowadzając właśnie do ortoreksji.

Ten styl myślenia powoduje dokładne planowanie posiłków oraz eliminowanie z diety kolejnych składników, które wydają się nie dość zdrowe. To pierwszy krok do obsesji na punkcie zdrowej żywności. Ortoreksja to rodzaj uzależnienia, w którym zamiast poprawiać swoją kondycję zdrowotną, konsekwentnie się ją niszczy.

Jak objawia się ortoreksja?

Objawy ortoreksji jako choroby psychicznej są dość trudne do rozpoznania. Trudno bowiem stwierdzić, że zdrowa żywność może być źródłem choroby. Pierwszym objawem ortoreksji jest całkowita rezygnacja ze słodyczy i produktów, które zawierają większą ilość cukru. Następne na liście zakazanych produktów znajdują się tłuste mięso, ziemniaki, pieczywo czy przetwory mleczne.

Kolejnym objawem ortoreksji jest zaburzenie zdolności odczuwania głodu oraz jasnego określenia, ile zjeść, by się nasycić. Ortorektycy bardzo często przesadzają także z ćwiczeniami fizycznymi. Treningi nie stanowią w tym przypadku zdrowego połączenia z dietą, a zazwyczaj traktuje się je jako karę za nieprzestrzeganie diety.

Skutki ortoreksji

Podstawowym skutkiem ortoreksji jest niedobór podstawowych składników odżywczych, witamin i minerałów. Organizm pozbawiony wartości odżywczych jest słabszy, zmęczony i zaczyna funkcjonować nieprawidłowo. Ortorektycy bardzo często zmagają się z anemią, a także osteoporozą.

Ortoreksja niejednokrotnie prowadzi do niedożywienia organizmu, spadku odporności, a także zatrzymania miesiączkowania u kobiet. W skrajnych przypadkach nieleczona ortoreksja może doprowadzić do śmierci.