Siwiejesz? To może świadczyć o poważnych chorobach
Zaczęłaś nagle siwieć? To niekoniecznie efekt przemijania czasu. Nie wmawiaj sobie, że to starość i nie pozwól na to innym, ponieważ przyczyną siwienia mogą być poważne schorzenia. Udaj się do lekarza, aby ocenić stan zdrowia. Być może brakuje ci tylko witamin i minerałów, ale może się okazać, że sprawa jest o wiele trudniejsza. Za pojawianie się siwych włosów może odpowiadać wiele poważnych chorób.
Zaczęłaś nagle siwieć? To niekoniecznie efekt przemijania czasu. Nie wmawiaj sobie, że to starość i nie pozwól na to innym, ponieważ przyczyną siwienia mogą być poważne schorzenia. Udaj się do lekarza, aby ocenić stan zdrowia. Być może brakuje ci tylko witamin i minerałów, ale może się okazać, że sprawa jest o wiele trudniejsza. Za pojawianie się siwych włosów może odpowiadać wiele poważnych chorób.
Siwienie często nie jest nieodwracalnym procesem. Dlatego, jeśli nagle zaczęłaś siwieć, nie wyrywaj znienawidzonych białych włosów. Następne pokolenie włosów wyrastające z tego samego mieszka może mieć już zupełnie normalny kolor, o ile tylko uda ci się przezwyciężyć kłopoty, które były przyczyną siwienia.
Badania i terapia
Siwy kolor włosa nie oznacza, że włos jest martwy. Oczywiście może tak być, ale nie jest to jednoznaczne. Lepiej zaczekać na wyniki badań i ewentualnych terapii, a w przypadku procesu nieodwracalnego użyć raczej farb, czy szamponów koloryzujących.
Siwizna związana z rzeczywistym ustawaniem pracy melanocytów, czyli komórek pigmentowych, może zacząć pojawiać się już po trzydziestym roku życia. Zwykle uwarunkowana jest genetycznie. Tego rodzaju siwienie włosów zaczyna się od skroni, obejmuje następnie boki głowy, szczyt głowy, a w ostatniej fazie przechodzi na tył głowy. U mężczyzn proces siwienia rozpoczyna się od zarostu na twarzy, później kolejność jest taka sama, jak u kobiet. Jako ostatnie siwieją włosy łonowe, pod pachami oraz brwi i rzęsy.
Jakkolwiek naturalne siwienie może rozpocząć się już w stosunkowo młodym wieku, to nawet jeśli jest genetycznie uzasadnione, nie powinniśmy przechodzić nad nim do porządku dziennego. Każda nowa rzecz pojawiająca się na naszym ciele ma swój początek wewnątrz niego. Dlatego dobrze jest przebadać się, aby stwierdzić rzeczywiste przyczyny pojawiania sie siwych włosów.
Stres, anemia, problemy z tarczycą
O czym może świadczyć nagłe siwienie? Sensacyjne doniesienia o ludziach, którzy osiwieli w jednej chwili, nadal budzą kontrowersje, jednak wszyscy badacze zgadzają się co do tego, że stres jest czynnikiem wywołującym siwienie czy też przyspieszającym je. Za nagłe siwienie mogą odpowiadać także nerki. Upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika. Przedwczesne siwienie wywołać też może nadczynność tarczycy, anemia (szczególnie jej złośliwa odmiana) oraz wszelkie problemy z jajnikami.
Także choroba Wernera, czyli przedwczesne starzenie, wiąże się z siwizną. Przyczyną siwienia może być także zła dieta, nieracjonalne odchudzanie się czy niedożywienie. Palacze dość szybko mogą mieć problemy z siwizną ze względu na zakłócenia w przyswajaniu witamin spowodowane - ogólnie rzecz ujmując - nałogiem. Przy nagłym siwieniu warto zbadać również kręgosłup, a szczególnie odcinek szyjny, ponieważ istnieje duży związek pomiędzy siwieniem, a przesunięciem kręgów szyjnych. Do chorób objawiających się często siwizną należy także cukrzyca. Siwienie może świadczyć również o zaburzeniach krążenia, a także o poważnych brakach witamin i mikroelementów w organizmie. Największy wpływ na pojawianie się siwych włosów ma niedobór witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego oraz aminobenzoesowego, a także brak cynku, miedzi, żelaza i selenu.
Pzywrócić włosom barwę
Siwizna, która powstaje w efekcie choroby lub niedoborów witamin, jest często odwracalna w przypadkach, gdy włos jedynie traci swój kolor. W przypadkach, kiedy staje się martwy, niewiele da się zrobić. Na rynku są już dostępne preparaty, które przywracają włosom barwę. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku włosów w kolorach od blondu do ciemnego brązu. Dla zachowania koloru włosów ważna jest także ich ochrona przed słońcem.
Dietą można wpłynąć na opóźnienie siwienia. Do menu dobrze jest dołączyć lub zwiększyć częstotliwość pojawiania sie na stole: wątróbki, ryb, pestek słonecznika, orzechów, jaj, serów, grzybów, bananów, pomarańczy oraz warzyw takich jak ziemniaki, buraki, kalafiory, pomidory, brokuły, pietruszka, cukinia, szparagi. Warto też sięgnąć po zioła: skrzyp i serdecznik.
(smż/gabi), kobieta.wp.pl