Spotykają się głównie w nocy. Interesuje ich tylko situationship

Spotykają się głównie w nocy. Interesuje ich tylko situationship

Relacja typu situationship może negatywnie wpływać na jedną ze stron
Relacja typu situationship może negatywnie wpływać na jedną ze stron
Źródło zdjęć: © Getty Images
27.12.2023 12:07, aktualizacja: 27.12.2023 13:36

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej nowych zjawisk w randkowaniu. Jednym z nich jest situationship, czyli coś pomiędzy związkiem a romansem. Partnerzy spotykają się przede wszystkim nocami, by za dnia udawać, że nic ich nie łączy.

Zmiany, jakie od kilku lat zachodzą w społeczeństwie, spowodowały m.in. coraz powszechniejsze decyzje o porzucaniu tradycyjnego modelu rodziny. Coraz więcej osób rezygnuje ze ślubu na rzecz relacji partnerskich lub w ogóle decyduje się na życie singla.

Psychologowie zajmujący się badaniem relacji starają się na bieżąco definiować nowe trendy w randkowaniu, stąd coraz więcej nowych pojęć określających poszczególne zachowania i typy związków. Jednym z nich jest tzw. situationship.

Situationship czyli "pseudozwiązki"

Situationship to relacja, która nie mieści się w ramach klasycznie rozumianego związku. Nie można jej jednak nazwać jedynie romansem. Powodem jest fakt, że partnerzy, którzy często spędzają ze sobą czas i noce, są sobie wierni. Unikają jednak definiowania swojej relacji i głębszych deklaracji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Często w tego typu relacje wchodzą osoby, które mają swoistą "alergię na związki". Może ona wynikać z bolesnych doświadczeń lub negatywnych wzorców, np. nieszczęśliwego małżeństwa rodziców czy rodzeństwa. Nawet jeśli wyznają swoje uczucia i są wierni, nie chcą jasno określić danej relacji.

Po czym rozpoznać relację typu situationship?

Niestety, często zdarza się, że osoby, które wchodzą w relację ze "związkowym alergikiem" same mają inne oczekiwania lub - mimo wcześniejszych ustaleń - pojawiają się głębsze emocje i potrzeba jasnego określenia statusu związku. Konsekwencją jednostronnego unikania deklaracji mogą być m.in. zaburzenia poczucia własnej wartości.

Jeśli nie ma jasnych ustaleń dotyczących związku, sygnałem, że partner traktuje nas w ten sposób, może być brak rozmów na temat wspólnej przyszłości i stanowcze unikanie deklaracji, szczególnie publicznie.

Osoba zainteresowana situationship woli spotykać się od czasu do czasu, głównie w nocy. Zwykle też nie chce poznawać swojego partnera z bliskimi czy nawet znajomymi, a woli spotykać się z osobno. Nie ma też ochoty na kontakty z przyjaciółmi czy rodziną drugiej strony.

Eksperci podkreślają, że warto zdawać sobie sprawę ze swoich oczekiwań i jasno je komunikować, unikając krzywdzących niedopowiedzeń. Czasem lepiej zrezygnować z relacji, niż tkwić w związku, który nie przynosi satysfakcji i wpływa na nas destrukcyjnie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta