Uprawiają negging w związku. Skutki są zawsze opłakane
Utrzymanie zdrowej relacji między dwojgiem ludzi nie zawsze jest proste. Problemy w związku mogą narastać stopniowo, a ty możesz nie zdawać sobie z nich sprawy. Być może nieświadomie jesteś ofiarą neggingu, który twój partner uprawia w niecnym celu.
Każdy związek dochodzi czasami do tego momentu, gdy pojawiają się problemy w komunikacji. Oczywiście wiele par potrafi je wspólnie rozwiązać, jednak jeśli nie jest się świadomym swojego błędu, sytuacja może się pogorszyć.
Ekspertka, która na co dzień zajmuje się terapią traum oraz osobami ze zdiagnozowanym narcystycznym zaburzeniem osobowości, zauważa, że jej pacjenci bardzo często stosują negging w stosunku do swoich bliskich. Dr Justine Weber postanowiła wyjaśnić to pojęcie korzystając z TikToka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest negging?
Dr Justine Weber opisuje negging jako "subtelną taktykę", którą niektórzy mogą pomylić z przekomarzaniem się lub poczuciem humoru. W rzeczywistości jest to perfidna technika podrywu, w której pozornie pozytywne komplementy są zamaskowane sugestiami obniżającymi samoocenę. To pewien rodzaj znęcania się emocjonalnego, który z czasem narasta i rujnuje psychikę drugiej osoby.
Negging zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród mężczyzn, którzy starają się zdobyć uwagę swojej wybranki za pomocą subtelnych, lecz kłujących docinków. Często negging zdarza się także w długich związkach.
- Negging ma sprawić, że zaczniesz kwestionować swoją wartość i zaczniesz wątpić w siebie. Czasami może nie brzmieć znajomo, jednak na pewno nie raz mogłaś mieć z nim do czynienia - zaczęła dr Weber.
Technika jest sygnałem informującym, że ktoś próbuje manipulować pewnością drugiej osoby, w celu jej łatwiejszego zdobycia.
- "Wyglądasz tak ładnie, ale tylko gdy się pomalujesz", "Twoi przyjaciele są w świetnej formie, też powinnaś z nimi ćwiczyć", "Jestem zaskoczony, jaka jesteś mądra, nie spodziewałem się tego" lub "Nie rozumiem dlaczego lubisz ten gatunek muzyki, jest strasznie kiepski" - te zwroty to właśnie negging - tłumaczyła dr Weber.
Specjalistka tłumaczy, co robić w sytuacji neggingu
Psycholog zauważyła, że osoby z narcystycznymi zaburzeniami osobowości nie używają konstruktywnej krytyki, lecz stosują tę technikę, aby druga osoba poczuła się grosza od nich. Narcyzi używają tej metody, aby ich druga połówka poczuła się niepewnie i była łatwiejsza do manipulowania. Dr Justin Weber zwraca uwagę, że należy przyjrzeć się pięciu sygnałom, świadczącym o neggingu ze strony partnera.
- Takie osoby stale używają dwuznacznych komplementów, które wydają się być pozytywne, ale w rzeczywistości zawierają ukryte elementy krytyki. Wciąż używają pytań, które są dla ciebie niekomfortowe i nie przestają próbować zyskać nad tobą przewagi. Ich krytyka jest daleka od konstruktywnego zdania i brzmi okropnie, a dodatkowo stale porównują się z innymi. To wredne manipulacyjne zachowanie i duża czerwona flaga - zaznaczyła specjalistka.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl