Te bolesne dni
Niewiele jest kobiet, które cieszyłyby się z zupełnie bezbolesnej miesiączki. Badania pokazują, że aż 70% z nas podczas „tych dni” zażywa tabletki przeciwbólowe. Co druga kobieta twierdzi, że okres uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie.
31.07.2008 | aktual.: 25.05.2010 19:12
Niewiele jest kobiet, które cieszyłyby się z zupełnie bezbolesnej miesiączki. Badania pokazują, że aż 70% z nas podczas „tych dni” zażywa tabletki przeciwbólowe. Co druga kobieta twierdzi, że okres uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie.
Bóle miesiączkowe spowodowane są skurczami macicy, podobnymi do tych, odczuwanych przez kobietę podczas porodu. Tak naprawdę nasze macice kurczą się bezustannie. Łagodne skurcze mamy na okrągło, ale odczuwamy je dopiero podczas miesiączki, oraz, dużo mocniej, podczas wydawania dziecka na świat. W chwili, gdy mamy skurcz, dopływ krwi do macicy zostaje na chwilę zatrzymany.
Ponieważ tkanki potrzebują tlenu, którego w danym momencie braknie, reakcje chemiczne mogą spowodować, że czujemy ból. Równocześnie nasz organizm uwalnia substancję zwaną prostaglandyną, która sprawia, że skurcze są mocniejsze, co bezpośrednio powoduje ból macicy. Im skurcze intensywniejsze, tym ból silniejszy. Skurcze mają pomagać w złuszczaniu się śluzówki macicy, dzięki czemu może powstać nowa jej warstwa. W ten sposób macica jest gotowa do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. A ból jest efektem ubocznym tego procesu.
Dlaczego boli?
Jeśli Twoje menstruacje od samego początku były uciążliwe, to może to oznaczać, że cierpisz na dysmenorrhoea (jednostka chorobowa – bolesne miesiączkowanie). W takich przypadkach zwykle trudno znaleźć specyfik, który pomaga zwalczyć przyczyny tego stanu. Czasami czynnikiem sprawiającym, że okres jest wyjątkowo bolesny, jest stres. Wówczas powinnyśmy skupić na walce ze zdenerwowaniem, nie z samym bólem, w myśl zasady, że lepiej leczyć przyczyny, niż objawy.
Stany takie jak endometrioza (gruczolistość śródmaciczna) mogą powodować silny ból już od pierwszych miesiączek. Dolegliwości te mogą dodatkowo nasilać się z wiekiem, a czasem nawet z cyklu na cykl. Innymi przyczynami bólu mogą być włókniaki, cysty jajników, choroba zapalna miednicy mniejszej oraz zwężenie szyjki macicy. Zanim wpadniesz w panikę – pamiętaj, że bóle miesiączkowe bardzo rzadko są objawami choroby, zwłaszcza jeśli dotyczą młodych kobiet.
Co robić?
Jeśli ból zaczyna Ci przeszkadzać w codziennym życiu, nie możesz pracować czy wykonywać swoich obowiązków, powinnaś poszukać pomocy. Najlepiej zwrócić się do lekarza. Ginekolog, nawet jeśli nie rozpozna u nas żadnego niepokojącego stanu, może znaleźć rozwiązanie naszego problemu. W niektórych przypadkach pomaga kuracja hormonalna lub zwykle pigułki antykoncepcyjne. Leki te mogą sprawić, że pierwsze dni miesiączki nie będą już tymi, wyjętymi z kalendarza. Jak jeszcze można walczyć z bólami miesiączkowymi? Ćwicząc. Podczas okresu niespecjalnie mamy ochotę na tego typu zajęcia, ale mogą one pomóc. Spróbuj pływania, chodzenia lub jazdy na rowerze.
Zażywając środki przeciwbólowe. Szczególnie zalecane są środki rozkurczowe, oraz aspiryna i leki zawierające ibuprofen. Decydując się na elektrostymulację. TENS (transcutaneous electronic nerve stimulation) czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów to indywidualna metoda fizykoterapii. TENS to małe urządzenie, którego elektrody przykłada się bezpośrednio w miejscu bólu. Delikatne impulsy elektryczne działają przeciwbólowo. Koszt takiej maszynki to 400-600zł. Terapia TENS nie jest zarezerwowana tylko dla bólów menstruacyjnych – wskazań jest o wiele więcej. Jednak umieszczając elektrody na podbrzuszu, stymulujemy nerwy na tym obszarze, co może zredukować ból towarzyszący miesiączce.
Można także spróbować ciepłych okładów na podbrzuszu. Dobrym wyjściem jest termofor, nie można jednak trzymać go za długo i nie może być za gorący. Jeśli nie zachowamy środków ostrożności, grozi nam krwotok. Niektórym pomaga masaż dolnej części brzucha. Można zrobić go sobie samemu, wykonując koniuszkami palców ruchy okrężne na części brzucha poniżej pępka.
Istnieją również zalecenia dotyczące żywienia podczas okresu. Zdaniem niektórych lekarzy pewna dieta może redukować dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem. Należy pić ciepłe napoje, jeść często lekkie posiłki, składające się z produktów bogatych w węglowodany. Zażywaj magnes, cynk, wapno, witaminę B6. Odpoczywając leż na plecach z nogami w górze lub na boku z nogami zgiętymi w kolanach. Bierz, nie za długie i nie za gorące, kąpiele i prysznice.
Ponieważ bolesne miesiączki to często wina stresu, warto medytować lub ćwiczyć jogę. Spróbuj też aromaterapii: olejek z lawendy, olejek z rozmarynu plus olejek z majeranku lub olejek migdałowy, olejek z gałki muszkatołowej, olejek z geranium plus olejek z bergamotki. Kobiety, u których pierwsza miesiączka pojawiła się dość wcześnie, które maja długie cykle menstruacyjne, które palą i nie uprawiają sportu są bardziej narażone na bolesne miesiączki. Czasami skłonności do tych bólów dziedziczymy. Zdarza się też tak, że po urodzeniu dziecka problemy z bolesnymi miesiączkami ustępują.