FitnessTerapia zapachem

Terapia zapachem

Terapia zapachem
Źródło zdjęć: © sxc.hu
04.11.2008 15:16, aktualizacja: 25.05.2010 19:58

Aromaterapia jest formą terapii za pomocą olejków eterycznych. Pozyskuje się je ze wszystkich części roślin: kwiatów, łodyg, liści, korzeni, nasion i żywic.

Aromaterapia jest formą terapii za pomocą olejków eterycznych. Pozyskuje się je ze wszystkich części roślin: kwiatów, łodyg, liści, korzeni, nasion i żywic.

Olejki eteryczne wykorzystywane były od wieków do celów terapeutycznych. Opisy leczniczych olejków można znaleźć w biblii, w starych księgach indyjskich, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Wzmianki na ich temat są obecne w legendach i poezji. Hipokrates zalecał stosowanie olejków do kąpieli i masażu. Natomiast grecki lekarz Teofrast z Eresos stworzył dzieło "Co się tyczy zapachów..''. Prawdopodobnie cierpiąca na bezsenność Kleopatra spała na poduszkach wypełnionymi płatkami róż.

Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Olejki eteryczne zapobiegały groźnym chorobom: w czasach epidemii nie chorowali ludzie, którzy nosili perfumowane rękawiczki. Natomiast producenci perfum nigdy nie chorowali na dżumę i cholerę. Kolejnym przykładem korzystnego wpływu olejków eterycznych na ludzkie zdrowie jest historia pewnego średniowiecznego, angielskiego miasteczka, które omineła epidemia cholery. Mieszkańcy zajmowali się uprawą i destylacją lawendy. Lecznicze właściwości lawendy zostały udowodnione przez francuskiego chemika Rene – Maurice Gattefosse. Twórcą terminu "Aromaterapia" i autorem pierwszej książki na ten temat był dr. Jean Valnet, który zajmował się leczeniem rannych żołnierzy podczas pierwszej wojny światowej.

Czym są olejki eteryczne?

Uzyskuje je się poprzez destylacje, ekstrakcje, wyciskanie. Do uzyskania małej buteleczki płynu potrzeba wiele kilogramów lub nawet ton roślin np. 1 kg olejku różanego otrzymuje się z 2 ton płatków. Olejki eteryczne pomagają m.in. w stanach długotrwałego przemęczenia, stresu. Ponadto działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i rozkurczająco.

Olejki eteryczne działają na różnego rodzaju dolegliwości np. na bóle głowy: olejek miętowy, hyzopowy, lawendowy, majerankowy; na nadciśnienie: olejek lawendowy, olejek majerankowy, olejek rozmarynowy, olejek różany, olejek szałwiowy; przeziębienie: olejek anyżowy, olejek cyprysowy, olejek eukaliptusowy, olejek herbaciany, olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek rozmarynowy; stres: olejek jałowcowy, olejek lawendowy,olejek melisowy, olejek geraniowy, olejek różany; bezsenność: olejek różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy; bóle reumatyczne: olejek imbirowy, kolendrowy, eukaliptusowy; infekcje skóry: olejek cytrynowy, olejek eukaliptusowy, olejek herbaciany, olejek jałowcowy, olejek lawendowy.

Formy aromaterapii

Masaż aromaterapeutyczny – do masażu wykorzystuje się mieszaniny olejków rozpuszczonych w olejach roślinnych np. olej z pestek winogron, jojoby, awokado. Olejki rozpuszcza się w proporcji 15 - 30 kropli na 50 mililitrów oleju. Do jednego masażu wystarczy jedna łyżka stołowa roztworu.

Kąpiel aromaterapeutyczna – polega na 15 - 30 minutowym zanurzeniu się w ciepłej wodzie, do której wkrapla się 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć.

Kompres aromaterapeutyczny - formą miejscową kąpieli aromaterapeutycznej gdzie stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5 - 10 kropli olejku w połowie szklanki ciepłej wody.

Aromaterapia w powietrzu – czyli klasyczne inhalacje przy pomocy inhalatora lub naczynia wypełnionego gorącą wodą, do której dodano 10 – 15 kropli olejków eterycznych, a także odparowywanie lub rozpylanie olejków w pomieszczeniu.

Jakie olejki wybierać?

Decydując się na kupno powinno się wybrać produkt wyprodukowany z surowców naturalnych, ponieważ syntetyczny olejek nie działa tak korzystnie na nasze zdrowie. Często jest tak, że tańszy preparat został wytworzony z niskiej jakości składników, dlatego nie należy podejmować decyzje o kupnie kierując się wyłącznie niską ceną. Przed zastosowaniem olejku alergicy powinni wykonać test alergiczny. W przypadku ciąży czy wystawiania skóry na promienie UV powinno się skontaktować z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także