FitnessTym stresują się Polacy

Tym stresują się Polacy

Tym stresują się Polacy
Źródło zdjęć: © shutterstock
24.06.2013 11:48, aktualizacja: 25.06.2013 16:18

Cechą wspólną większości Polaków jest stres, który towarzyszy nam w życiu. Poziom odczuwanego stresu oraz jego źródło bywają różne i zależne od wielu czynników. Najnowsze badania przeprowadzone przez TNS Polska pokazują, że coraz bardziej martwimy się o kwestie finansowe, a coraz mniej stresuje nas polityka.

Cechą wspólną większości Polaków jest stres, który towarzyszy nam w życiu. Poziom odczuwanego stresu oraz jego źródło bywają różne i zależne od wielu czynników. Najnowsze badania przeprowadzone przez TNS Polska pokazują, że coraz bardziej martwimy się o kwestie finansowe, a coraz mniej stresuje nas polityka. Mając świadomość życia w stresie, nie każdy z nas potrafi wskazać prawdziwą przyczynę zdenerwowania. Według badań, taki problem mają zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, u których stres ma wymiar bardziej ogólny i jest związany z życiem w ciągłym pośpiechu, zmęczeniem. Jednak znaczna większość badanych (77%) bez namysłu wskazuje konkretne źródło swojego stresu.
Co stresuje Polaków?

Sytuacja finansowa

Finanse jako powód stresu podaje aż 35% badanych. Jest to ściśle związane ze sferą zawodową, gdyż niepewne warunki pracy lub widmo utraty zatrudnienia pociągają za sobą liczne zmartwienia dotyczące naszej sytuacji finansowej w bliskiej bądź dalszej przyszłości. W pewnym sensie to dowód na polską odpowiedzialność, świadczy bowiem o tym, że Polacy coraz rzadziej żyją chwilą, a coraz częściej myślą o przyszłości swojej i swoich bliskich, dbając o bezpieczną stabilizację finansową.

Sprawy osobiste i rodzinne

To źródło stresu wskazuje 29% badanych. Pod tym pojęciem kryje się wiele sytuacji – tych radosnych i smutnych. Do najbardziej stresujących wydarzeń w życiu zalicza się między innymi rozwód, ślub, narodziny dziecka, choroba lub śmierć bliskiej osoby. Im smutniejsza sytuacja, tym większe cierpienie, a tym samym pogłębienie i wydłużenie okresu życia w stresie.

Praca, warunki i stosunki pracy

Praca w stresie charakteryzuje 27% badanych. To kwestia związana z finansami, aczkolwiek stres powodowany przez pracę może się wiązać także z czymś zupełnie innym np. atmosferą panującą w pracy czy warunkami, w jakich musimy pracować. Reakcja stresowa w tym przypadku może być długotrwała i wykańczająca. Pociąga za sobą wiele ubocznych skutków np. obniżenie poczucia wartości, apatie, zmęczenie. Permanentny stres osłabia motywację do pracy.

Ciągły pośpiech

Stresuje się nim 21% respondentów. Zazwyczaj ten stres dotyka mieszkańców dużych miejskich aglomeracji, w których życie toczy się szybciej. Branie udziału w pogoni za pieniędzmi, szybkim wspinaniu się po szczeblach kariery, dorównywaniu innym przynosi więcej szkód niż pożytku. Odczuwanie ciągłego napięcia i irytacji, zapominanie o swoich potrzebach, nieumiejętność odpoczywania to stany pogłębiające poczucie stresu.

Stan zdrowia i leczenie

Tu stres wydaje się być najbardziej zrozumiały, skarży się na niego 17% badanych. Martwienie się o zdrowie swoje lub bliskich odbiera radość z życia i często jest czymś nieprzewidywalnym. Duży wpływ na poziom stresu w tej materii ma zapewne stan służby zdrowia np. długie kolejki do usług medycznych, choć z drugiej strony z roku na rok podnosi się wyleczalność wielu poważnych chorób, które nie są tak straszne, jak były kiedyś.

Dzieci i ich sprawy

14% to niedużo, a tyle właśnie osób skarży się na ten rodzaj stresu. To nie jest mały wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że częściowo problem stresu związanego z wychowanie dziećmi został zawarty w kwestii finansowej. 14% to głównie zmartwienia dotyczące problemów wychowawczych oraz te dotyczące przyszłości dzieci.

Polityka, życie publiczne

Zazwyczaj generują stres krótkotrwały. Poziom zdenerwowania zazwyczaj zwiększa się w trakcie oglądania telewizji lub słuchania radia z informacjami, a z czasem – osłabia się. Niezadowolenie z rządzących czy ustawy uderzającej w nasze interesy to powody do frustracji i stresu 11% przebadanych osób.

Brak kultury

Wulgarność, niesłowność, nieumiejętność właściwego dostosowania swojego zachowania do sytuacji to drażniące kwestie dla 10% badanych. To kontakty międzyludzkie bywają tu głównym źródłem stresu, czujemy się zawiedzeni i rozczarowani sposobem postępowania innych ludzi. Nie umiejąc się temu inaczej przeciwstawić, denerwujemy się.

Warunki mieszkaniowe

O tym, że jest to główne źródło stresu opowiedziało się7% ankietowanych . Warunki mieszkaniowe są ściśle związane z sytuacją finansową, która w tym przypadku jest zbyt trudna, by te warunki poprawić. Stres dotyczący warunków mieszkaniowych najczęściej jest udziałem młodych osób, wkraczających w dorosłość, nie mających zdolności zakupu własnego mieszkania.

Badania pt. „Polski stres” przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Gazety Wyborczej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także