UrodaUsuwanie przebarwień na twarzy - skuteczne zabiegi na przebarwienia

Usuwanie przebarwień na twarzy - skuteczne zabiegi na przebarwienia

Usuwanie przebarwień na twarzy - skuteczne zabiegi na przebarwienia
Źródło zdjęć: © East News | Value Stock Images
28.06.2018 15:45

Przebarwienia skóry to plamy i znamiona o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze niż kolor skóry. Dla wielu ludzi przebarwienia na twarzy czy innych częściach ciała są dużym dyskomfortem. W wielu przypadkach możemy pozbyć się przebarwień skóry, stosując odpowiednie kremy i leki albo korzystając z pomocy dermatologa bądź profesjonalisty w gabinecie kosmetycznym.

Czym są przebarwienia skóry?

Przebarwienia to ciemniejsze lub jaśniejsze niż naturalny kolor skóry plamy o wielkości od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Powstają na skutek nieprawidłowego działania melanocytów. Mogą być wrodzone lub nabyte - powstawać w wyniku zaburzeń hormonalnych, nadmiernej ekspozycji na słońce, chorób, przyjmowania niektórych leków i ziół, urazów lub ciąży. Przebarwienia skóry występują głównie na twarzy, ramionach, dekolcie, dłoniach czy plecach.

Rodzaje przebarwień skóry

Przebarwienia skóry możemy podzielić na cztery grupy. Są to:

  • przebarwienia uwarunkowane genetycznie,
  • zaburzenia barwnikowe,
  • przebarwienia pozapalne,
  • przebarwienia hormonalne.

Piegi najczęściej występują na twarzy. Przybierają postać jasno bądź ciemnobrązowych plam o wielkości od 1 do 5 milimetrów. Plamy soczewicowate to zaburzenia barwnikowe występujące na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach czy podudziach. Pojawiają się wraz z wiekiem. Przebarwienia pozapalne występują po przebytych chorobach, na przykład po ospie wietrznej czy trądziku, urazach czy oparzeniach słonecznych. Ostudy natomiast powstają pod wpływem działania promieni słonecznych. Występują najczęściej u kobiet i przybierają postać ciemnych plam na policzkach, czole, brodzie. Pojawiają się głównie w drugiej połowie ciąży czy podczas terapii hormonalnej.

Usuwanie przebarwień skóry w domu

Usuwanie przebarwień skóry powinno być poprzedzone konsultacją z dermatologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu, który oceni zmiany skórne lub skieruje na odpowiednie badania skóry. Następnie lekarz może wdrożyć odpowiednią metodę leczenia przebarwień za pomocą maści, kremów czy antybiotyków.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na przebarwienia skóry. Jeżeli przebarwienia na twarzy są drobne i pytkie, możemy się ich pozbyć samodzielnie. Pomocne są: złuszczanie naskórka za pomocą peelingu ziarnistego lub zymatycznego, stosowania kremów z filtrami ochronnymi dobranych do typu cery i karnacji, nawilżanie i odżywianie skóry przy pomocy maseczek, w tym z ogórka, cytryny czy sody oczyszczonej. Możemy wyposażyć się również w profesjonalne kosmetyki do wybielenia przebarwień na twarzy.

Usuwanie przebarwień na twarzy - zabiegi

Jak usunąć przebarwienia na twarzy? W gabinetach kosmetycznych przebarwienia na twarzy możemy zniwelować między innymi za pomocą:

  • peelingu kawitacyjnego, gdzie połączenie ultradźwięków i cienkiej warstwy wody powoduje rozbicie warstwy rogowej,
  • mikrodermabrazji, która powoduje mechaniczne usunięcie warstwy naskórka za pomocą kryształków korundowych lub diamentowych,
  • medycznych peelingów chemicznych, które jednocześnie wygładzają skórę,
  • preparatów złuszczających z dodatkiem kwasów owocowych i witaminy C, odpowiednich dla osób ze skórą wrażliwą,
  • laseroterapii, uważanej za najskuteczniejszą metodę usuwania przebarwień. Jest to jednak również metoda kosztowna (ceny zaczynają się od 100 zł i zależą od rozmiaru przebarwienia oraz jego lokalizacji) i wymaga powtarzania. W przypadku głębokich przebarwień czy plam soczewicowatych konieczne może być przeprowadzenie np. krioterapii. Większość zabiegów na przebarwienia skóry powinniśmy wykonywać w okresie wiosenno-jesiennym.

Przeciwwskazania do zabiegów usuwania przebarwień

Usuwanie przebarwień wiąże się z kilkoma przeciwwskazaniami. Większości zabiegów nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, chorzy na cukrzycę i osoby z obniżoną odpornością organizmu. Przeciwwskazaniem są także inne zabiegi kosmetyczne, wykonane bezpośrednio przed zabiegiem usuwania przebarwień takie jak peelingi ciała czy skóry twarzy. Zabieg ten wykluczają też stany zapalne skóry, rany czy oparzenia i podrażnienia, a także stosowanie niektórych leków i ziół.