Oparzenia słoneczne
Lato już w pełni, upał, czas letnich wyjazdów i wylegiwania się na słońcu. Większość z nas chętnie korzysta ze słonecznych dni i „pracuje” nad opalenizną. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu może okazać się bardzo szkodliwe dla naszej skóry.
21.07.2010 | aktual.: 22.07.2010 11:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lato już w pełni, upał, czas letnich wyjazdów i wylegiwania się na słońcu. Większość z nas chętnie korzysta ze słonecznych dni i „pracuje” nad opalenizną. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu może okazać się bardzo szkodliwe dla naszej skóry. Przed negatywnym działaniem promieni słonecznych można się skutecznie ochronić. Jednak jeśli oparzenie już się pojawi, podpowiadamy jak złagodzić przykre dolegliwości.
Opalenizna to reakcja organizmu na promieniowanie UV i UVB. Na oparzenia jesteśmy szczególnie narażeni gdy opalamy się w godzinach południowych.
Oparzenie słoneczne to stan zapalny skóry będący skutkiem nadmiernej ekspozycji ciała na promienie ultrafioletowe. Pojawia się po kilku godzinach ekspozycji na słońce. Może do niego dojść nie tylko wtedy gdy żar się leje z nieba, ale także w chłodny, ale słoneczny dzień, ponieważ promieniowanie UV nie jest związane z temperaturą powietrza.
OBJAWY OPARZENIA SŁONECZNEGO:
• zaczerwienienie i obrzęk,
• skóra staje się gorąca w dotyku,
• wrażliwość na ucisk,
• skóra boli, piecze i swędzi jednocześnie,
• w cięższych przypadkach powstają pęcherze, podobnie jak przy oparzeniach termicznych
Widoczne objawy oparzenia ustępują po kilku dniach. Jednak długofalowe skutki mogą być bardzo groźne. Oparzenia słoneczne często doprowadzają do czerniaka złośliwego.
Gdy już dojdzie do oparzenia, najlepiej schłodzić skórę i wziąć chłodny prysznic, nałożyć chłodny kompres. Można też posmarować zmienione chorobowo miejsca preparatem łagodząco-chłodzącym, który złagodzi pieczenie i ból.
Na poparzone miejsca nie wolno nakładać ciężkich, tłustych kremów czy balsamów, gdyż zatrzymują one ciepło i wzmagają dyskomfort. Nie należy się opalać, dopóki całkowicie nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk. Jeśli jednak nasze samopoczucie się pogorszy i pojawią się nudności lub stany utraty świadomości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
By uniknąć oparzeń należy nie przebywać na słońcu w godzinach 11– 15 i używać kremów z filtrami przeciwko promieniowaniu UVA i UVB Kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UV powinno dobierać się do typu skóry. Nakłada się je 15-20 minut przed wyjściem na słońce, po 2-3 godzinach. należy powtórzyć aplikację.
Korzystając z dobrodziejstw słońca kierujmy się jednak przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Dlatego opalajmy się z umiarem i koniecznie stosujmy ochronne kosmetyki.