UrodaPrzebarwienia na twarzy - jak zlikwidować plamy, piegi i ostudy

Przebarwienia na twarzy - jak zlikwidować plamy, piegi i ostudy

Przebarwienia na twarzy - jak zlikwidować plamy, piegi i ostudy
Źródło zdjęć: © iStock.com | utkamandarinka

25.06.2018 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przebarwienia na twarzy to ciemniejsze lub jaśniejsze plamy na skórze. Charakteryzuje je nieregularny kształt, różna wielkość oraz inny poziom pigmentacji. Skąd biorą się zmiany barwnikowe na skórze i czy da się zapobiec ich powstawaniu? Jak pozbyć się nieestetycznych brązowych plam?

Przebarwienia na twarzy - przyczyny powstawania

Podstawowym powodem pojawiania się przebarwień na skórze jest nadmiar lub niedobór melaniny. Na jej syntezę wpływają promienie ultrafioletowe, dlatego brązowe plamy pojawiają się w miejscach, które najczęściej są wystawiane na słońce. Zmiany na skórze pojawiają się również w okresie wahań hormonalnych, na przykład w czasie ciąży lub podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Przebarwienia skórne pojawiają się i nasilają również wraz z wiekiem. Na pojawienie się plam na skórze wpływ mogą mieć także różne schorzenia, takie jak niedoczynność nadnerczy czy nadczynność tarczycy.

Rodzaje przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy mają różne podłoża. Mogą być wynikiem uwarunkowań genetycznych, choroby lub używania niewłaściwych kosmetyków. Wśród najczęściej pojawiających się przebarwień można wymienić:

  • Piegi - to rodzaj przebarwień uwarunkowanych genetycznie. Piegi przeważnie występują u osób z jasnymi i rudymi włosami. Najczęściej zlokalizowane są na twarzy, ale mogą pojawić się też na ramionach, dekolcie czy plecach. Czasem występują też na całym ciele.
  • Plamy soczewicowate - ich nazwa nie jest przypadkowa, bowiem plamy swoim kształtem przypominają ziarna soczewicy. Są to przebarwienia posłoneczne lub powstające wskutek działania promieni emitowanych w solarium. Często też są efektem starzenia się skóry.
  • Ostudę albo inaczej melasmę - to przebarwienie, które pojawia się u kobiet w okresie ciąży albo przyjmujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Plamy występują pojedynczo albo zlewają się w jedno duże przebarwienie, które może zakryć znaczną część twarzy. Najczęściej można je zaobserwować wokół ust, na skroniach i czole.
  • Melanoza Riehla - to przebarwienia, które powstają na skutek działania fotouczulających kosmetyków. Lokalizują się zazwyczaj na twarzy i dekolcie tworząc rozległą siatkę plamek.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy w domu?

Pamiętaj, że przebarwienia na twarzy najlepiej jest skonsultować z dermatologiem. Domowym sposobem na rozjaśnienie przebarwień jest używanie toników, kremów i peelingów przeciw przebarwieniom. Wybieraj kosmetyki, które zawierają kwasy salicylowy, glikolowy oraz cytrynowy. Ponadto w składzie powinna znaleźć się witamina C, która ma właściwości rozjaśniające. Preparaty z witaminą A, kwasem kojowym czy arbutyną zahamują melanogenezę oraz przystopują nasilenie zmian pigmentacyjnych.

Co na przebarwienia? Zabiegi dermatologiczne

Najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się nieestetycznych brązowych plam na twarzy są zabiegi wykonywane w gabinetach dermatologicznych. Jedną z metod jest chemabrazja lub peeling chemiczny. W trakcie zabiegu, naskórek jest złuszczany przy wykorzystaniu kwasu glikolowego. Jego wysokie stężenie zmniejsza nadmierną pigmentację, a jednocześnie pobudza rozwój zdrowych komórek. Głębokie przebarwienia z kolei, takie jak plamy starcze, są usuwane przy zastosowaniu krioterapii lub laseroterapii. Zabiegi te trwale niszczą komórki barwnikowe, a także hamują ponowny proces ich powstawania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także