FitnessWytańczyć zdrowie

Wytańczyć zdrowie

Taniec jest zdrowy, to pewne, większość z nas nie ma co do tego wątpliwości. Wszystkie formy ruchu pozwalają nam utrzymać ciało w dobrej formie. Te zaś, które łączą ruch z muzyką są nie tylko zdrowe, ale i szalenie przyjemne dla ciała i ducha.

Wytańczyć zdrowie
Źródło zdjęć: © AKPA

Taniec jest zdrowy, to pewne, większość z nas nie ma co do tego wątpliwości. Wszystkie formy ruchu pozwalają nam utrzymać ciało w dobrej formie. Te zaś, które łączą ruch z muzyką są nie tylko zdrowe, ale i szalenie przyjemne dla ciała i ducha.

Pół godziny dowolnej aktywności fizycznej dziennie to całkowite minimum. Dzięki uprawianym sportom możemy utrzymać ciało w dobrej kondycji. Z wiekiem, już po dwudziestym roku życia, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w naszym ciele kosztem tkanki mięśniowej. Spadają także potrzeby energetyczne związane z metabolizmem. Z wiekiem nie trudno wiec o kolejne, zbędne kilogramy.

Ruch, a więc i taniec pozwala nam spalić całkiem rozsądną ilość kalorii na każdym z treningów. To pozwala nam utrzymać odpowiednia wagę, ale to ie jedyny plus tanecznych zajęć.. Taniec polecany jest także dla osób z nadciśnieniem, u których pomaga stabilizować tę dolegliwość. Doskonale dba o sprawność fizyczną oraz poprawia zdolność koncentracji.

Taniec zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy i chorób serca u osób starszych. Może pomóc także, gdy choroby te zostały już zdiagnozowane. Utrata nadmiernej masy ciała i dbanie o sprawność fizyczną są szczególnie ważne dla osób, które nie są aktywne zawodowo lub prowadzą siedzący tryb życia.

Poza pozytywnym oddziaływaniem na sferę fizyczną taniec jest doskonałym sposobem na terapie związku dwojga ludzi. Wspólny taniec pomaga naprawić więzi z partnerem, lub radzić sobie z samotnością. W codziennym zabieganiu często brakuje nam czasu na bycie ze sobą, rozmowę, wymianę przemyśleń, budowanie pełniejszych relacji. Znalezienie dwóch godzin w tygodniu może być dla was, jako pary, doskonałym sposobem na odbudowanie bliskości i okazją na spędzenie wspólnego czasu aktywnie.

Te walory wspólnego uczestnictwa w zajęciach tańca są szczególnie ważne u partnerów, którzy mają kłopot z mówieniem o własnych uczuciach. Partner swoim ruchem, jest w stanie powiedzieć nam dużo więcej niż podczas kilku prób intensywnej rozmowy. Język ciała jest bowiem bogaty w sygnały niewerbalne, które odbieramy i nadajemy po części nieświadomie. Szalenie ważna jest jednak swoboda i otwarcie na drugą osobę podczas tańca.

Nie można zapomnieć, o tym jak silnie taniec potrafi podbudować nasze poczucie własnej wartości. Osoby, które w codziennym życiu miały kłopot z nawiązywaniem i podtrzymywaniem znajomości, na kursach tańca uczą się budowania nowych, pozytywnych relacji. Świadomość ciała jaką nabywają uczestnicy treningów, pozwala im czuć się pewniej. Czują się akceptowanymi przez otoczenie.

Otwarcie się na innych w nowej grupie nigdy nie jest łatwe, wstyd przed byciem obserwowanym i ocenianym jest u niektórych z nas bardzo silny. Taniec wyzwala wszelkie emocje, odkrywa nasze wnętrze i czasem potrzeba nam czasu na chęć pokazania siebie innym w taki sposób. Jednak po pierwszych lekcjach w grupie członkowie nabierają pewności siebie i z czasem tracą obawy związane z oceną innych. Pewne jest, że osoby które korzystały z lekcji tańca mają dużo mniej oporów przed wystąpieniami publicznymi czy tańcem w towarzystwie nowopoznanych osób. Łatwiej nawiązują znajomości i chętniej uczestniczą w życiu towarzyskim.

Pozytywne działanie tańca jest szeroko znane co stało się powodem wykorzystania tańca w terapii wielu dolegliwości. Rytm i muzyka doskonale wspomagają leczenie czy rehabilitację. Dzięki silnemu wpływowi muzyki stosowana jest ona jako jedna z form arteterapii (terapii sztuką). Zajęcia terapii tańcem są treningiem dla ciała i umysłu. Taniec terapeutyczny jest jednak znacznie inny, ma niewiele wspólnego z nauką kroków czy partnerowania.

Taniec stosowany w terapii jest głównie sposobem uwalniania emocji. Chodzi w nim o ruch autentyczny, wypływający prosto z impulsów ciała. Polecany jest w problemach z samoakceptacją , zaburzeniami odżywiania: anoreksji i bulimii oraz różnego typu nerwicach. Najczęściej są to ćwiczenia poszerzające świadomość własnego ciała. Aktywnie pracuje się z wyobraźnią, zachęca do improwizacji, tak więc ta forma sztuki ma tez znaczący wpływ na rozwój naszej wrażliwości artystycznej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)