GotowaniePrzepisyZapach i smak orientu

Zapach i smak orientu

Zapach i smak orientu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
30.01.2008 12:06, aktualizacja: 28.06.2010 15:42

Kuchnia azjatycka staje się coraz popularniejsza. Obecnie w orientalnych restauracjach serwowane jest wiele potraw z Dalekiego Wschodu. Egzotyczne dania także można bez problemu przygotować u siebie w domu, ponieważ potrzebne produkty są dostępne w supermarketach.

Kuchnia azjatycka staje się coraz popularniejsza. Obecnie w orientalnych restauracjach serwowane jest wiele potraw z Dalekiego Wschodu. Egzotyczne dania także można bez problemu przygotować u siebie w domu, ponieważ potrzebne produkty są dostępne w supermarketach.

Kuchnia azjatycka to ogólne określenie kuchni krajów Dalekiego Wschodu m.in: Chin, Japonii, Korei, Tajlandii, Wietnamu, Indii. Sztukę kulinarną tych państw łączy: używanie dużej ilości ryżu, charakterystycznych przypraw i ziół (np. świeże mięso przyprawia się imbirem i czosnkiem); gotowanie na parze, smażenie na głębokim oleju.

Ponadto dla dalekowschodniej kuchni charakterystyczne jest to, że wiele deserów przyrządza się z owoców. W Chinach popularne są smażone owoce egzotyczne w cieście z dodatkiem syropu, Wietnam specjalizuje się w owocach w syropie, a w Indiach piecze się ciasto marchewkowe.

Nie tylko sushi

Chyba najpopularniejszym japońskim daniem jest sushi. Jej podstawą jest ryż zakrapiany octem ryżowym. Do tej potrawy dodaje się zazwyczaj rybę, ale można użyć też mięsa, owoców morza lub warzyw.

Ponadto Japonia jest znana z sashimi (danie z bardzo świeżych, surowych ryb, krojonych, w kostkę lub płatki, z dodatkiem przypraw) i najostrzejszej przyprawy świata – wasabi czyli japońskiego chrzanu. W naszym kraju wasabi jest dostępny w proszku lub jako pasta.

Kuchnia ''pięciu smaków''

Kuchnia chińska dzieli się na kilka odmian: kuchnie syczuańską – wyróżnia się ona dodatkiem wyjątkowo ostrego pieprzu syczuańskiego, szanghajską (szanghajskie dania są dość tłuste i dodaje się do nich dużo czosnku), pekińską (najbardziej znane danie to kaczka po pekińsku) oraz uznawaną za najlepszą: kuchnię kantońską.

Dania kuchni kantońskiej nie zawierają tłuszczu i są delikatnie przyprawiane sosem sojowym, sosem ostrygowym, imbirem oraz czosnkiem. Potrawy dusi się, piecze lub gotuje na parze.

ZOBACZ TEŻ:

W STRONĘ MARAKESZU Chiński obiad składa się z czterech dań, które podaje się jednocześnie. Dodatkowo podaje się dwie zupy, które traktuje się jako napój.

Ojczyzna herbaty

Chiny słyną nie tylko ze zdrowego i oryginalnego jedzenia, ale także z herbaty i ceremoniału jej parzenia. Napój ten reguluje procesy trawienne. Najpopularniejsze odmiany to czarna i zielona.Oprócz naturalnej zielonej można kupić herbatę zieloną z cytryna, jaśminem lub z dodatkiem wanilii.

Egzotyka mniej znana

Nieco mniej znane są potrawy koreańskie. W Korei jada się surowe ryby i mięso. Jako przypraw używa się oleju sezamowego, sosu sojowego, papryki, pieprzu, imbiru oraz czosnku. Charakterystyczne dla kuchni koreańskiej jest to, że dania są przygotowywane zgodnie z zasadami taoistycznej harmonii. Duża wagę przywiązuje się do harmonii smaku, zapachu, kolorystyki, a nawet temperatury potraw.

Tradycyjne koreańskie danie to kimczhi składające się z marynowanych lub kiszonych warzyw, głównie kapusty oraz papryczek chili. Istnieje ponad sto odmian tej potrawy, ale najpopularniejsza jest wersja ''baechu kimchi''. Składa się ona z mocno posolonej kiszonej kapusty chińskiej z dodatkiem chili, imbir oraz czosnku.

7 Przepis na kimczhi:

- 2 kg dużej, dojrzałej kapusty pekińskiej
- 100 g grubej soli
- 400 g białej rzodkwi
- kilka młodych cebulek ze szczypiorem
- 4 łyżki ostrej czerwonej papryki w proszku
- 2 łyżki siekanego czosnku
- łyżka siekanego świeżego imbiru
- łyżka soli
- łyżka cukru

Kapustę myjemy i przecinamy wzdłuż na pół, nacieramy dokładnie grubą solą lub moczymy w solance, zostawiając na ok. 6 godzin. Po tym czasie płuczemy i odsączamy. Myjemy pozostałe warzywa, tniemy rzodkiew w zapałkę, szczypior na pięciocentymetrowe kawałki. Mieszamy z pozostałymi składnikami, dobrze ugniatając. Mieszaninę rozsmarowujemy równomiernie pomiędzy liściami kapusty. Układamy w glinianym lub szklanym naczyniu, dociskając. Trzymamy w temperaturze pokojowej przez dzień lub dwa, następnie przenosimy w chłodne miejsce, np. do lodówki. Przed podaniem kroimy na mniejsze kawałki.

ZOBACZ TEŻ:

W STRONĘ MARAKESZU Mniej popularne od dań chińskich czy japońskich są potrawy pochodzące z Tajlandii. Podstawą tamtejszej kuchni jest ryż. Spożywa się tam również sporo makaronów. Ważnym elementem tajskiej kuchni są owoce morza i warzywa.

Jako dodatków używa się różnych sosów i past. Bardzo popularną przyprawą jest curry, dodaje ją się do wielu potraw przykładem może być oryginalna zupa rybna z dodatkiem mleka kokosowego. Składniki:
- 500 g mrożonej pangi
- 300 g ziemniaków
- 200 g marchwi
- 1 seler naciowy
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 400 ml mleka kokosowego
- curry, sól, pieprz

Obrane warzywa obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Następnie przełożyć do garnka i dodać pokrojoną w kostkę zmrożoną rybę, potem wlać 1,5 litra wody. Gdy całość zacznie wrzeć należy zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez 20 minut. Na koniec dodać posiekany koperek i zabielić zupę mlekiem kokosowym.

Ciekawostką jest to że mieszkańcy Tajlandii w niecodzienny sposób posługują się widelcem i łyżką. Widelec służy im do nakładania potrawy na łyżkę.

Kuchnia indyjska

Z dobrej kuchni słyną także Indie. Hindusi stosują wiele przypraw m.in: kolendrę, kminek, kurkumę, czerwone i zielone strączki chilli, szafran, cynamon, goździki, kardamon, imbir, gałkę muszkatołową, sezam, anyż, cebulę i czosnek. Dzięki temu proste potrawy nabierają niepowtarzalnego smaku. Charakterystyczną cechą hinduskich dań jest to że składają się z dużej ilości owoców (np. mango, melony, granaty) i warzyw (m. in fasoli, soczewicy, bakłażanów, cukinii, pomidorów, kalafiorów).

Orientalny klimat w domu

Obecnie nie jest trudne samodzielne przygotowanie egzotycznych potraw. W sklepach możemy dostać zarówno gotowe dania np. gotowe zupy w puszkach i azjatyckie potrawy w paczkach (np. chińska zupa warzywna, tajska zupa kokosowa) jak i orientalne przyprawy i różnego rodzaju sosy np. sos sojowy, rybny, ostrygowy i inne dodatki takie jak grzyby chińskie, marynaty do mięsa i ryby oraz oryginalne przekąski: indonezyjskie chipsy z krabów lub chipsy z mąki kukurydzianej. Do smażenia przydać się może wok – rodzaj głębokiej patelni służącej do szybkiego przyrządzania potraw. Dodatkowo aby uzyskać azjatycki nastrój, warto przyozdobić stół świeczkami i serwetkami w orientalne wzory.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta