Blisko ludziAnoreksja ciążowa

Anoreksja ciążowa

Anoreksja ciążowa
Źródło zdjęć: © East News

Problem anoreksji nie dotyka jedynie zakompleksionych nastolatek. Odchudzają się też kobiety w ciąży. Brytyjscy lekarze oszacowali, że jedna na dwadzieścia ciężarnych boryka się z pregoreksją, czyli anoreksją ciążową.

Problem anoreksji nie dotyka jedynie zakompleksionych nastolatek. Odchudzają się też kobiety w ciąży. Brytyjscy lekarze oszacowali, że jedna na dwadzieścia ciężarnych boryka się z pregoreksją, czyli anoreksją ciążową.

Wymiary modelki wciąż są kanonem piękna. Kobiety robią więc wszystko, żeby temu sprostać i wyglądać bardzo szczupło. Tymczasem anoreksja i restrykcyjne diety mogą być też przyczyną niepłodności.

1 / 10

Kate Moss

Obraz
© East News

Która z kobiet nie zazdrości modelkom ich figury i nie marzy, żeby zmieścić się w rozmiar 34. Wiele z nich dla spełnienia tych marzeń zrobi wszystko. Będą stosować kolejne diety, albo się głodzić. Studiują, robią karierę, bawią się i wydaje się, że rozmiar zero jest niezbędny, żeby dobrze się czuć we własnej skórze. Nie zdają sobie sprawy, że za zbyt szczupłą sylwetkę mogą zapłacić problemami z zajściem w ciążę.

2 / 10

Wyniszczony organizm

Obraz
© sxc.hu

Anoreksja i bulimia są chorobami psychicznymi. Mają jednak ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dostarczenie zbyt małej dawki węglowodanów, witamin i mikroelementów prowadzi do wyniszczenia organizmu. Przy drastycznej utracie masy ciała, co może też nastąpić przy stosowaniu restrykcyjnej diety, dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dlatego wiele kobiet, cierpiących na anoreksję i bulimię, przestaje miesiączkować. To pierwszy sygnał, że w przyszłości mogą mieć problemy z płodnością.

3 / 10

Organizm broni się przed ciążą

Obraz
© sxc.hu

Niedożywiony organizm funkcjonuje w stanie zagrożenia. Uruchamia więc mechanizmy obronne - ciąża zagrażałaby życiu matki, broniąc się przed śmiercią, organizm nie dopuszcza do zapłodnienia; produkuje za mało hormonów, które stymulują jajeczkowanie. Nawet jeśli kobieta zacznie odżywiać się racjonalnie i przejdzie kurację hormonalną przywracającą miesiączkę, to istnieje ryzyko, że bezpłodność będzie musiała leczyć przez wiele lat. I to bez gwarancji powodzenia. Problem wychudzonych kobiet jest nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim psychiczny.

4 / 10

Anoreksja powodem bezpłodności

Obraz
© sxc.hu

Przyczyną anoreksji i bulimii jest m.in. brak akceptacji siebie, zaburzenia postrzegania własnego ciała, identyfikacji z płcią. Nieleczona może prowadzić nie tylko do bezpłodności, ale nawet do śmierci. Dlatego osoby, które zauważą jakiekolwiek objawy zaburzenia odżywiania, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W Polsce istnieją bardzo dobre ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń odżywiania.

5 / 10

Syndrom głodnej matki

Obraz
© sxc.hu

Dzisiaj problem anoreksji już nie dotyka jedynie zakompleksionych nastolatek. Odchudzają się też kobiety w ciąży. Brytyjscy lekarze oszacowali, że jedna na dwadzieścia ciężarnych boryka się z pregoreksją, czyli anoreksją ciążową. Ta choroba ma objawy takie jak anoreksja. Światło ostrzegawcze powinno się zapalić, kiedy przyszłe mamy zaczynają codziennie, a nawet kilka razy dziennie kontrolować swoją wagę. Na każdy gram, który przybył w ciąży, reagują głodówką, prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające, czy uprawiają forsujący sport. Na pregoreksję szczególnie powinny uważać kobiety, które już przed ciążą miały zaburzenia odżywiania.

6 / 10

Choroba powraca i atakuje

Obraz
© sxc.hu

Problem często dotyczy bowiem anorektyczek i bulimiczek, którym udało uporać się z chorobą, ale bardzo często powraca ona podczas przybierania na wadze w czasie ciąży.

7 / 10

Bezmyślne dążenie do doskonałości

Obraz
© sxc.hu

Nie bez winy są w tym przypadku media, które kreują wizerunek kobiety zawsze szczupłej. Macierzyństwo jest trendy, ale pod warunkiem, że przyszła mama nadal jest chuda. Z kolorowych magazynów uśmiechają się gwiazdy z co najwyżej zaokrąglonymi brzuszkami. Kobiety, żeby sprostać lansowanym kanonom piękna, zamiast dbać o to, by ich dieta w ciąży była bogata w składniki potrzebne rozwijającemu dziecku, liczą kalorie i się głodzą.

8 / 10

Kilogramy przybywają

Obraz
© sxc.hu

Tymczasem to zupełnie naturalne, że przyszła mama przybiera na wadze; w pierwszym trymestrze ciąży ok. 2 kg., w drugim i trzecim przyrost wagi powinien wynosić po 6-7 kg. W sumie daje to ok. 12-14 kg. Każda z ciężarnych pań może przybierać na wadze w swoim tempie. Nawet jeśli przytyje, lepiej odchudzanie zostawić na czas po urodzeniu dziecka. Poza tym część kobiet traci zbędne kilogramy bez specjalnych diet. Karmienie dziecka piersią i opieka nad nim bywa ciężką pracą, podczas której spala się kalorie.

9 / 10

W pędzie za szczupłą sylwetką...

Obraz
© sxc.hu

W pędzie za szczupłą sylwetką, kobiety zapominają, że sposób odżywiania w ciąży ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale również na zdrowie dziecka. Anoreksja ciążowa często kończy się poronieniem. Poza tym niedożywienie może prowadzić do wcześniactwa, czy niskiej masy urodzeniowej noworodka.

10 / 10

Chuda jak Angelina

Obraz
© East News

Dziecko może skutki odchudzania mamy odczuwać też w późniejszym wieku: chorować na serce, mieć problemy z koncentracją, a nawet skłonności do depresji. W ten sposób synek, czy córeczka przypłacają zdrowiem to, że ich mama w czasie ciąży chciała wyglądać niczym Angelina Jolie.

Tekst: Monika Doroszkiewicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (156)