Babcia może być nianią
Babcia może być nianią; można ją legalnie zatrudnić, by opiekowała się wnukiem, a budżet państwa opłaci za nią składki - przypomina wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn.
Babcia może być nianią; można ją legalnie zatrudnić, by opiekowała się wnukiem, a budżet państwa opłaci za nią składki - przypomina wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn.
Seredyn przedstawiła senatorom z Komisji Rodziny i Polityki Społecznej sprawozdanie z realizacji ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. żłobkowej. Ustawa m.in. ułatwiła legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić nianię do ZUS, a budżet państwa opłaci za nią składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia.
Jak wynika ze sprawozdania, liczba niań zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wzrasta - na koniec 2012 r. zarejestrowano ich 9,1 tys. Seredyn przypomniała, że nianią, której ZUS opłaci składki, może być babcia zajmująca się dzieckiem. Dotyczy to również innych spokrewnionych z dzieckiem osób - ustawa nie wprowadziła żadnych ograniczeń w tej kwestii. Wiceminister zwróciła uwagę, że rodzice często zapominają o tej możliwości.
Janina Szumlicz, dyrektorka Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dodała, że dotyczy to również babć emerytek. Przypomniała jednak, że ta forma opieki jest dla budżetu państwa najdroższa - wartość składek wynosi ok. 500 zł miesięcznie - dlatego ustawa wprowadziła wymóg, że oboje rodzice muszą być aktywni zawodowo (lub jeden rodzic, jeśli samotnie wychowuje dziecko).
Wysokość składki naliczana jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia wynosi 1,6 tys. zł brutto.
Niania, za którą składki opłacane są z budżetu, musi otrzymywać wynagrodzenie. Więcej szczegółowych informacji na temat legalnego zatrudniania niań można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl, w zakładce "opieka".
akw/pz/mag/(PAP)