FitnessBeta-alanina i jej właściwości. Zwiększ wydajność mięśni

Beta-alanina i jej właściwości. Zwiększ wydajność mięśni

Beta-alanina i jej właściwości. Zwiększ wydajność mięśni
Źródło zdjęć: © 123RF
19.09.2018 14:33

Beta-alanina to doceniany składnik suplementów dla osób aktywnych fizycznie, który wspomaga długotrwałą pracę mięśni. Czym właściwie jest beta-alanina, jak działa i z czym łączyć jej suplementację, aby zmaksymalizować efekty?

Co to jest beta-alanina?

Beta-alanina jest związkiem organicznym należącym do grupy aminokwasów. Nie jest jednak aminokwasem białkowym, więc bezpośrednio nie bierze udziału w budowie tkanek. Beta-alanina to pochodna alaniny oraz prekursor karnozyny, stanowiącej budulec tkanki mięśniowej. Beta-alanina jest składnikiem odżywek dla sportowców, można ją także znaleźć w czerwonym i białym mięsie.

Działanie beta-alaniny

Beta-alanina zwiększa poziom karnozyny w mięśniach. Karnozyna spełnia istotną rolę podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Podczas treningu powstaje kwas mlekowy, który wpływa na kurczliwość mięśni oraz przepływ impulsów nerwowych. Karnozyna natomiast zatrzymuje spadek pH i przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Regularne stosowanie beta-alaniny może zwiększyć wydajność pracy mięśni nawet o 15 proc.

Beta-alanina wpływa również na odpowiednie odżywienie mięśni. Dzięki temu mięśnie są gotowe podjąć intensywniejszy i dłuższy wysiłek. Oznacza to, że suplementacja beta-alaniny zwiększa całkowitą wydolność ludzkiego organizmu. Beta-alanina poprawia również kurczliwość włókien mięśniowych. Lepsza praca mięśni przekłada się na ich rozrastanie i zwiększenie siły. Dlatego można założyć, że beta-alanina wpływa na rozwój tkanki mięśniowej.

Dawkowanie beta-alaniny

Dawkowanie beta-alaniny jest zależne od rodzaju i intensywności wykonywanej aktywności fizycznej, a także celu tej suplementacji. Przy dobieraniu dawki beta-alaniny nie można zapomnieć, że 3-6 proc. tej substancji trafia do mięśni, 1-2 proc. zostaje wydalonych z moczem, natomiast pozostała część ulega procesowi transaminacji. Sportowcy przyjmują najczęściej dawki beta-alaniny w granicach 3 gramów na porcję, przed wysiłkiem i po jego zakończeniu. Niektórzy decydują się przyjmować tylko jedną dawkę, przed treningiem, zwiększając ją odpowiednio do 5-6 gramów. W dni bez treningu należy przyjąć standardową dawkę o wybranej porze.

Suplementacja beta-alaniny trwa zazwyczaj około 12 tygodni. Jednak niektórzy sportowcy przyjmują beta-alaninę dłużej. Pozytywne efekty suplementacji beta-alaniny można dostrzec tylko przy długotrwałym stosowaniu.

Efekty stosowania beta-alaniny

Beta-alanina wpływa na wydłużenie czasu treningu, zwiększenie pracy wykonanej w danym czasie oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia. Pierwsze efekty stosowania beta-alaniny zauważa się już po 2 tygodniach suplementacji. Wśród najczęściej wymienianych rezultatów przyjmowania beta-alaniny wymienia się opóźnienie czasu zmęczenia, poprawę kurczliwości mięśni, wzrost wydolności tlenowej, zwiększenie masy mięśniowej oraz mniejsze ubytki we włóknach mięśniowych.

Z czym łączyć beta-alaninę?

Beta-alanina jako samodzielny składnik suplementów przynosi zauważalne efekty. Jednak połączenie z kreatyną zdecydowanie podniesie efektywność jej działania. Równoległe przyjmowanie beta-alaniny z kreatyną przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej oraz pomaga zrzucić balast zbędnych kilogramów.

Źródło artykułu:WP Kobieta