FitnessCiśnienie powyżej normy

Ciśnienie powyżej normy

Po przebudzeniu masz bóle z tyłu głowy. Rano czujesz się zmęczona, a w nocy masz problemy ze spaniem. A może szumi Ci w uszach i pulsuje w skroniach? Tych objawów nie można lekceważyć. Zacznij od zmierzenia sobie ciśnienia. Być może tu tkwi przyczyna Twoich dolegliwości.

Ciśnienie powyżej normy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.11.2010 16:17

Po przebudzeniu masz bóle z tyłu głowy. Rano czujesz się zmęczona, a w nocy masz problemy ze spaniem. A może szumi Ci w uszach i pulsuje w skroniach? Tych objawów nie można lekceważyć. Zacznij od zmierzenia sobie ciśnienia. Być może tu tkwi przyczyna Twoich dolegliwości.

Jeśli okaże się, że ciśnienie krwi osiąga wartość 140/90 mm Hg - masz nadciśnienie. Jak do tego doszło? Wpływa na to wiele okoliczności, a więc trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo, że skłonność do podwyższonego ciśnienia może być dziedziczna. Jeśli więc w Twojej rodzinie ktoś chorował na nadciśnienie - prawdopodobnie Tobie również będzie ono dolegać.

Bywa, że „dziedziczne” występowanie tej choroby związane jest nawykami, które wynieśliśmy z domu rodzinnego. I tak jak nasi rodzice jadamy tłusto, nadużywamy soli kuchennej w potrawach, stronimy od każdej formy ruchu. Dodatkowe kilogramy to też jeden z czynników, który sprzyja zachorowaniu. Na wystąpienie nadciśnienie może mieć wpływ także alkohol, stres, palenie papierosów, a nawet długotrwałe stosowanie pigułek antykoncepcyjnych czy sterydów.

Rozpraw się sama

Jeśli nadciśnienie znajduje się na poziomie 140/ 90 mm Hg, masz jeszcze szanse sama uporać się z problemem. Oto lista podstawowych działań, które powinnaś podjąć, aby obniżyć ciśnienie. Pamiętaj, że wymaga to cierpliwości i może potrwać nawet kilka miesięcy.

- Zacznij od pozbycia się zbędnych kilogramów. Nadciśnienie rozpoznawane jest dwa razy częściej u ludzi otyłych. Obniżenie wagi ciała o 10 kilogramów może poprawić wyniki o 5-20 mg Hg.

- Zmień swoją dietę. Głównym daniem powinny stać się warzywa i owoce, a mięso stanowić jedynie dodatek. Ogranicz spożycie tłuszczy i alkoholu.

- Postaw na ruch. Najlepiej ćwicz 3 razy w tygodniu po pół godziny. Aktywny wypoczynek najlepiej na świeżym powietrzu, regularne spacery czy jazda na rowerze pozwalają obniżyć ciśnienie o kolejne kilka mm Hg.

- Ogranicz spożycie soli. Na pewno jesz jej więcej, niż potrzebujesz, a nadmierne solenie potraw to często kwestia przyzwyczajenia. Spróbuj przez dwa tygodnie nie stosować soli w potrawach, a zobaczysz, że nie jest Ci do niczego potrzebna. Zamiast soli używaj ziół. Doskonale poprawiają smak i są zdrowe! Odstawienie soli pozwala zredukować ciśnienie nawet o 10 mm Hg. Sól zawierają m.in. konserwy, musztarda, ketchup, maggi, majonez, kostki rosołowe, a także niektóre wody mineralne.
Wprowadzenie zdrowych zasad żywieniowych i ruchu może tak bardzo obniżyć ciśnienie, że zażywanie tabletek nie będzie konieczne.

Szukaj pomocy u lekarza

Jeśli mimo podjętych kroków ciśnienie krwi nie ulega obniżeniu - udaj się do lekarza. Zanim wprowadzi on określone leczenie, wcześniej musimy przeprowadzić monitoring ciśnienia. Mierzy się je przez całą dobę za pomocą specjalnego aparatu, który umożliwia rejestrację ciśnienia w krótkich odstępach czasu, w okresie normalnej aktywności. Po badaniu zapisane w aparacie wartości ciśnienia są analizowane przez komputer i zapisywane na papierze. Niekiedy wykonuje się jeszcze inne badania jak: analiza krwi i moczu, echo serca. Dopiero na podstawie badań lekarz ustala indywidualnie odpowiednią terapię lekami, która pozwala unormować ciśnienie na prawidłowym poziomie.

Przez cały czas powinna być ona prowadzona pod kontrolą lekarza. Nie wolno samoistnie zmieniać dawek, gdyż można doprowadzić do groźnych skoków ciśnienia. Nowoczesne leki przeważnie zażywa się raz dziennie, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z nadciśnieniem. Terapia farmakologiczna nie zwalnia ze stosowania metod naturalnych (dieta, ruch, rezygnacja z soli).

Tylko wzajemne współdziałanie tych dwóch metod pozwoli osiągnąć sukces w walce z chorobą. Nadciśnienia nie wolno lekceważyć. Zbyt wysokie obciąża serce i uszkadza naczynia krwionośne, co może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek lub problemów ze wzrokiem.

zdrowiesólciśnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)