Blisko ludziCo osłabia działanie pigułki?

Co osłabia działanie pigułki?

Pigułka hormonalna to z pewnością najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Zdarza się jednak, że chociaż kobieta regularnie przyjmuje tabletki - zachodzi w ciążę. Mało która bowiem zdaje sobie sprawę, że istnieje szereg czynników powodujących osłabienie działania pigułki.

Co osłabia działanie pigułki?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.04.2011 | aktual.: 06.05.2011 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pigułka hormonalna to z pewnością najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. Zdarza się jednak, że chociaż kobieta regularnie przyjmuje tabletki - zachodzi w ciążę. Mało która bowiem zdaje sobie sprawę, że istnieje szereg czynników powodujących osłabienie działania pigułki.

Leki. Niektóre z nich powodują, że hormony z pigułki nie przyswajają się dobrze. Dzieje się tak, kiedy bierzemy antybiotyki (ampicylina, tetracyklina, ryfampicyna), gryzeofulwinię - stosowaną w leczeniu infekcji grzybiczych, czy leki na padaczkę. Ostrożnie też przyjmujmy paracetamol, znany farmaceutyk o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Na szczęście osłabia antykoncepcję tylko w przypadku przekroczenia dopuszczalnej dziennej dawki. Uważnie więc czytaj ulotki. Zalecany przy biegunkach węgiel również nie pozostaje bez wpływu na działanie pigułki, a także rytonawir - stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV. W tej sytuacji i tak konieczne jest zabezpieczanie się prezerwatywą, żeby nie doszło do zakażenia. Zażywanie dużych ilości witaminy C też osłabia działanie antykoncepcji. Niektóre badania sugerują, żeby odczekać co najmniej 4 godziny, bo tyle czasu trzeba na przyswojenie się hormonów.

* Choroby.* Wymioty, ostra biegunka, powodują, że wydalamy pigułkę, szczególnie w czasie pierwszych 4 godzin po jej zażyciu. Podobnie jak wtedy, kiedy jesteśmy przeziębieni i intensywnie się pocimy. W tym czasie i tak raczej nie mamy ochoty na miłosne igraszki. Mimo wszystko nie należy przerywać brania pigułki, ale warto odczekać, aż zacznie działać prawidłowo.

* Diety.* Bardzo restrykcyjne, beztłuszczowe diety mogą mieć wpływ na wchłanianie przez organizm składników zawartych w pigułce. Hormony są rozpuszczalne w tłuszczach, a jeśli ich zabraknie, to nie przyswoimy całej dawki. To nie znaczy oczywiście, że należy zajadać się boczkiem. Wystarczy, jeśli do sałaty dodasz oliwę z oliwek, czy bułkę razową posmarujesz masłem śmietankowym. Warto pamiętać, że nie tylko hormony, ale też część witamin rozpuszcza się w tłuszczach.

* Chrom.* Często jest stosowany przy dietach odchudzających jako środek zmniejszający apetyt, szczególnie na słodycze. Jego przyjmowanie osłabia jednak działanie pigułki, poza tym budzi wiele innych wątpliwości. Część lekarzy uważa, że brany na dłuższą metę, może przyczynić się do nowotworów.

Grejpfrut. O tym, że ma wpływ na działanie pigułek antykoncepcyjnych, wiele kobiet nie ma pojęcia. Nie oznacza to jeszcze, że w ogóle mamy zapomnieć o tych smacznych i zdrowych owocach. Przyjmując pigułki należy jednak jeść je z dużym umiarem i najlepiej kilka godzin po zażyciu pigułki. Zapomnieć należy natomiast o diecie grejpfrutowej, regularnie spożywanych herbatkach z grejpfruta, a już z pewnością nie popijać pigułki sokiem. W ogóle nie wolno nim popijać żadnych leków, bo grejpfrut generalnie osłabia wchłanianie się medykamentów.

Dziurawiec. To zioło koi nerwy, dlatego jest w składzie wielu preparatów uspokajających, na obniżony nastrój i depresję. Stosuje się go również przy biegunkach i chorobach wątroby, ponieważ zawarta w nim hyperforyna wpływa na zwiększenie wydajności wątroby. A wtedy szybciej rozkłada leki i pozbywa się ich z organizmu, również składników pigułki.

Alkohol. W tym kontekście budzi wątpliwości, dlatego warto o nim wspomnieć. Wiele kobiet zastanawia się, czy ma wpływ na hormonalne zapobieganie ciąży. I tu dobra wiadomość - nie wpływa na wchłanianie się antykoncepcji, chyba że spowoduje wymioty. Kieliszek wina przy romantycznej kolacji nie zaszkodzi nam.
mos/kg

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (5)