FitnessCo stopy mogą "powiedzieć" o twoim zdrowiu?

Co stopy mogą "powiedzieć" o twoim zdrowiu?

Co stopy mogą "powiedzieć" o twoim zdrowiu?

Jeśli czujemy się dobrze i nic nam nie dokucza, nie zwracamy uwagę na nasze stopy. Nic dziwnego - najczęściej chowamy je w butach i otulamy skarpetkami. Problem pojawia się, gdy zaczynają się choroby. Nie warto ignorować symptomów, które wysyłają nam nasze stopy. Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli czujemy się dobrze i nic nam nie dokucza, nie zwracamy uwagę na nasze stopy. Nic dziwnego - najczęściej chowamy je w butach i otulamy skarpetkami. Problem pojawia się, gdy zaczynają się choroby. Nie warto ignorować symptomów, które wysyłają nam nasze stopy.

Tekst na podst. huffingtonpost.com/(ms/gabi), kobieta.wp.pl

1 / 9

Zimne stopy

Obraz
© Fotolia

Wiele kobiet zmaga się z dolegliwością zimnych stóp. Często bagatelizujemy ten objaw, który może być oznaką poważnych chorób. Najczęściej zimne stopy zwiastują problemy z krążeniem. Może być za to odpowiedzialne palenie, które upośledza zdolność płuc do pobierania tlenu, co objawia się obniżeniem poziomu tlenu we krwi.

Poza tym choroba tętnic obwodowych (PAD) oraz inne choroby serca mogą prowadzić do zwężenia i niedrożności tętnic, co może hamować przepływ krwi w organizmie. Jeśli zauważyłaś, że twoje stopy są prawie zawsze zimne i często drętwieją, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

2 / 9

Swędzenie stóp

Obraz
© Fotolia

Jest nieprzyjemne i drażniące, choć zwykle nie zwiastuje nic poważnego. Jednym z głównych winowajców jest grzybica. Zakażenie rozwija się w wilgotnym środowisku. Najczęściej pojawia się między palcami.

Dotyka osób, które noszą obcisłe buty i zmagają się ze wzmożoną potliwością stóp. W niektórych przypadkach swędzenie stóp może być oznaką reakcji alergicznej skóry (np. na krem) lub łuszczycy.

3 / 9

Przebarwienia skóry

Obraz
© Fotolia

Wysypka lub zakażenie grzybicze często prowadzą do łuszczycy, choć mogą też powodować przebarwienia skóry. Na przykład objaw Raynauda charakteryzuje się sekwencją zmian koloru skóry, które jest odpowiedzią na zimno lub stres. Towarzyszy mu biały odcień skóry - tętnice zaczynają się zwężać, co sprawia, że zostaje zaburzony swobodny przepływ krwi.

Najpierw odczuwamy chłód i drętwienie stóp, a potem stają się one sine, gdyż przepływ krwi jest coraz bardziej ograniczony. Czasem gdy poprawia się krążenie, skóra stóp staje się na chwilę czerwona. Najczęściej tzw. napadowy skurcz tętnic pojawia się w obrębie stóp i rąk. W niektórych przypadkach zjawisko Raynauda może być objawem poważnych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic, choroba Buergera czy miażdżyca.

4 / 9

Palce pałeczkowate

Obraz
© Fotolia

Pałeczkowatość palców (inaczej pałeczki dobosza lub Hipokratesa) to objaw choroby charakteryzujący się zwiotczeniem łożysk paznokci i pogrubieniem paliczków. Wypukłości i zaokrąglony kształt są przypisywane tzw. paznokciom zegarkowym.

Zdecydowana większość przypadków palców pałeczkowatych wynika z chorób serca i płuc, które obniżają poziom tlenu we krwi. Chociaż mogą też zwiastować poważne choroby, m.in. zapalenie płuc, nadczynność tarczycy, mukowiscydozę, bakteryjne zapalenie wsierdzia, zapalenie jelita grubego, raka oskrzeli lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.

5 / 9

Opuchnięte stopy

Obraz
© Fotolia

W pewnym momencie życia wiele osób zmaga się z obrzękiem nóg. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Bezpośrednią przyczyną jest siedząca pozycja (np. wiele godzin spędzonych za biurkiem, w podróży, itd.), noszenie obcisłego obuwia czy skręcenie kostki.

Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, może to być oznaką poważnego schorzenia: niewydolności serca, wysokiego ciśnienia krwi, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy i choroby nerek.

Często to efekt uboczny przyjmowania leków na receptę. Jeśli opuchnięciu towarzyszą ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i zawroty głowy, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

6 / 9

Pieczenie

Obraz
© Fotolia

Uczucie pieczenie stóp może oscylować między łagodnym (drętwienie i mrowienie) a uciążliwym bólem, który potrafi zakłócać sen.

Przyczyna zwykle jest banalna: zmęczenie stóp lub grzybica. Jednak w niektórych przypadkach może być związane z zaburzeniami krążenia, chorobą tętnic obwodowych (PAD) i cukrzycą.

Jeśli pieczenie utrzymują się od dłuższego czasu, a jego intensywność się nasila (np. tracisz czucie w palcach lub stopach), należy skonsultować się ze specjalistą. W uśmierzeniu bólu pomoże moczenie stóp w zimnej wodzie i unoszenie nóg do góry.

7 / 9

Ból palca

Obraz
© Fotolia

Niekiedy zdarza się tak, że boli cię tylko jeden palec. Jeśli ból koncentruje się na końcówce paznokcia, to dyskomfort może sygnalizować pojawiający się problem wrośnięcia paznokcia.

Nagłe i gwałtowne napady bólu zlokalizowanego w stawie dużego palca (często występujące w nocy) mogą być objawem zapalenia stawów, m.in. dny moczanowej. Zazwyczaj obejmuje staw śródstopno-paliczkowy mieszczący się u podstawy dużego palca stopy. Bezpośrednią przyczyną jest podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Gdy dolegliwość nie ustępuje, skontaktuj się ze specjalistą. Leczenie polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

8 / 9

Żółte paznokcie

Obraz
© Fotolia

Żółte przebarwienie płytek paznokciowych może być oznaką zakażenia grzybicą. Jeśli zmiana pozostanie niezauważona, choroba może rozwijać się i przemieszczać do placów, a także do innych części ciała.

Poza kilkoma wyjątkami żółte paznokcie nie stanowią zazwyczaj poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Jeśli jednak zmagasz się z cukrzycą, nieleczona grzybica może pogorszyć krążenie krwi i prowadzić do groźnych powikłań. Żółte paznokcie ujawniają się w przebiegu łuszczycy, przewlekłych infekcjach i żółtaczce.

Zaburzenia mogą być skutkiem przyjmowania niektórych leków. O zespole żółtych paznokci mówimy wtedy, gdy towarzyszy im pogrubienie, zastój chłonki i choroba układu oddechowego.

9 / 9

Białe paznokcie

Obraz
© Fotolia

Biała barwa paznokci może obejmować część paznokcia lub występować w postaci drobnych punkcików. Zazwyczaj nie oznacza poważnych problemów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną są powtarzające się uszkodzenia płytki paznokciowej i niedobór witamin.

Zaburzenie towarzyszy także chorobom gorączkowym, endokrynologicznym, metabolicznym i zakaźnym. Częściowe zbielenie paznokcia może być również wywołane przez chemiczne substancje dodawane do żywności. Natomiast trwałe zbielenie paznokci jest związane z marskością wątroby.

Tekst na podst. huffingtonpost.com/(ms/gabi), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)