FitnessCynamon - przyprawa dla kobiet

Cynamon - przyprawa dla kobiet

Cynamon - przyprawa dla kobiet

Polki już wiedzą, że zdrowa dieta jest w stanie zniwelować wiele dolegliwości. W 2014 roku stawiamy na naturalne składniki i nieprzetworzoną żywność. Do łask wracają sprawdzone "metody babuni", które okazuję się skuteczniejsze od drogich, aptecznych leków. Dzisiaj przypominamy o pysznej i ogólnodostępnej przyprawie, która powinna się znajdować w kuchni każdej kobiety.

Polki już wiedzą, że zdrowa dieta jest w stanie zniwelować wiele dolegliwości. W 2014 roku stawiamy na naturalne składniki i nieprzetworzoną żywność. Do łask wracają sprawdzone "metody babuni", które okazują się skuteczniejsze od drogich, aptecznych leków. Dzisiaj przypominamy o pysznej i ogólnodostępnej przyprawie, która powinna się znajdować w kuchni każdej kobiety. Aromatyczny cynamon nie tylko wzbogaca smak napojów i deserów, ale posiada szereg właściwości zdrowotnych.

Reguluje miesiączkę

O tym, że cynamon korzystnie wpływa na cykl owulacyjny, dowiedzieli się przypadkiem naukowcy z Uniwersytetu Culumbia z USA. Próbowali oni pomóc kobietom z zespołem policystycznych jajników zajść w ciążę. Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, początki schorzenia związane są z nadmierną produkcją insuliny. Ponieważ cynamon reguluje także poziom cukru we krwi, o czym mowa będzie w dalszej części tekstu, użyli go do swoich badań. 11 kobiet przez sześć miesięcy przyjmowało codziennie 1500 mg cynamonu w suplemencie diety, a pozostałe pięć kobiet - placebo. Przez cały czas naukowcy monitorowali dietę i poziom aktywności fizycznej uczestniczek. Kobiety przyjmujące suplement zawierający cynamon zaobserwowały znaczną poprawę w zakresie regularności miesiączkowania. Krwawienie wystąpiło u nich średnio cztery razy w ciągu sześciu miesięcy, podczas gdy w grupie, która brała placebo - średnio 2 razy. Mało tego - po trzech miesiącach obserwacji dwie kobiety z pierwszej grupy zaszły w ciążę.

(mtr/sr), kobieta.wp.pl

1 / 4

Cynamon uśmierza ból

Obraz
© 123RF

Chociaż dziś kojarzymy cynamon głównie z kuchnią, to od najdawniejszych czasów roślina ta wykorzystywana była do celów leczniczych. Kolebką drzewa cynamonowego jest Cejlon - przyprawa najpierw podbiła Indie, a kilkaset lat później także Europę.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych właściwości korzennego proszku, było silne działanie rozkurczowe. Napoje z dodatkiem cynamonu (np. mleko, kawę czy herbatę) zaleca się zwłaszcza kobietom cierpiącym na bóle miesiączkowe. Wystarczy dodać płaską łyżeczkę. Większa ilość może spowodować nudności, więc lepiej nie przesadzać z jego konsumpcją. Lecz co znaczy "nie przesadzać"? Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca osobom wrażliwym przyjmowanie ilości nie większej niż jedna łyżeczka na dobę.

Zapach cynamonu uśmierza bóle głowy (pomaga zwłaszcza delikatny masaż głowy z użyciem olejku cynamonowego), odpręża i działa rozweselająco. Być może z tego powodu korzeń cynamonu uznawany jest za afrodyzjak.

2 / 4

Cynamon zapobiega starzeniu się skóry

Obraz
© 123RF

Miłośniczki cynamonu będą zadowolone, słysząc, że ich ulubiona przyprawa ma działanie antystarzeniowe. To jeden z najsilniejszych składników kuchennych o działaniu antyoksydacyjnym. Można go także stosować do użytku zewnętrznego, ale należy robić to z rozwagą, bowiem proszek cynamonowy jest dość ostry i nie nadaje się dla osób o wrażliwej skórze. Niemniej jednak - nałożony na twarz w formie maseczki (szczypta cynamonu wymieszana z łyżką jogurtu naturalnego), rozjaśnia przebarwienia i pomaga w walce z trądzikiem.

3 / 4

Cynamon reguluje poziom cukru we krwi

Obraz
© 123RF

Wspominaliśmy wcześniej, że cynamon wyrównuje poziom cukru we krwi - na tyle skutecznie, że jego zastosowanie w leczeniu cukrzycy często postrzegane jest jako jedno z najprostszych i skutecznych rozwiązań. Ponadto, ułatwia trawienie i pomaga usuwać toksyny z organizmu Przyprawa jest zatem najlepszym przyjacielem osób, które dbają o szczupłą sylwetkę.

4 / 4

Cynamon odświeża oddech

Obraz
© 123RF

O tym zastosowaniu cynamonu mało kto wie, tymczasem warto sięgać po jego korzeń, gdy mamy problem z nieświeżym oddechem. Przypawa ta zmniejsza liczbę bakterii w ustach nawet o 50 procent. Pomocny więc może być samodzielnie wykonany płyn do płukania ust na bazie cynamonu. Wystarczy w nim zmieszać pół łyżki cynamonu z sokiem z 2 cytryny i jedną łyżką miodu. Taka mieszanka posiada właściwości bakteriobójcze i odświeżające.

(mtr/sr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)