Zwykle kojarzymy go z wypiekami – doskonale pasuje do szarlotki, świetnie komponuje się z rodzynkami i przyprawami korzennymi. Warto jednak zwrócić uwagę na jego inne, zaskakujące właściwości.
Walory cynamonu ma pochodzący z Cejlonu Cinnamomum Verum – cynamon prawdziwy. W naszych sklepach częściej jednak kupimy znacznie gorszy i mniej zdrowy Cinnamomum Cassia pochodzący z Chin.
Warto jednak poszukać tego pierwszego, np. w sklepach ze zdrową żywnością, bo zawiera znacznie mniej szkodliwej dla zdrowia kumaryny – substancji, która u osób z wrażliwym przewodem pokarmowym może powodować uszkodzenia wątroby.
W odróżnieniu prawdziwego cynamonu od chińskiego pomoże nie tylko informacja na opakowaniu. Wysuszona kora cynamonowca cejlońskiego wygląda jak cygaro, składa się z wielu cienkich zwiniętych warstw, jest krucha i łatwa do zmielenia. Laski chińskiego cynamonu są twarde, trudne do obróbki i zwijają się w niewiele warstw.
Oba cynamony różni też smak – ten prawdziwy jest zdecydowanie słodszy i łagodniejszy, chiński bardziej ostry. Przy zakupie cynamonu zwróćmy też uwagę na cenę – cejloński będzie kilka razy droższy niż chiński.
Do wypieków czy celów zdrowotnych używać należy prawdziwego cynamonu, bo zawartość kumaryny jest w nim wielokrotnie razy mniejsza niż w cynamonie chińskim, a właściwości zdrowotne zdecydowanie większe.
Leczy
Zanim zaczęto używać cynamonu do wypieków, wykorzystywano go jako antidotum na silne trucizny i środek moczopędny. Współczesne badania naukowe potwierdziły związek jedzenia cynamonu ze skuteczną ochroną przed rakiem, obniżaniem ryzyka chorób serca, układu nerwowego i wchłanianiem insuliny. Dzięki temu cynamon dobrze sprawdza się u osób z chorobą Parkinsona i Alzheimera, u cukrzyków i sercowców.
Wystarczy pół łyżeczki zmielonego proszku dziennie, by poprawiło się nasze trawienie, a dzięki przyspieszeniu metabolizmu, organizm łatwiej pozbywał się zbędnych kilogramów.
Warto po niego sięgać przede wszystkim w chłodne, deszczowe wieczory, kiedy wracamy do domu przemarznięci i przemoknięci. Dzięki jego właściwościom rozgrzewającym oddalimy ryzyko choroby. Świetnie sprawdzi się też herbatka cynamonowa, np. z dodatkiem miodu, goździków.
Zapach cynamonu ma właściwości odprężające i uspokajające. Zaleca się go osobom, które szukają wyciszenia i równowagi, ponieważ poprawia nastrój. Nic dziwnego – dla wielu osób jest jednym z zapachów kojarzących się z dzieciństwem i rodzinnym domem.
Upiększa
Cynamon połączony z miodem może być doskonałą maseczką odżywczą dla naszej skóry. Papkę z dwóch łyżeczek zmielonego cynamonu połączonego z miodem nałożoną na twarz możemy pozostawić na noc, wówczas jej działanie będzie jeszcze skuteczniejsze, szczególnie przy cerze trądzikowej. Peeling z cynamonu, kawy i oliwy z oliwek świetnie oczyści i odżywi ciało, a nałożony na stopy i połączony z kilkuminutowym masażem, nie tylko wyrówna skórę, ale też dobrze rozgrzeje cały organizm.
Przy stosowaniu preparatów z cynamonem trzeba uważać, bo niektórzy mogą być na niego wrażliwi. Zanim zastosujemy maseczkę, warto zrobić test na małym fragmencie skóry, np. za uchem.
Odświeża
Cynamon ze względu na swój silny aromat bardzo szybko neutralizuje nieświeże zapachy. Możemy z niego zrobić odświeżacz do ust – płucząc je wodą z cynamonem lub po prostu żując małe kawałki kory.
Możemy też wykorzystywać zapachowe walory cynamonu do odświeżania powietrza – dodany do pot-pourri bardzo szybko odmieni zapach w domu. Dwie, trzy łyżeczki cynamonowego proszku wciągniętego do odkurzacza pozwolą nadać odkurzanemu pomieszczeniu świeży zapach. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom konserwującym, cynamon skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się bakterii.
Ciekawy efekt osiągniemy, kładąc kawałki kory albo wysypując cynamonowy proszek obok palącej się świecy. Od razu poczujemy ciepły, nastrojowy zapach. Podpalając kawałki cynamonowej kory, będziemy też mieć kadzidełko o bardzo przyjemnym zapachu. Można również skropić olejkiem cynamonowym żarówkę lampki. Po rozgrzaniu wydzieli delikatną woń.
Odstrasza
Gospodynie domowe wykorzystują cynamon. Najlepiej zrobić większą ilość mieszanki i w niewielkich saszetkach rozwiesić w szafach. Dla ludzi zapach ziół jest przyjemny, mole go jednak nie tolerują.
Cynamon pomoże również, jeśli chcemy odstraszyć inne owady. Wystarczy dodać kilka kropel olejku z cynamonu do ulubionego balsamu i nasmarować nim skórę. Komary powinny nas omijać. Cynamonowy proszek wysypany na trasie wędrówki mrówek w naszym domu także powinien przynieść dobry efekt.
Olejek cynamonowy
Bardzo wiele zastosowań, nie tylko w kuchni, ma olejek cynamonowy. Najlepiej zrobić go samemu uciskając szczelnie w słoiku kilka lasek cynamonu i zalewając je oliwą z pierwszego tłoczenia. Po dwóch tygodniach przechowywania w chłodnym pomieszczeniu olejek trzeba zlać do małych buteleczek z ciemnego szkła. Dodawany do potraw zastąpi tradycyjny cynamonowy proszek, a jego zapach będzie znacznie intensywniejszy. Dodatkowo, dzięki konserwującym właściwościom oliwy, zachowa wszystkie swoje walory odżywcze.