Dieta bezglutenowa może być niebezpieczna dla zdrowia
Dieta bezglutenowa to najnowszy hit wśród gwiazd. Często opowiadają o tym, jak bardzo poprawiła się jakość ich życia, od kiedy wyeliminowali ze swojego menu gluten, czyli białko obecne w większości zbóż.
Dieta bezglutenowa jest hitem. Najbardziej promują ją gwiazdy. Często podkreślają, jak bardzo poprawiła się jakość ich życia, od kiedy wyeliminowali ze swojego menu gluten, czyli białko obecne w większości zbóż.
Lista celebrytów stosujących stosujących ten sposób odżywiania jest długa. Znalazły się na niej między innymi Miley Cyrus, Gwyneth Paltrow, Anne Hathaway, Lady Gaga, Patricia Kazadi.
Okazuje się jednak, że powinniśmy być ostrożni. Tak przynajmniej twierdzi dr Robert Lillywhite, naukowiec, którego raport opublikuje niedługo Uniwersytet Warwick w Anglii. Jego zdaniem nie istnieją naukowe dowody potwierdzające, że wyeliminowanie glutenu jest bezpieczne.
Tekst: (ma)/(kg), kobieta.wp.pl
Kto powinien wystrzegać się tego składnika?
"Niewykluczone, że większość z nich odchudzi tylko nasze portfele, zamiast przynieść długoterminowe korzyści zdrowotne. Zachęcają nas, abyśmy przerzucili się z tanich produktów podstawowych na specjalną żywność przeznaczoną dla tych osób, które rzeczywiście muszą unikać glutenu" - komentuje ekspert.
A kto powinien wystrzegać się tego składnika? Przede wszystkim osoby cierpiące z powodu celiakii, nazywanej też chorobą trzewną. To choroba immunologiczna, która powoduje nietolerancję glutenu. Jego wchłanianie jest upośledzone, co prowadzić może do wielu nieprzyjemnych symptomów: przewlekłej biegunki, zaparć, wzdęć, wymiotów, zaburzeń czynności wątroby.
Jest dodatkiem do wielu produktów
Istnieje też nadwrażliwość na gluten. To te przypadki, kiedy podczas diagnostyki wykluczono celiakię oraz alergię na pszenicę, a jednak pojawiają się niepożądane objawy nietolerancji: bóle brzucha i głowy, wzdęcia, egzema, wysypka.
W tych przypadkach unikanie glutenu jest jak najbardziej wskazane (pacjenci chorzy na celiakię muszą stosować restrykcyjną dietę przez całe życie).
Menu jest dosyć problematyczne, ponieważ gluten znajduje się nie tylko w pieczywie i innych wypiekach, ale jest także dodatkiem do wielu produktów, na przykład jogurtów, lodów, sosów, parówek, a nawet niektórych lekarstw.
Nie pozbawiaj się cennych składników
Jednak osoby, które gluten tolerują, nie powinny go unikać, ponieważ w ten sposób pozbawiają się wielu cennych składników. I tak odstawienie na dobre na przykład pieczywa niekoniecznie jest dobrym posunięciem.
Chleb wybrany rozważnie - jeśli znamy właściwe kryteria wyboru i decydujemy się na taki z pełnego ziarna - może być bardzo dobrym źródłem błonnika oraz mikroelementów.
Niedobór błonnika w jadłospisie może prowadzić między innymi do zaparć oraz chorób jelita grubego i odbytnicy.
Paradoksy diety bezglutenowej
Wypieki z pełnego ziarna są bardzo wskazane dla zdrowia żołądka i jelit.
Produkty wolne od glutenu mogą zawierać tłuszcze nasycone, cukier i inne, niekoniecznie zdrowe dodatki.
Zaledwie 1 procent populacji nie toleruje glutenu
Raport doktora Lillywhite pojawia się w dobrym momencie. Niedawno Brytyjska Fundacja do Spraw Żywienia (British Nutrition Foundation) poinformowała, że coraz większy odsetek osób decyduje się na dietę bezglutenową, chociaż zaledwie 1 procent populacji nie toleruje glutenu.
Natomiast według sondażu przeprowadzonego przez jednego z brytyjskich producentów żywności, aż 32 procent Brytyjczyków unika glutenu tylko dlatego, że tak zalecają nowe, popularne diety. Natomiast większość z nich nie ma pojęcia o tym, czym jest gluten.
42 procent ankietowanych osób myślało, że to substancja wytwarzana przez człowieka.