Jak leczyć oparzenia słoneczne?
Mocno zaczerwieniona skóra, bąble, uczucie pieczenie - skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą być bolesne. Jeśli zamiast złocistego brązu, zafundujesz sobie oparzenia słoneczne, zacznij działać natychmiast. Sięgnij po naturalne środki, które szybko przyniosą ukojenie.
Mocno zaczerwieniona skóra, bąble, uczucie pieczenia - skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą być bolesne. Jeśli zamiast złocistego brązu, zafundujesz sobie oparzenia słoneczne, zacznij działać natychmiast. Sięgnij po naturalne środki, które szybko przyniosą ukojenie.
Sok z aloesu nie tylko przyniesie nam ulgę, ale także sprawi, że skóra szybciej się zagoi. Liście aloesu mają wiele właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Sok z tej rośliny wygładza skórę, ma działanie antybakteryjne i pomaga szybciej goić rany. Gdy przesadzimy z opalaniem, możemy wziąć letnią kąpiel z dodatkiem soku lub olejku aloesowego. Na podrażnioną skórę dobrze jest nałożyć chłodny kompres.
Tekst: Małgorzata Brzezińska/(mb)/(kg)
Kefir i zsiadłe mleko
To najpopularniejszy domowy sposób na oparzenia słoneczne. Okłady z kefiru pomogą wyrównać odczyn pH skóry, dzięki czemu będzie dobrze nawilżona. Witaminy A i E sprawią, że ciało szybciej się zregeneruje.
Chłodny okład przyniesie natychmiastową ulgę spieczonej skórze. By go przygotować, wystarczy nasączyć gazę kefirem, maślanką, jogurtem lub zsiadłym mlekiem.
Surowy ziemniak
Krochmal zawarty w ziemniaku łagodzi wszelkie podrażnienia. Pomaga nawet w leczeniu trądziku i atopowego zapalenia skóry.
Na poparzone miejsce warto nałożyć kompres ze startego kartofla z dodatkiem oliwy, która doskonale nawilża i natłuszcza.
Olej kokosowy
Jeden z najlepszych naturalnych kosmetyków. W krajach tropikalnych stosuje się go, by leczyć oparzenia słoneczne.
Produkt ten ma mocne działanie nawilżające, regeneracyjne oraz antybakteryjne. Łagodzi podrażnioną skórę, bardzo dobrze się wchłania.
Płatki owsiane
Okład z płatków owsianych namoczonych w wodzie pomaga uśmierzyć ból i zmniejsza opuchliznę.
Plasterki ogórka
Jeśli w czasie opalania mocno zaczerwienią nam się nos i policzki, pomogą nam plasterki świeżego ogórka.
Warzywo to zawiera dużo witaminy C, która odżywia skórę. Sok z ogórka schłodzi twarz i ukoi podrażnienia.
Mięta i rumianek
Kompresy z herbatki miętowej lub rumiankowej z dodatkiem olejku miętowego przyniosą natychmiastową ulgę spieczonej skórze.
Rumianek świetnie koi podrażnienia i leczy stany zapalne skóry, a mięta chłodzi i łagodzi ból.
Pasta z kurkumy
To sprawdzony w klimacie tropikalnym sposób na problemy skórne. Do kubka naturalnego jogurtu dodajemy 2-3 łyżeczki kurkumy i dokładnie mieszamy.
Uzyskaną pastą smarujemy podrażnioną skórę. Dzięki temu wyleczymy stan zapalny, złagodzimy pieczenie, wygładzimy ciało. Maseczkę z kurkumy warto też stosować, by zniwelować przebarwienia po oparzeniach słonecznych.
Ocet
Oparzone miejsca warto posmarować octem, który przywróci skórze właściwy odczyn pH i złagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia i napięcia.