Blisko ludziJest ich zaledwie 17. Kobiety na czele państw i rządów

Jest ich zaledwie 17. Kobiety na czele państw i rządów

Jest ich zaledwie 17. Kobiety na czele państw i rządów

Są inteligentne, stanowcze i odpowiedzialne. Mają pod sobą wielomilionowe narody, o które dbają każdego dnia. Mowa o kobietach przywódcach, których na świecie (nie licząc monarchów) jest zaledwie 17. Wśród nich miejsce zajmuje premier Polski, Beata Szydło. Którymi krajami rządzą kobiety?

Są inteligentne, stanowcze i odpowiedzialne. Mają pod sobą wielomilionowe narody, o które dbają każdego dnia. Mowa o kobietach przywódcach, których na świecie (nie licząc monarchów) jest zaledwie 17. Wśród nich miejsce zajmuje premier Polski, Beata Szydło. Którymi krajami rządzą kobiety?

Sobotnie wybory prezydenckie na Tajwanie pierwszy raz wygrała kobieta. Szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej, Tsai Ing-wen, nazywana "azjatycką Angelą Merkel", opowiada się za uniezależnieniem wyspy od Chin. Nowa przywódczyni Tajwanu zapowiedziała już, że zależy jej na utrzymaniu stabilnych relacji z tym krajem. Do tej pory Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję. Po wyborze Ing-wen na stanowisko prezydenta, premier Tajwanu Mao Chi-kuo, podał się do dymisji.

1 / 16

Beata Szydło, premier Polski

Obraz
© Eastnews

Miłośniczka broszek, mama dwóch synów i najważniejsza kobieta w Polsce. Premier Beata Szydło objęła tę wysoką funkcję państwową w listopadzie 2015 roku. 53-letnia była wiceprezes PIS jeszcze do niedawna była mało rozpoznawalna. Sytuacja zmieniła się, kiedy dzięki jej dużemu zaangażowaniu w kampanię prezydencką, Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego i został prezydentem Polski. Wówczas Szydło stała się potencjalną kandydatką na premiera Polski i w efekcie odebrała to stanowisko Ewie Kopacz.

2 / 16

Sheikh Hasina, premier Bangladeszu

Obraz
© Eastnews

Córka pierwszego prezydenta Bangladeszu i od 2009 roku ponownie premier tego kraju. Sheikh Hasina jako pierwsza w historii zajmowała urząd premiera przez pełną kadencję. Za jej rządów Bangladesz zawarł porozumienie z Indiami w sprawie tamy na rzece Ganges. Również za jej panowania państwo zostało uznane za najbardziej skorumpowane na świecie.

3 / 16

Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Obraz
© Eastnews

Kanclerz Niemiec nieprzerwanie od 2015 roku. Angela Merkel niejednokrotnie zostawała uznawana za najbardziej wpływową kobietę na świecie. Trudno się z tym nie zgodzić - pod jej rządami znajdują się nie tylko Niemcy, ale w dużej części również Unia Europejska. W 2015 roku Merkel była bacznie obserwowana przez cały świat w związku z narastającym problemem uchodźców. Za to jak uporała się z sytuacją otrzymała tytuł Człowieka Roku 2015, który przyznał jej tygodnik "Time". Kobieta-polityk często porównywana jest do byłej premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher i z tego powodu nazywana jest "Żelazną Dziewczynką". Prasa niemiecka nadała tej silnej kobiecie przydomek "Angie".

4 / 16

Portia Simpson-Miller, premier Jamajki

Obraz
© Eastnews

Jamajska polityk w 2012 roku ponownie objęła najważniejsze stanowisko w kraju. Wcześniej piastowała ten urząd w latach 2006-2007. Po wygranej zadeklarowała, że zamierza podjąć działania, które doprowadzą do zniesienia monarchii na Jamajce i wprowadzą w zamian ustrój republikański.

5 / 16

Saara Kuugongelwa, premier Namibii

Obraz
© Eastnews

Namibijska ekonomistka i polityk objęła stanowisko premiera Namibii w 2015 roku. Wcześniej pracowała jako urzędnik w kancelarii prezydenta, następnie została dyrektorem generalnym Narodowej Komisji Planowania, aby w 2003 roku zostać ministrem finansów. Szybki rozwój kariery politycznej Kuungongelwy idzie w parze z jej działalnością w strukturach organizacji walczącej o wyzwolenie Namibii.

6 / 16

Erna Solberg, premier Norwegii

Obraz
© Eastnews

Przewodnicząca Partii Konserwatywnej została premierem Norwegii w 2013 roku. Wcześniej obejmowała stanowisko ministra samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego. Stanowczość Solberg była powodem tego, że uzyskała przydomek "Żelazna Erna". Premier Norwegii słynie z dużej aktywności w mediach społecznościowych. Chętnie udziela się na Twitterze, gdzie swoje posty, mimo dysleksji i licznych błędów, pisze sama.

7 / 16

Dilma Rousseff, prezydent Brazylii

Obraz
© Eastnews

Pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Brazylii. Polityką zainteresowała się po zamachu stanu, podczas którego obalono prezydenta Joao Goularta. Kariera polityczna brazylijskiej ekonomistki i polityk od zawsze rozwijała się prężnie. Rousseff najpierw objęła stanowisko ministra energii, aby w latach 2005-2010 stać się szefową gabinetu prezydenta Brazylii. Obecnie piastuje urząd prezydenta kraju już drugą kadencję.

8 / 16

Michelle Bachelet, prezydent Chile

Obraz
© Eastnews

Chilijska polityk od zawsze interesowała się obronnością, ale to niejedyna dziedzina, w której miała okazję się sprawdzić. Obecna prezydent Chile wcześniej pełniła funkcje ministra zdrowia, ministra obrony, ale też dyrektora ONZ Kobiety - organu, który dba o równość płci i wzmocnienie kobiet. Stanowisko prezydent objęła za pierwszym razem w 2006 roku i piastowałaby go nieprzerwanie do dziś, gdyby nie zapisy chilijskiej konstytucji, która nie pozwala na bycie prezydentem przez dwie kadencje z rzędu. Michelle Bachelet ponownie ubiegała się o prezydenturę w 2014 roku. Stale rosnąca popularność zapewniła polityk to stanowisko.

9 / 16

Kolinda Grabar-Kitarović, prezydent Chorwacji

Obraz
© Eastnews

Chorwacka polityk i dyplomata jest mamą dwójki dzieci. Kolinda Grabar-Kitarović prezydentem kraju została w 2015 roku. Wcześniej była ministrem ds. europejskich, ministrem spraw zagranicznych i pracowała w licznych ambasadach. Grabar-Kitarović studiowała stosunki międzynarodowe - w tym zakresie rozpoczęła także studia doktoranckie. Prezydent Chorwacji deklaruje znajomość angielskiego, hiszpańskiego i portugalskiego.

10 / 16

Atifete Jahjaga, prezydent Kosowa

Obraz
© Eastnews

Jahjaga urząd prezydenta piastuje od 2011 roku. Filigranowa brunetka z wykształcenia jest prawnikiem o specjalizacji policyjnej. Prezydent Kosowa początkowo pracowała jako tłumaczka, później przeszła do policji granicznej, aż zdobyła stanowisko wicedyrektora Policji Kosowa. Na urząd prezydenta wybrało ją Zgromadzenie Kosowa. Silna polityk na co dzień dbająca o sprawy kraju jest żoną stomatologa. Para nie ma dzieci.

11 / 16

Ellen Johnson-Sirleaf, prezydent Liberii

Obraz
© Eastnews

Pierwsza kobieta prezydent w Afryce, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, polityk odznaczona przez samego George’a Busha Medalem Wolności. Ellen Johnson-Sirleaf słynie nie tylko z zamiłowania do charakterystycznego nakrycia głowy, ale również z ogromnego wkładu w działalność na rzecz bezpieczeństwa, pokoju i kultury. Kobieta o wykształceniu ekonomicznym, które zdobyła na samym Harvardzie, prezydentem Republiki Liberii została w 2006 roku i obejmuje ten urząd do dziś (właśnie mija druga kadencja jej panowania).

12 / 16

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy

Obraz
© Eastnews

Prócz języka litewskiego biegle posługuje się angielskim, rosyjskim, polskim oraz francuskim. Była komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Komisji Europejskiej jest doktorem nauk ekonomicznych. Przed objęciem funkcji prezydenta Litwy była także ministrem finansów. Grybauskaite ma na swoim koncie wiele odznaczeń państwowych - jest również laureatką Nagrody Karola Wielkiego, którą otrzymują osoby promujące pokój i jedność w Europie. Pozostaje bezpartyjna.

13 / 16

Marie-Louise Coleiro Preca, prezydent Malty

Obraz
© Eastnews

Działająca na rzecz kobiet maltańska polityk urząd prezydenta objęła w 2014 roku. Wcześniej pełniła funkcje sekretarza generalnego maltańskich laburzystów, była ministrem polityki społecznej, turystyki i zdrowia. Coleiro Preca jest współzałożycielką fundacji im. Guze Ellela Mercera. Kiedyś zajmowała się publicystyką i była członkiem rady dyrektorów operatora sieci telefonii komórkowej. Prezydent Malty ma córkę.

14 / 16

Ameenah Gurib-Fakim, prezydent Mauritiusa

Obraz
© Eastnews

Gurib-Fakim jest pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Mauritiusa. Doktor nauk chemicznych została zaprzysiężona w 2015 roku. Maurytyjska polityk otrzymała nagrodę UNESCO-L’Oreal za innowacyjne badania nad maurytyjskimi roślinami i ich zastosowaniem biomedycznym. Prywatnie prezydent wyspy jest żoną chirurga i mamą dwóch synów.

15 / 16

Bidya Devi Bhandari, prezydent Nepalu

Obraz
© Eastnews

Kolejna pierwsza kobieta w historii rządów danego kraju. Związana z Komunistyczną Partią Nepalu polityk została wybrana prezydentem tego kraju w wyborach, które odbyły się w 2015 roku. Wcześniej pełniła funkcję ministra obrony Nepalu.

16 / 16

Park Geun-Hye, prezydent Korei Południowej

Obraz
© Eastnews

Sytuacja pierwszej w historii Korei Południowej prezydent jest o tyle ciekawa, że wcześniej pełniła ona "funkcję" pierwszej damy w tym kraju - jej ojciec, Park Chung-hee był prezydentem i po śmierci żony to właśnie córka Park Geun-Hye zajęła miejsce u jego boku. Niepozorna azjatycka polityk była członkiem Zgromadzenia Narodowego i wiceprzewodniczącą Wielkiej Partii Narodowej. Interesuje się literaturą i kulturą - działa na rzecz tych dwóch obszarów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (115)