Kobieta - kierowca idealny?
Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że przedstawicielki płci pięknej są dużo lepszymi kierowcami niż mężczyźni.
04.05.2007 | aktual.: 26.06.2010 15:56
Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że przedstawicielki płci pięknej są dużo lepszymi kierowcami niż mężczyźni.
Poprawianie makijażu, malowanie paznokci, niekończące się rozmowy przez komórkę, do tego problemy z jednoczesną zmianą biegów, kontrolowaniem sytuacji w lusterku wstecznym i włączaniem kierunkowskazu – taki obraz kobiety-kierowcy od lat pokutuje w społeczeństwie.
Opinia, że kobiety i samochody to nie koniecznie dobre połączenie, są dość powszechne. Ale czy prawdziwe?
Może i panie prowadzące auto rzeczywiście są często mało zdecydowane, ale za to stanowią na drodze mniejsze zagrożenie niż mężczyzni. Potwierdzają to policyjne statystyki. Panowie jeżdżą dużo szybciej, bardziej agresywnie, co częściej kończy się wypadkami drogowymi. W ruchu ulicznym panie są ostrożniejsze, rzadziej ponosi je fantazja.
Poza tym panie są często mniej podatne na zagrożenia, które czyhają na nas na drodze. Weźmy choćby prowadzone w czasie jazdy rozmowy przez telefon komórkowy. Naukowcy zaobserwowali, że takie telefoniczne dyskusje angażują nas tak bardzo, że nie pamiętamy, co innego robiliśmy. Wiele z nas pewnie doświadczyło tego na sobie, kiedy prowadząc auto podczas rozmowy telefonicznej, niespodziewanie znalazłyśmy się u celu podróży, ale za nic nie pamiętałyśmy przebytej drogi…
Dlaczego rozmowa przez komórkę prowadzona w czasie jazdy angażuje nas tak bardzo? Badacze z Japonii doszli do wniosku, że dzieje się tak z powodu nie najlepszej jakości połączenia. Chodzi o to, że pokonując kolejne kilometry przełączamy się na kolejne stacje nadawczo-odbiorcze, przez co co ułamek sekundy sygnał zanika. A my, by nie uronić ani słowa, wytężamy umysł. Tym samym skupiamy się na rozmowie, kierowanie samochodem przestaje mieć pierwszorzędne znaczenie.
Taka sytuacja występuje jednak tylko u mężczyzn. Okazało się bowiem, że kobiety są w stanie skutecznie dzielić uwagę między dwie wymagające skupienia czynności. Czemu panie zawdzięczają tą wyższość nad płcią przeciwną? Odpowiedz na to pytanie brzmi: estrogenowi, czyli żeński hormon płciowemu, który wspomaga aktywność neuronów w płacie czołowym mózgu. A to właśnie ta część mózgu odpowiada za rozwiązywanie zadań wymagających najwyższego skupienia.
Niech za dowód poświadczy nam sytuacja z Wielkiej Brytanii. Policyjna kamera nagrała tam swego czasu, jak 22-letnia dziewczyna prowadziła samochód… kolanem. W tym czasem ręce miała zajęte robieniem makijażu. W jednej ręcej trzymała puderniczkę, w drugiej – tusz do rzęs. Taka niestandardowa jazda nie skończyła się wypadkiem. Brytyjska spokojnie dojechała do celu. Mimo to policja zdecydowała się wlepić dziewczynie mandat w wysokości 200 funtów.
Badania wykazały, że kierowcy w czasie jazdy najchętniej myślą o pracy i życiu prywatnym. Zaraz po tym najpopularniejszym tematem myśli jest seks. Zazwyczaj kierowców inspirują do tego stojące wzdłuż dróg billboardy z mocno roznegliżowanymi modelkami.
I w tym przypadku kobiety mają przewagę nad mężczyznami. W końcu reklamy dużo chętniej pokazują ponętne panie, za którymi oglądają się kierowcy w spodniach…