Kobiety mają wyższe IQ od mężczyzn!
W końcu naukowcy udowodnili to, co my, kobiety, wiemy od dawna. Jesteśmy mądrzejsze od mężczyzn! Po raz pierwszy w historii przekrojowe badania ilorazu inteligencji pokazały przewagę pań.
16.07.2012 | aktual.: 16.07.2012 15:07
W końcu naukowcy udowodnili to, co my, kobiety, wiemy od dawna. Jesteśmy mądrzejsze od mężczyzn! Po raz pierwszy w historii przekrojowe badania ilorazu inteligencji pokazały przewagę pań. Dlaczego testy dopiero teraz ukazują dominację kobiet? Czym jest iloraz inteligencji i co właściwie mierzą testy IQ?
Regularne badania inteligencji w populacji przeprowadza się od około stu lat. Z początku średnie IQ kobiet było niższe niż IQ mężczyzn, co tłumaczono różnicami genetycznymi. Pojawiały się jednak liczne głosy, że taki wynik to kwestia edukacji i stereotypów, a nie tego, że kobiety rzeczywiście są mniej inteligentne. I rzeczywiście, wraz z postępującym równouprawnieniem wyniki kobiet i mężczyzn w testach IQ praktycznie się zrównały. Jak widać, kwestią czasu było, kiedy staniemy się mądrzejsze od panów - donosi The Daily Mail.
James Flynn, światowy autorytet w dziedzinie badania inteligencji, przeprowadził analizę wyników testów IQ ludzi z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nowej Zelandii, Argentyny i Estonii. Wyniki były jednoznaczne, niemal wszędzie kobiety miały minimalnie wyższe IQ od mężczyzn. Wyjątek stanowi Australia, gdzie średni iloraz inteligencji jest niemal taki sam dla obu płci.
- Społeczeństwo osiąga coraz lepsze rezultaty w testach IQ. To konsekwencja naszego nowego stylu życia – tłumaczy Flynn. – Jednak, jak widać, iloraz inteligencja kobiet rośnie po prostu szybciej.
Jak wyjaśnić te zadziwiające dla mężczyzn i oczywiste dla nas wyniki? Flynn przytacza dwa możliwe wytłumaczenia. Być może taki wzrost IQ jest spowodowany tym, że w XXI wieku bardzo dużo wymaga się od kobiet. Wiele pań nie tylko pracuje zawodowo, ale też zajmuje się domem, co wymaga niemałej pracy koncepcyjnej. Inne wytłumaczenie głosi, że to jednak kobiety mają wyższy potencjał zapisany w genach i dopiero teraz istnieją warunki, by w pełni go rozwinąć.
Czym właściwie jest inteligencja?
Okazuje się, że istnieje praktycznie tyle definicji inteligencji, ilu badaczy. Najbardziej dowcipna i wbrew pozorom bardzo popularna głosi, że inteligencja jest po prostu tym, co badają testy inteligencji. A co właściwie badają?
Istnieje wiele testów IQ, a obecnie jeden z najbardziej popularnych to Skala Wechslera. Test jest znormalizowany, tak żeby średni wynik w populacji zawsze wynosił 100. Składa się z kilku podtestów, które badają różne zdolności, np. znajomość podstawowych pojęć czy umiejętność liczenia. Można więc nie tylko oszacować iloraz inteligencji człowieka, ale też wskazać elementy, w których radzi sobie najlepiej i nad którymi powinien jeszcze popracować.
Jednak co właściwie daje człowiekowi wysoki iloraz inteligencji? Z badań wynika, że IQ jest w pewnym stopniu wskaźnikiem tego, jak dobrze poradzimy sobie w życiu. Osoby inteligentne przeważnie odnoszą większy sukces, szczególnie zawodowy. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie jest to regułą. Każdy z nas na pewno zna osobę bardzo inteligentną, która nie potrafi się „wybić” oraz kogoś średnio rozgarniętego, ale odnoszącego liczne sukcesy zawodowe.
(sr/kg)