ModaKoszula z sutkami. Modowa klasyka z feministycznym twistem?

Koszula z sutkami. Modowa klasyka z feministycznym twistem?

Możesz wybrać jeden z trzech kolorów – różowy, niebieski lub biały. Klasyczny krój pasuje każdemu i pewnie niejedną taką koszulę masz w szafie. Tej jednak nie założysz do pracy. Chyba że jesteś bardzo odważna.

Koszula z sutkami. Modowa klasyka z feministycznym twistem?
Źródło zdjęć: © Instagram.com
Paulina Ermel

Litewska firma Pretty Ugly stworzyła kolekcję ubrań dla niezależnych i wyzwolonych kobiet, które nie zgadzają się z cenzurą w mediach. Seria „Free the Nipple” to pastelowe koszule z naszywkami w postaci sutków. W ofercie są też broszki, które można przyczepić do dowolnej bluzki. Firma twierdzi, że w ten sposób wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet, które chcą uwolnić tę część kobiecego ciała. Od teraz mogą „pokazywać sutki” w każdej sytuacji i tym samym walczyć z tabu związanym z pokazywaniem piersi.

Pomysł Pretty Ugly to sprzeciw wobec polityki mediów społecznościowych. Wrzucanie na Instagrama czy Facebooka zdjęć nagich kobiecych piersi jest zabronione. Administratorzy portali blokują konta użytkowników, którzy dzielą się takimi fotografiami. Mimo tego, że damskie i męskie brodawki niczym się nie różnią, tylko te pierwsze uważane są za intymne na tyle, że należy je zakrywać. Czy w pokazywaniu piersi na Instagramie chodzi o walkę o prawa kobiet, czy może o zdobywanie „like’ów” i komentarzy?

- Te broszki są symbolem nierówności płci, która nadal istnieje. Wierzymy, że możemy to zmienić - tłumaczy jeden z założycieli marki w rozmowie z angielską gazetą „Metro”. - Zachęcamy ludzi do rozmowy na ten temat i do podejmowania dyskusji o innych niewygodnych zjawiskach - dodaje.

Czy nazywanie materiałowych sutków na koszulę rozwiąże problem dyskryminacji płci i podniesie pewność siebie kobiet, które je noszą? Znajdzie się duża grupa osób, które takie naszywki potraktują jako kolejny gadżet do ubrania. Były już koty, ptaki, usta. Teraz są sutki.
Seria Free The Nipple oferuje broszki i naszywki w dwóch kolorach - jasno- i ciemnoróżowym. Gdzie podziały się warianty dla kobiet o innym kolorze skóry? W ofercie marki zabrakło na przykład brązowych. Wygląda na to, że marka walczy wyłącznie o równouprawnienie białych kobiet.

Jedno jest pewne koszule Pretty Ugly z serii Free The Nipple sprzedają się jak świeże bułki. Kosztują 40 euro (około 160 zł) i aktualnie nie są dostępne na stronie producenta.

Kiedyś feministki kojarzyły nam się z zaniedbanymi kobietami z wymownymi transparentami w rękach. Dzisiaj feminizm wkradł się na wybiegi. Wokół jego haseł tworzone są kolekcje ubrań demonstrujące prawa, siłę oraz niezależność kobiet. Amerykańskie polityczki ubierają się na biało i manifestują niezadowolenie z ignorującej prawa kobiet polityki Trumpa, Dior projektuje t-shirt z napisem „We should all be feminists” ("Wszyscy powinniśmy być feministkami"), a Karl Lagerfeld już dwa lata temu zaprosił feministki na wybieg Chanel. Litewska marka Pretty Ugly idzie o krok dalej. Czy nie o krok za daleko?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)