Masz nadwagę? Grozi ci aż 10 różnych nowotworów
Nadwaga i otyłość wiążą się z 10 powszechnie występującymi nowotworami. Wyniki badań brytyjskich naukowców opublikowano w magazynie "Lancet".
Nadwaga i otyłość wiążą się z 10 powszechnie występującymi nowotworami. Wyniki badań brytyjskich naukowców opublikowano w magazynie "Lancet". Uczeni obliczyli, że w Wielkiej Brytanii otyłość jest winna około 12 tysiącom nowych przypadków raka rocznie. Jeśli obecne trendy się utrzymają w 2025 można spodziewać się 3500 dodatkowych przypadków nowotworu rocznie.
Jak informują eksperci z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) oraz Farr Institute, zbyt duża waga oznacza większe narażanie się na jeden z dziesięciu nowotworów.
Otóż u kobiet z BMI powyżej 35 kg/m2 występuje większa predyspozycja do rozwoju hormonozależnego raka trzonu macicy, czyli raka endometrium, jak i wyższa umieralność z jego powodu. Największe ryzyko dotyczy kobiet, które nie rodziły, pierwsza miesiączka wystąpiła u nich wcześnie, natomiast menopauza późno.
Rak sutka również częściej występuje u otyłych kobiet, ale już w okresie pomenopauzalnym. Stwierdzono, iż otyłość przekraczająca 40 procent zwiększa zapadalność na raka jajnika. Ponadto u kobiet otyłych częściej powstaje kamica żółciowa, która może usposabiać do rozwoju nowotworu pęcherzyka żółciowego. Natomiast mężczyźni otyli, w porównaniu do mężczyzn z prawidłową masą ciała w większym stopniu narażeni są na raka prostaty. Zauważono również większą umieralność na raka prostaty oraz nowotwory żołądka, jelita grubego i odbytnicy. Wzrost umieralności na raka jelita grubego jest wyższy u otyłych mężczyzn, niż otyłych kobiet.
Przykładowo, każdy pięciopunktowy wzrost BMI to o 25 procent zwiększone prawdopodobieństwo raka nerki. Wyższe zagrożenie dotyczy także: raka wątroby, tarczycy i białaczki.
- Liczba osób z nadwagą lub otyłych gwałtownie wzrasta zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Powszechnie uznaje się, że może to spowodować więcej przypadków cukrzycy i chorób układu krążenia. Nasze wyniki pokazują, że jeśli te tendencje się utrzymają, możemy również spodziewać się znacznie więcej nowotworów - wyjaśnia dr Krishnan Bhaskaran z LSHTM, współautor badań.
Jak tłuszcz może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka nie jest w pełni zrozumiałe. Dr Bhaskaran uważa, że oddziaływanie na różne postacie raka musi odbywać się poprzez szereg różnych sposobów, w zależności od rodzaju nowotworu.
Badanie z udziałem ponad pięć milionów ludzi odkrywa nowe i silniejsze powiązania między otyłością oraz różnymi rodzajami raka. - Utrzymywanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko raka, a najlepszym sposobem na to jest zdrowa, zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia - popodkreślają naukowcy.
Na podstawie www.news-medical.net/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl