Trwa ładowanie...
zdrowie
01-02-2011 16:12

Medycyna na PMS

Na kilka dni w miesiącu nawet najbardziej opanowana i zrównoważona kobieta może zamienić się w rozdrażnioną, humorzastą płaczkę. Wahania nastroju z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego przeżywa większość kobiet.

Medycyna na PMSŹródło: Jupiterimages
d2i4ucf
d2i4ucf

Na kilka dni w miesiącu nawet najbardziej opanowana i zrównoważona kobieta może zamienić się w rozdrażnioną, humorzastą płaczkę. Wahania nastroju z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego przeżywa większość kobiet. I chociaż na razie nie wynaleziono skutecznych leków na PMS, to można sobie jednak pomóc wykorzystując dostępne medykamenty.

Wyniki wielu badań pokazują, że napięcie przedmiesiączkowe (z ang. PMS - Premenstrual Syndrome) odczuwa ok. 90 proc. kobiet. A co dziesiąta z nich w tym czasie ma tak silne objawy, że nie potrafi normalnie funkcjonować.

Badania przeprowadzone dla brytyjskiej organizacji Women's Nutritional Advisory Service, w których wzięło udział 400 pań, dowodzą, że 97 proc. uskarżało się na huśtawkę nastrojów, 92 proc. cierpiało z powodu depresji. Niepokój odczuwało 94 proc. kobiet, 84 proc. złość i agresję, 73 proc. straciło zainteresowanie seksem, a aż 57 proc. kobiet z PMS miało w tym czasie myśli samobójcze.

Napięcie szczególnie dotkliwie odczuwają kobiety w okolicach 30. roku życia. Im bliżej 50. roku życia, tym mniej wytwarzamy hormonów płciowych, a tym samym mniejsze są dolegliwości przedmiesiączkowe. Poza objawami psychicznymi dochodzą też fizyczne: obrzmienie piersi, bóle jajników, głowy i brzucha, kołatanie serca, pogorszenie stanu cery i przetłuszczanie się włosów.

d2i4ucf

Przykre odczucia pojawiają się zwykle po przekroczeniu połowy cyklu, nasilają się na tydzień przed okresem i ustępują po rozpoczęciu miesiączki. Dlaczego tak się dzieje - tego naukowcom do końca nie udało się rozstrzygnąć. Jednym z powodów mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. W pierwszej połowie cyklu rośnie poziom estrogenów, w drugiej progesteronu, a to właśnie jego nadmiar może wywoływać niepożądane objawy.

Lekarze zwracają też uwagę na to, że na powstanie PMS mają wpływ niedobór dopaminy i serotoniny, które są warunkiem dobrego nastroju. A te gorzej wydzielają się zimą. Jak dotąd naukowcy nie wynaleźli leku, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki niwelowałby wszystkie dolegliwości. Mimo to można łagodzić napięcie przedmiesiączkowe dostępnymi medykamentami.

Zioła. Sięgnij po tabletki z olejkiem z wiesiołka - cztery razy dziennie po dwie kapsułki. Wielu kobietom przynosi to dużą ulgę. Rano i wieczorem pij po 50 kropli wyciągu z nagietka, dolej je do szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Na bolesne stany przedmiesiączkowe i miesiączki dobry jest też sok z aloesu. Zrób sobie przyjemną, pachnącą kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku jałowcowego. Jego aromat pomaga podczas napięcia miesiączkowego i koi ból. Kilka kropli olejku z geranium pomoże zachować równowagę hormonalną.

d2i4ucf

Pamiętaj, żeby woda była lekko ciepła, a nie gorąca. Jeśli dokucza Ci ból piersi, zastosuj olejek z pierwiosnka. Wymocz nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem uspokajającego olejku z lawendy, której zapach relaksuje. Pij napary z ziół moczopędnych, np. z brzozy, mniszka lekarskiego.

Suplementy. Witamina B ma łagodzący wpływ na bolesne skurcze, zwiększa bowiem produkcję serotoniny - hormonu szczęścia. Magnez i wapń zmniejszają retencję wody, a tym samym obrzęki i ból piersi. Przed okresem spada poziom magnezu w organizmie kobiety. Najlepiej wchłaniają się preparaty magnezowe z witaminą B6. Witaminy A i D zmniejszą przetłuszczanie się skóry i włosów, a witamina C zwiększa odporność na stres. Kwasy omega – 3 złagodzą nieprzyjemne objawy napięcia przedmiesiączkowego i korzystnie wpłyną na równowagę hormonalną.

Leki. Na ból piersi kup specjalny preparat np. mastodynon N. Kiedy czujesz ból jajników, brzucha, czy głowy zaopatrz się w pigułki przeciwbólowe, np. aspirynę, ibuprofen, naproxen. Pomocne mogą być także Femal PMS Forte, Prolady PMS stworzone specjalnie z myślą o złagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego.

Środki uspokajające. W aptekach dostępne są bez recepty preparaty, które pomogą Ci ukoić nerwy - ziołowe środki uspokajające (kalms, persen, labofarm, waleriana). Dobra będzie też ziołowa herbatka z melisy.

d2i4ucf

Pigułki antykoncepcyjne. Metodą walki z napięciem przedmiesiączkowym bywa stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Wskutek kuracji poziom hormonów wyrównuje się, dzięki czemu dolegliwości znikają. Poza tym pigułki nowej generacji zawierają drospirenon, odpowiednik progesteronu, działający na nadnercza i zmniejszający zwrotne przyswajanie sodu i wody, a tym samym łagodzą PMS.

Wybierz się do lekarza. Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Kiedy jednak jest dokuczliwy, warto wybrać się lekarza, żeby upewnić się, że dolegliwości nie są spowodowane chorobami. Podobne objawy mogą dawać stany zapalne narządu rodnego, torbiele jajników, mięśniaki macicy.

Bóle piersi mogą mieć przyczyny w zmianach mastopatycznych. Jeśli lekarz wykluczy choroby, może przepisać silniejsze preparaty na PMS, np. na ból piersi pomagają środki hamujące wydzielanie prolaktyny, żele z progesteronem lub doustne tabletki. Opuchliznę nóg zmniejszą leki moczopędne. Może też zalecić środki uspokajające lub przeciwdepresyjne.

d2i4ucf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i4ucf