UrodaMoc olejku różanego

Moc olejku różanego

26.08.2014 08:28, aktualizacja: 26.08.2014 10:35

By uzyskać litr tej cennej substancji, trzeba przerobić blisko… tonę kwiatowych płatków. Nic dziwnego, że olejek różany należy do drogich produktów, ale jest wart swojej ceny. Nie tylko ze względu na walory zapachowe, ale także właściwości lecznicze – działa uspokajająco i antydepresyjnie, znakomicie pielęgnuje skórę, a również uznaje się go za bardzo skuteczny afrodyzjak

By uzyskać litr tej cennej substancji, trzeba przerobić blisko… tonę kwiatowych płatków. Nic dziwnego, że olejek różany należy do drogich produktów, ale jest wart swojej ceny. Nie tylko ze względu na walory zapachowe, ale także właściwości lecznicze – działa uspokajająco i antydepresyjnie, znakomicie pielęgnuje skórę, a również uznaje się go za bardzo skuteczny afrodyzjak.

Olejek różany to produkt z niezwykle bogatą historią. Jego dobroczynne właściwości odkryto już w starożytności. Hipokrates zalecał stosowanie wyciągów z pachnących kwiatów kobietom cierpiącym z powodu dolegliwości związanych z menstruacją czy menopauzą. Różami pachniały również ubrania, pomieszczenia, a nawet żagle okrętów słynnej władczyni Egiptu – Kleopatry.

Największą popularnością tego typu mikstury cieszyły się w świecie arabskim, gdzie powstało nawet przysłowie „pachnące ciało otaczają aniołowie”. W X wieku jeden z ojców medycyny – perski uczony Avicenna prawdopodobnie jako pierwszy dokonał destylacji olejku z płatków kwiatu róży. Opisał też jego zalety dla zdrowia i urody.

Choć od tamtego czasu upłynęło wiele wieków, olejek różany wciąż uchodzi za jeden z najbardziej wartościowych produktów naturalnych. I najtrudniejszych do pozyskania. Do jego wytwarzania wykorzystuje się tylko kilka gatunków róży (uprawianych głównie w Bułgarii i Maroku). Kwiaty muszą być zbierane o określonych porach dnia (od wschodu słońca do godz. 10-11), gdy stężenie substancji eterycznych jest największe. Mimo to wyprodukowanie kropli olejku wymaga przetworzenia 50-60 róż.

Dlatego nie powinniśmy się dziwić, że to produkt dość drogi. Jednak nie ulega wątpliwości, że jest wart swojej ceny.

Ratunek dla skóry

Olejek różany to skarbnica cennych substancji, przede wszystkim geraniolu (organiczny związek chemiczny z grupy nienasyconych alkoholi terpenowych, który uchodzi za bardzo skuteczny przeciwutleniacz „wymiatający” wolne rodniki, niszczące komórki i przyspieszające procesy starzenia organizmu), eugenolu (wykazuje działanie przeciwbólowe i odkażające) oraz citronellol (to on odpowiada za przyjemny zapach olejku).

W składzie różanego wyciągu odkryto również spore ilości flawonoidów, związków wspierających organizm w neutralizacji komórek rakotwórczych i ułatwiających oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn.

Dzięki bogactwu cennych substancji produkt jest zalecany kobietom zmagającym się z rozmaitymi dolegliwościami. Jako jeden z nielicznych olejków eterycznych może być stosowany bezpośrednio na ciało, bez konieczności wcześniejszego rozcieńczania.

Różany wyciąg nadaje się do każdego rodzaju skóry, choć szczególnie sprawdza się w przypadku cery dojrzałej i wrażliwej. Nawilża, wygładza, poprawia elastyczność, łagodzi podrażnienia i oparzenia słoneczne. Jest pomocny w likwidacji przebarwień, leczeniu blizn i rozstępów. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, dlatego pomaga uporać się z trądzikiem.

Olejek różany pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu działa przeciwzmarszczkowo oraz przyspiesza regenerację naskórka. Wzmacnia także paznokcie i świetnie odżywia włosy.

Masaż czy kąpiel?

Różany wyciąg działa również „wewnętrznie”. Nauka wciąż nie potrafi wyjaśnić fenomenu oddziaływania olejku na ludzkie emocje i nastroje. Wiadomo tylko, że jego zapach pobudza receptory w jamie nosowej, które połączone są nerwem węchowym z tzw. układem limbicznym mózgu. To właśnie tam rodzą się nasze emocje. Pod wpływem zapachu mózg wydziela do krwi substancje neurochemiczne, np. serotoninę (działa odprężająco i nasennie) czy endorfiny (wywołują doskonałe samopoczucie).

Dlatego olejek różany uspokaja, łagodzi napięcie nerwowe i polepsza nastrój. Masaże i kąpiele z dodatkiem tego produktu rozgrzewają, poprawiają krążenie i działają przeciwbólowo. Wspomagają też leczenie stanów zapalnych oraz pomagają w łagodzeniu wielu dolegliwości kobiecych, związanych m.in. z menopauzą.
Olejek różany od wieków uchodzi za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków, dlatego warto go stosować do „podkręcenia” osłabionego libido.

Jak wykorzystać ten produkt? Dla poprawy kondycji skóry najskuteczniejszy będzie masaż (kilka kropli olejku różanego można zmieszać z olejem migdałowym lub oliwą z oliwek) lub kąpiel (kilka różanych kropli rozcieńczamy w łyżce mleka i wlewamy do ciepłej wody w wannie). Olejkiem różanym można też wzbogacić „sklepowe” kosmetyki do pielęgnacji ciała. Świetnie sprawdza się także w aromaterapii (podgrzewamy go w specjalnym kominku).

Produktu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci do 10. roku życia. Jego niektóre składniki mogą również wykazywać reakcje alergiczne, dlatego osoby ze skłonnością do uczuleń muszą zachować ostrożność.

Rafał Natorski/(gabi), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (25)
Zobacz także