FitnessOlej kokosowy – naturalny kosmetyk i lek

Olej kokosowy – naturalny kosmetyk i lek

Przez tysiące lat używali go mieszkańcy klimatu tropikalnego, doceniając jego niezwykłe właściwości kosmetyczne i lecznicze. Dobrze znany był również w naszej szerokości geograficznej. Dziś na nowo doceniamy jego dobroczynne działanie.

Olej kokosowy – naturalny kosmetyk i lek
Źródło zdjęć: © 123RF

20.06.2013 | aktual.: 20.06.2013 09:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez tysiące lat używali go mieszkańcy klimatu tropikalnego, doceniając jego niezwykłe właściwości kosmetyczne i lecznicze. Dobrze znany był również w naszej szerokości geograficznej. Kiedy jednak w latach 60. zrobiło się głośno o tym, że blokuje tętnice, jego popularność znacznie spadła. Mimo że ta teoria okazała się mylna, na długie lata popadł w niełaskę. Dziś na nowo doceniają go kobiety na całym świecie.

Niezastąpione źródło energii
Jako składnik kokosanek albo muffinek, może być zdrową przekąską dla dzieci. Dodany do koktajlu owocowego, szybko doda ci energii. Zanim jednak zmieszasz olej kokosowy z zimnym napojem, pamiętaj, żeby go nieco podgrzać – w przeciwnym razie się nie rozpuści. Wzbogaci też smak kawy, sprawiając, że będzie bardziej kremowa. Można go użyć do zrobienia domowego majonezu, lepiej niż inne oleje warzywne sprawdzi się w przypadku potraw przygotowywanych w wysokiej temperaturze. Nadaje się też do pieczenia i do smarowania pieczywa, jeśli nie chcesz korzystać z masła ani margaryny.

Zapobiega cukrzycy i przyspiesza metabolizm

Kiedy dopadnie cię ochota zjedzenia czegoś słodkiego, sięgnij najpierw po łyżeczkę oleju kokosowego. Nasyci cię bardziej niż węglowodany. Autorzy badania przeprowadzonego w 2009 roku odkryli, że może także okazać się pomocny w odchudzaniu, szczególnie redukując tkankę tłuszczową na brzuchu. Jest lekkostrawny, reguluje pracę tarczycy i chroni organizm przed insulinoodpornością (która jest jedną z przyczyn cukrzycy typu 2). Ponadto zostało udowodnione, że dwie łyżeczki dziennie poprawiają metabolizm. Olej kokosowy jest również skutecznym antidotum na stres, zapobiega chronicznemu zmęczeniu, a niektórzy twierdzą, że pomaga wyleczyć się z bezsenności.

Znany jest również ze swoich właściwości grzybobójczych, antybakteryjnych i antywirusowych. Rozprawi się więc nie tylko z grzybicą stóp (stosowany wewnętrzne lub zewnętrznie) czy pomoże pozbyć się przeziębienia i grypy, ale – zmieszany z czosnkiem – wyleczy również zapalenie ucha. Dodatkowo, poprawia przyswajanie wapnia i magnezu. Warto go mieć przy sobie w letnie wieczory, złagodzi bowiem swędzenie po ukąszeniach komarów. Stosowany zewnętrznie, powinien choć w niewielkim stopniu uniewidocznić żylaki, a jeśli dokucza ci alergia, wetrzyj niewielką ilość oleju kokosowego we wnętrze nosa. Wspomaga też krążenie, a u karmiących piersią matek pomaga zwiększyć produkcję mleka.

Spowolni efekty starzenia, zadba o włosy

Olej kokosowy ma prawdziwie kojący wpływ na skórę. Przydaje się w leczeniu egzemy, łuszczycy i poparzenia słonecznego, redukuje worki pod oczami. Dzięki swoim właściwościom głęboko nawilżającym i wzmacniającym tkankę łączną, nada skórze sprężystości i wygładzi zmarszczki. Wiele kobiet wykorzystuje go także jako naturalne mleczko do demakijażu. Stosowany regularnie przydaje się w walce z cellulitem oraz zapobiega rozstępom. Można go nakładać na usta zamiast wazeliny czy pomadki ochronnej, a w połączeniu z sodą oczyszczoną lub skrobią kukurydzianą używać jako dezodorantu. Natomiast po zmieszaniu z solą lub cukrem może służyć jako peeling.

Jest też znakomity w pielęgnacji włosów. To dla nich jeden z najskuteczniejszych środków odżywczych. Jeśli szukasz dobrego, naturalnego sposobu na przywrócenie włosom witalności, wczesz w nie przed snem niewielką ilość oleju kokosowego. Rano umyj głowę. Upora się również z naelektryzowaną fryzurą. Nałóż na dłonie kroplę i przejedź od nasady po końce. Raz na jakiś czas zafunduj sobie domowe spa, wlewając do kąpieli około jedną czwartą szklanki podgrzanego oleju kokosowego. Możesz nim też zastąpić pastę do zębów. Nie tylko je wybieli, ale także zmineralizuje.

Pielęgnuje meble, przyda się w konserwacji

Pomoże zadbać o żeliwne garnki, zapewniając powłokę ochronną i zapobiegając przywieraniu potraw. Świetnie sprawdza się również jako produkt do pielęgnacji mebli, butów i ubrań ze skóry, zmiękczając ją i utrzymując w dobrym stanie. Ładnie wypoleruje drewniane powierzchnie, zamiast środków chemicznych możesz więc użyć oleju kokosowego. Jeśli masz kłopoty z usunięciem mocno lepiącej metki z ceną, zmieszaj olej kokosowy z sodą, spryskaj klejące miejsce i zostaw na 10 minut. Niezawodny okaże się też w przypadku, gdy zdarzy ci się walczyć z gumą do żucia we włosach. Wetrzyj w nie niewielką ilość oleju i odczekaj pół godziny. Olej kokosowy może się również przydać w drobnych naprawach domowych i konserwacji. Naoliwi drzwi, ale też na przykład prowadnice przy szufladach.

(ios/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Komentarze (11)