Pachnąca przez cały dzień
Dezodorant - wspaniały wynalazek, podstawowa broń w walce z potem. 3 w 1 - wygodna, pachnąca, skuteczna.
28.03.2007 | aktual.: 31.05.2010 19:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dezodorant - wspaniały wynalazek, podstawowa broń w walce z potem. 3 w 1 - wygodna, pachnąca, skuteczna.
Pocenie się jest pożyteczne, wraz z nim uciekają z organizmu szkodliwe związki: sól, chlor. Najbardziej pocisz się, kiedy jest gorąco, gdy się zdenerwujesz albo czymś bardzo ucieszysz. Jest jeden kłopot. Pot w zasadzie bezwonny, w zetknięciu z powietrzem zaczyna się rozkładać i wydziela nieprzyjemną woń.
Spokój na 24 godziny
Dezodorant to jedyny kosmetyk, który zawiera substancje hamujące rozkład potu, niszczy nieprzyjemny zapach na wiele godzin. Kiedyś środkiem dezynfekującym był w nim alkohol, teraz zastępuje się go innymi, mniej drażniącymi składnikami.
Antyperspirant idzie dalej niż dezodorant, dzięki zawartości specjalnych soli nie tylko walczy z potem na skórze, ale ogranicza w ogóle jego wydzielanie. Można mieć spokój na 24 godziny.
Czy to dobrze, tak przestać się pocić? Niektórzy dermatolodzy odradzają stosowanie codziennie antyperspirantów, twierdzą, że mogą wywołać podrażnienia skóry, nawet zapalenie ujść gruczołów łojowych. Inni przekonują, że tak zachowywały się tylko kosmetyki starej generacji. Te najnowsze są dostosowane do pH skóry i nie podrażniają jej.
Najczęstsze błędy
- Dezodorant zamiast mydła. Jeśli użyje się go na spocone miejsca - tworzy się mieszanka nie do wytrzymania. Najważniejszy środek przeciwpotny to zawsze woda z mydłem. Umyj się ciepłą wodą, potem spłucz mydło zimną (ściągniesz gruczoły potowe), dokładnie osusz skórę, dopiero teraz użyj dezodorantu.
- Używanie dezodorantu na ubranie. Zapach na chwilę, plamy na zawsze; składniki zawarte w dezodorancie mogą plamić tkaniny. Spryskuj tylko skórę i chwilę odczekaj, zanim się ubierzesz.
- Dezodorant zamiast perfum. Nigdy ich nie zastąpi, jego zapach (w przeciwieństwie do substancji zwalczających pot), krótko utrzymuje się na skórze. Nie spryskuj nim miejsc typowych dla perfum - przegubów dłoni, skóry za uszami. Stosuj tylko pod pachami. Jeśli nie chcesz, by zapach dezodorantu kłócił się z perfumami, wybierz bezzapachowy lub kup dezodorant i perfumy z jednej linii zapachowej danej firmy.
- Używanie dezodorantu zaraz po depilacji. Skuteczniej działa w miejscach pozbawionych owłosienia, ale nie używaj go w 5 minut po depilacji, odczekaj kilka godzin. Najlepiej wydepiluj się przed pójściem spać, do rana skóra się wygoi, dezodorant jej nie podrażni.
Komunikat dla alergików
Dezodoranty mogą uczulać. Jeśli zauważysz zmiany na skórze, będzie cię piekła, musisz koniecznie zmienić dezodorant. Zanim kupisz kolejny, wylecz skórę. Możesz ją smarować kremem z nagietka lub przemywać herbatką z rumianku. Jeśli zmiany są poważniejsze, poradź się lekarza.
Uwaga posiadaczki bardzo wrażliwej skóry: wybierajcie od razu dezodoranty bezzapachowe lub bardzo delikatnie pachnące o naturalnym pH 5,5, np. serię AA firmy Oceanic, dezodorant pH 5,5 Johnsons.
Lepsza kulka czy spray
Co kto lubi. Masz do wyboru aerozole, gęste płyny w pojemniczku z kulką (roll-on), dezodoranty w sztyfcie i kremie. Jeśli twoja skóra jest wrażliwa, zrezygnuj z aerozoli. Pamiętaj też, że sprayu najlepiej używać z odległości ok. 20 cm od skóry.
Dezodoranty do stóp
Stopy są bardzo podatne na pocenie. Kłopot zwalczy dezodorant do stóp. Specjalnie dobrane składniki pomogą usunąć nieprzyjemny zapach. Duży wybór takich kosmetyków ma firma Scholl, możesz wybrać, np. dezodorant cytrynowy czy preparat leśny w sprayu.
Nowość goni nowość
Producenci na wyścigi wymyślają nowe, rewelacyjne receptury. To bardzo dobrze, mamy większy wybór. Oto jakie nowe składniki znajdują się w mrowiu dezodorantów i antyperspirantów:
- talk - tworzy na skórze cieniutką warstewkę pochłaniającą wydzieliny, nie uczula (np. antyperspiranty Rexony, Secret),
- deosomy - substancje pielęgnacyjne, hamują wydzielanie potu, nawilżają i natłuszczają wrażliwą skórę,
- krem nawilżający- zamiast alkoholu i konserwantów zawarty w dezodorancie krem pielęgnuje skórę (Dove),
- alatonina - działa na skórę bardzo łagodząco (Nivea),
- wyciągi roślinne, np. aloes (dzięki niemu można stosować dezodorant nawet po depilacji), wyciąg z bawełny, który daje uczucie suchości (Rexona),
- niesamowite zapachy, np. słonecznego melona, kiwi, brzoskwini (Fa).
Jak wybrać dezodorant?
- Jeśli pocisz się normalnie, zdecyduj się na zwykły dezodorant, jeśli bardzo albo masz przed sobą stresujący dzień - wybierz antyperspirant.
- Przy wrażliwej skórze stosuj kosmetyk w kremie lub roll on.
- Jeśli chcesz stosować dezodorant zaraz po depilacji, koniecznie wybierz taki bez zawartości alkoholu.
- Zapach to oczywiście rzecz gustu, ale ostatnio na czasie są zapachy owocowe.
- Sprawdzaj datę ważności i nigdy nie kupuj dezodorantów nieznanych firm wprost ze stolika ulicznego sprzedawcy. Po pierwsze nie wiadomo tak naprawdę, jaka jest zawartość tych produktów, po drugie na pewno są źle przechowywane, leżenie godzinami na słońcu dyskwalifikuje każdy kosmetyk.