FitnessRuszył portal dla kobiet z rakiem narządów płciowych

Ruszył portal dla kobiet z rakiem narządów płciowych

We wrześniu rozpoczął działanie portal internetowy - www.jestemprzytobie.pl - którego celem jest wspieranie w walce z chorobą kobiet, które cierpią na raka narządów płciowych, np. raka szyjki lub trzonu macicy, raka jajnika, sromu, pochwy.

Ruszył portal dla kobiet z rakiem narządów płciowych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.09.2011 | aktual.: 05.12.2011 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We wrześniu rozpoczął działanie portal internetowy - www.jestemprzytobie.pl - którego celem jest wspieranie w walce z chorobą kobiet, które cierpią na raka narządów płciowych, np. raka szyjki lub trzonu macicy, raka jajnika, sromu, pochwy. Na portalu można zadać pytania ekspertom, by rozwiać wątpliwości na temat objawów choroby czy sposobu terapii, przeczytać porady psychologów i lekarzy oraz prawdziwe historie pacjentek leczonych z powodu raka narządów płciowych.

"Jest to miejsce, gdzie zamieszczane są wiarygodne informacje i treści sprawdzone pod względem merytorycznym, dotyczące profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów narządów rodnych u kobiet. Chodzi nam o to, żeby dzięki temu portalowi kobiety miały kompendium wiedzy o chorobie, bo żeby z nią walczyć, trzeba mieć sporą wiedzę. Drugi nasz cel, to wsparcie psychologiczne, które jest kluczowe w tej walce" - wyjaśniła Elżbieta Więckowska, szefowa Fundacji "Różowa Konwalia" im. prof. Jana Zielińskiego.

Jest to jedna z czterech organizacji pozarządowych współtworzących program "Jestem przy Tobie", w ramach którego działa portal. Trzy pozostałe to: Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych i Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości". Rocznie nowotwory złośliwe narządów płciowych diagnozuje się u ponad 12 tys. kobiet. Dla wszystkich jest to początkowo katastrofa, ale wcale nie musi tak być - podkreślają autorki programu.

"Każda kobieta w takiej sytuacji powinna uzyskać konkretne wsparcie, praktyczne wskazówki, porady tak, żeby rozumiała swoją chorobę, czekający ją proces leczenia i była jego aktywnym i świadomym uczestnikiem" - uważa Małgorzata Stelmach z Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

Niestety, pacjentki te często w samotności znoszą swoje cierpienie i strach, unikają rozmów na ten temat, bo się wstydzą, czują się pozbawione własnej wartości, kobiecości.

Właśnie po to, żeby nie zostawiać ich samym sobie, wesprzeć w procesie leczenia, odpowiadać na pytania, pomagać i motywować do walki z chorobą, żeby udowodnić, że warto żyć i nawet po takim doświadczeniu można się życiem cieszyć, utworzono program "Jestem przy Tobie".

Ma on również służyć rodzinie i przyjaciołom pacjentek, którzy chcą i mają siłę działać, ale często nie wiedzą, jak być podporą i jak zmotywować chorą do walki z rakiem. Oprócz portalu, ważnym narzędziem służącym realizacji programu ma być edukacja pielęgniarek w zakresie wsparcia psychicznego kobiet cierpiących z powodu nowotworów narządów płciowych i leczonych na oddziałach ginekologicznych oraz w przyszpitalnych poradniach ginekologicznych. (PAP)
jjj/ agt/

Źródło artykułu:PAP
zdrowierak jajnikarak szyjki macicy
Komentarze (1)