Sekrety leczniczych kąpieli
Porzuć wysuszające skórę płyny do kąpieli, a wykorzystaj to, co daje natura, czyli zioła, aromatyczne olejki i sole. Po takich kąpielach poczujesz się odprężona i zrelaksowana.
04.02.2010 | aktual.: 07.06.2010 16:48
Warto przynajmniej raz w tygodniu wygospodarować dla siebie trochę czasu, aby zażyć luksusowej kąpieli w wannie wypełnionej wodą, której aromat pobudzi zmysły. Warto pokusić się o przygotowanie dla siebie czegoś specjalnego. Porzuć wysuszające skórę płyny do kąpieli, a wykorzystaj to, co daje natura, czyli zioła, aromatyczne olejki i sole. Po takich kąpielach poczujesz się odprężona i zrelaksowana, a wiele dolegliwości chorobowych ustąpi.
W Polsce jest dużo sanatoriów i uzdrowisk, które oferują szeroki wachlarz leczniczych kąpieli zwanych także zabiegami balneologicznymi. Niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić z wielu różnych powodów. A przecież zażywać leczniczych kąpieli można w domu. Wystarczy tylko wanna, naturalne składniki i odrobina wolnego czasu.
Kąpiele solankowe
Solanki są potężną „bombą chemiczną”. Zawierają w sobie moc związków wapnia, magnezu, siarki, siarkowodoru, jodu, bromu oraz jony chloru i sodu. Kąpiele solankowe są swoistym remedium na wiele uciążliwych schorzeń, takich jak trądzik, łuszczyca, bóle kości i stawów czy zwyrodnienia kręgosłupa. Dodatkowo zapewniają działanie pobudzające układ krążenia, obniżają ciśnienie, a nawet poziom glukozy we krwi.
Najprostszym sposobem jest zastosowanie gruboziarnistej soli morskiej, którą należy rozpuścić w ciepłej wodzie w ilości 5-6 łyżek. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Zaleca się powtarzanie jej w regularnych odstępach czasu, co 3-4 dni.
Apteki, drogerie i sklepy z produktami pochodzenia naturalnego oferują całą masę solanek wzbogaconych dodatkowo innymi składnikami. Na uwagę zasługuje szeroka gama produktów z serii Zabłocka Solanka Termalna oraz Solanka jodowo-bromowa z serii Eco Care firmy Bielenda. Produkty te zawierają w swoim składzie moc naturalnych składników i minerałów i są ogólnodostępne. Drogocenny torf - borowina
Borowina jest rodzajem torfu posiadającym w swoim składzie m.in. produkty rozkładu roślin i związki nieorganiczne. Zwana jest czarnym złotem, a jej spektrum działania jest bardzo szerokie. Wskazaniami do stosowania borowiny są choroby reumatyczne, zwyrodnienia kości i stawów, rekonwalescencja po przebytych urazach i złamaniach, uszkodzenia nerwów obwodowych, rwa kulszowa, miażdżyca, wrzody żołądka, nadżerki, klimakterium czy też regeneracja zniszczonych włosów – to tylko kilka z licznych zastosowań borowiny.
Kąpiele borowinowe muszą się koniecznie odbywać w ciepłej wodzie. Jej temperatura nie powinna być niższa niż 40-45˚C. W sprzedaży są dostępne zarówno gotowe produkty na bazie borowiny (np. sól czy szampon borowinowy), jak również sprzedawana jest w czystej formie w sam raz nadającej się do zabiegów.
Ważne! Wykonując leczniczą kąpiel borowinową w domu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• należy zanurzać się co najwyżej do okolic serca – dotyczy to w szczególności osób z chorobami układu krążenia,
• kąpiel nie powinna przekraczać zalecanego czasu 20 minut,
• temperatura wody nie może być niska,
• po kąpieli konieczny jest szybki prysznic całego ciała oraz pozostanie w ciepłym miejscu, najlepiej w łóżku przez okres 30-60 minut (kąpiel borowinowa osłabia),
• kobiety w ciąży i w trakcie miesiączki powinny zrezygnować z kąpieli.
Zbawienna moc ziół
Już w starożytności zioła były uważane za remedium na wszelakie dolegliwości. Odpowiedzialne były również za pomoc w wydobyciu piękna i podkreślaniu urody – tak też pozostało do dzisiaj. Zafundowanie sobie ziołowej kąpieli to prosty sposób na relaks dla ciała i zmysłów. Przygotowanie kąpieli jest dziecinnie proste, a potrzebne składniki bardzo często znajdziemy na łące, w ogrodzie czy też w lesie – suszone zioła oferują apteki i sklepy zielarskie. Kąpiel ziołowa – w zależności od zastosowanych ziół, może mieć działanie rozszerzające pory, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze i kojące (np. w przypadku grzybicy). Wówczas, gdy użyjemy jedynie składników naturalnych, mamy pewność, że ich działanie będzie bardziej intensywne, aniżeli w przypadku zakupu gotowego produktu - kosmetyku ziołowego.
Jeżeli kąpiel ziołowa ma tylko i wyłącznie pobudzać zmysły, można się pokusić o wymieszanie ze sobą lawendy, płatków róż, rozmarynu, bazylii, tymianku, czarnego bzu, melisy, werbeny czy lipy. Można tworzyć dowolne kombinacje przy kąpielach zapachowych. Inaczej jest w przypadku ziołowych kąpieli leczniczych, które stosowane są przy schorzeniach.
Stany zapalne skóry pomoże zlikwidować kąpiel rumiankowa z dodatkiem siemienia lnianego, żywokostu, który dodatkowo niweluje bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz krwawnika. Z kolei leczenie ropnych infekcji skóry (ropnie i wrzody) wspomoże regularne zażywanie kąpieli z wyciągiem ze skrzypu polnego, szałwii lekarskiej, kory dębu, liści orzecha włoskiego i sosny. Panie, które borykają się z żylakami, powinny sięgnąć po kasztanowiec i suszony kwiat nagietka, a nastolatki z łojotokiem i trądzikiem młodzieńczym po jałowiec, nostrzyk i tymianek.
Jak przygotować ziołową kąpiel?
Składniki należy wymieszać, włożyć do woreczka (najlepiej lnianego), po czym związać go sznurkiem i zawiesić na kranie wanny. Gdy woda zostanie zakręcona, woreczek ten warto zdjąć z kranu i wrzucić do wanny, tym samym uwalniane drogocenne właściwości ziół będą bardziej skoncentrowane.
Kąpiel aromaterapeutyczna
Ten rodzaj kąpieli pomoże nie tylko na dolegliwości fizyczne, ale i psychiczne. Aromaterapia zwalcza stres, bezsenność, uczucie zmęczenia, bóle mięśniowe, choroby skóry i infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Do tego celu należy wlać do wanny z ciepłą, ale niezbyt gorącą wodą, kilka kropli olejku eterycznego. Cała kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 30 minut.
Kilka cennych rad
• podczas kąpieli aromaterapeutycznej poza olejkami eterycznymi nie stosuj żadnych środków (np. płyn do kąpieli, mydło),
• nie używaj twardych gąbek, najlepiej zanurz się w wannie, leż i zażywaj relaksu,
• po kąpieli nie wycieraj skóry ręcznikiem – przeciwnie, pozwól jej wyschnąć samoistnie.