Smak to doznanie bardziej złożone niż sądzono

Wrażenia smakowe stanowią wypadkową nie tylko zmysłów smaku i węchu - duży udział w kształtowaniu się tego typu odczuć bierze również wzrok - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Smak to doznanie bardziej złożone niż sądzono
Źródło zdjęć: © 123RF

16.04.2013 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrażenia smakowe stanowią wypadkową nie tylko zmysłów smaku i węchu - duży udział w kształtowaniu się tego typu odczuć bierze również wzrok - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Na tegorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, które odbyło się w Nowym Orleanie (USA), zaprezentowano eksperyment dowodzący, że zmysł wzroku może być czasem bardziej istotny w odczuwaniu smaku, niż rzeczywiste bodźce działające na język czy nos.

Naukowcy udowodnili to zjawisko na przykładzie degustacji białego wina Sauvignon Blanc, które zawiera wiele naturalnych substancji chemicznych, nadających mu posmak banana, męczennicy jadalnej, papryki i bukszpanu.

Wino Sauvignon Blanc zabarwiono na czerwono tak, by przypominało odcieniem wytwory z innych szczepów winogron typu merlot lub cabernet. Następnie nalano napój do kieliszka i poproszono badane osoby o spróbowanie trunku.

Okazało się, że degustatorzy nie wychwytywali w smaku nut charakterystycznych dla Sauvignon Blanc, wręcz przeciwnie, zaczęli zauważać elementy posmaku typowe dla Merlot lub Cabernet, gdyż po dokonaniu oceny koloru wina, tego się właśnie spodziewali.

Terry E. Acree z Cornell University przekonuje, że podobne efekty zmiany smaku można zaobserwować, manipulując zmysłem węchu.

Podaje przykład prostego eksperymentu, który polega na powąchaniu karmelu, truskawki lub innego słodkiego produktu, a następnie wypiciu łyka zwykłej wody - woda nabiera słodkiego posmaku. Nie dzieje się tak, jeśli przed skosztowaniem wody powąchamy chleb lub mięso.

Acree twierdzi również, że zmysł wzroku nie zawsze jest w stanie zdeterminować smak pokarmu, gdyż czasem spożywamy jedzenie wyglądające nieapetycznie, a mimo to, nauczeni wcześniejszymi pozytywnymi doświadczeniami, potrafimy cieszyć się doznaniami smakowymi opartymi głównie na zmysłach smaku i zapachu.

"Pojawiły się nowe poglądy na to, jak ludzie postrzegają smak jedzenia. Kiedyś smak uważano za wypadkową smaku i zapachu. Teraz zaczynamy rozumieć, że smak zależy od części mózgu odpowiedzialnych za smak, zapach, dotyk i wzrok. Zsumowanie tych wszystkich odczuć i dodanie do nich naszych emocji i przeszłych doświadczeń tworzy ostateczne wrażenie smaku i determinuje, czy lubimy określone pokarmy" - przekonuje Acree.

ooo/ tot/ (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)