FitnessSpinning czyni cuda

Spinning czyni cuda

Ten dość nietypowy rodzaj zajęć fitness to zdecydowanie więcej niż tylko jazda na rowerze w zamkniętej sali treningowej. Spinning to swego rodzaju filozofia treningu pozwalająca na doświadczenie radości płynącej z harmonii ciała i umysłu.

Spinning czyni cuda

13.02.2008 | aktual.: 27.05.2010 16:26

Ten dość nietypowy rodzaj zajęć fitness to zdecydowanie więcej niż tylko jazda na rowerze w zamkniętej sali treningowej. Spinning bowiem to swego rodzaju filozofia treningu pozwalająca na doświadczenie radości płynącej z harmonii ciała i umysłu poprzez wysiłek fizyczny.

Nie musisz wcale być miłośniczką jazdy na rowerze, aby pokochać spinning. Udowodnił to już sportowiec Jonatan Goldberg, nazywany po prostu Johnny G. To on był prekursorem spinningu jako kolarstwa halowego. Stworzył go na początku lat 80-tych, podczas przygotowań do The 3100 mile Race Across America, czyli bezpostojowego wyścigu kolarskiego przez USA. Wkrótce potem, zaczął prowadzić zajęcia kolarstwa halowego dla klientów i przyjaciół w swoim garażu. Wówczas opatentował specjalny rower treningowy zwany Johnny G Spinner.

Na czym jednak konkretnie to polega? Zgodnie z założeniami twórcy spinning ma być programem kolarstwa halowego, łączącym zajęcia w grupie, silną motywację, profesjonalną kadrę instruktorską i muzykę. W praktyce zajęcia te są zwykle godzinnym treningiem, w którym oprócz instruktora uczestniczy zwykle maksymalnie od kilku do kilkunastu osób. Uczestnicy zajęć zajmują miejsca na swoich rowerach i w takt muzyki zgodnie z instrukcjami prowadzącego przystępują do zajęć.

Spinning obejmuje zajęcia o różnej intensywności, na których wykorzystywane są odmienne style i techniki jazdy dostosowane do kondycji i poziomu zaawansowania ćwiczących. Rowery treningowe znacznie różnią się od typowych rowerów górskich czy miejskich, dlatego przed przystąpieniem do zajęć warto się z nimi dokładnie zapoznać. Mają one sztywne połączenie pomiędzy pedałami a kołem zamachowym, co sprawia, że jedynym sposobem na zatrzymanie jest stopniowa redukcja prędkości pedałowania. W przypadku gdy trzeba natychmiast się zatrzymać, należy podciągnąć śrubę regulacji oporu (rodzaj hamulca). Rowery te są wyposażone również w monitor pracy serca, którego stała obserwacja podczas treningu pozwala na lepszą kontrolę samego siebie i dostosowanie intensywności wysiłku do indywidualnych możliwości i potrzeb.

Zajęcia spinningu są adresowane dla wszystkich osób (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) niezależnie od wieku i aktualnej kondycji fizycznej. Program ten oferuje bowiem nie tyle konkretny zakres ćwiczeń, ale pewną energię i koleżeństwo zajęć grupowych, bez współzawodnictwa i presji. Spinning to, jak twierdzi jego twórca przede wszystkim świetna zabawa w rytmie muzyki symulująca jazdę w terenie oparta na wizualizacji i silnej motywacji. To tak naprawdę kompletny program dla ciała i umysłu, przynoszący wymierne korzyści. Pozwala spalić dużą ilość kalorii oraz tkanki tłuszczowej, doskonale wzmacnia nogi, nie obciążając przy tym stawów i odchudza dolne partia ciała. Przy regularnym uczestnictwie w zajęciach, możemy znacznie poprawić swoją kondycję fizyczną i mentalną, poprawić wytrzymałość i co nie jest bez znaczenia, zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Uczestnicząc w zajęciach spinningu, możemy dodatkowo zwiększyć wydolność układu oddechowego i wzmocnić układ kostny.

Kiedy pierwszy raz zdecydujesz się na zajęcia spinningu, musisz być przygotowana na to, że będzie to coś innego niż to co dotąd znasz z zajęć w swoim fitness klubie. Przede wszystkim zaraz na początku zajęć poinformuj instruktora, że to jest Twój „pierwszy raz”. Instruktor pomoże Ci wtedy odpowiednio ustawić rower i dokładnie objaśni Ci jego poszczególne funkcje.

Przed rozpoczęciem zajęć ustaw odpowiednio siodełko – na takiej wysokości, by kolana były lekko zgięte przy najniższym położeniu pedała. Z kolei kierownica powinna być w takiej pozycji i wysokości, abyś swobodnie mogła ułożyć na niej dłonie, podczas gdy łokcie pozostaną lekko zgięte. Jednocześnie zawsze sprawdź, czy siodełko i kierownica są dokładnie ustawione i zabezpieczone oraz czy wszystkie pokrętła są bezpiecznie zakręcone.

Podczas zajęć pamiętaj jednak o tym, że powinnaś jechać we własnym tempie, bez rywalizacji i przeciążania się. Skup się przede wszystkim na swojej kondycji i na płynnym przechodzeniu z pozycji w pozycje. Jeśli źle się poczujesz, powoli przestań pedałować i natychmiast poinformuj o tym instruktora. Spinning, to jak zapewniają trenerzy, znacznie więcej niż trening wytrzymałościowo-siłowy. To przede wszystkim ciekawy sposób pracy nad samym sobą, tworzenia silnego umysłu, pomagający zwalczać problemy i panować nad stresem. Dzięki takim zajęciom na rowerach można świetnie oderwać się od rzeczywistości i połączyć pracę nad ciałem z prawdziwym relaksem – mimo sporego wysiłku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)