GwiazdySprawdź, jakim typem osobowości jesteś

Sprawdź, jakim typem osobowości jesteś

Sprawdź, jakim typem osobowości jesteś
Źródło zdjęć: © 123RF
12.12.2013 14:50, aktualizacja: 12.12.2013 15:49

Jacy właściwie jesteśmy? Co jest naszą mocną, a co słabą stroną? Chęć samopoznania to cecha łącząca chyba wszystkich ludzi. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy określić, jakie są nasze wady, zalety i jak postrzegają nas inni ludzie.

Jacy właściwie jesteśmy? Co jest naszą mocną, a co słabą stroną? Chęć samopoznania to cecha łącząca chyba wszystkich ludzi. Nic dziwnego, bo w ten sposób możemy określić, jakie są nasze wady, zalety i jak postrzegają nas inni ludzie. Z jednej strony chcemy znać prawdę, z drugiej mało kto z podniesionym czołem znosi słowa krytyki pod swoim adresem. Dlatego też tak bardzo lubimy najróżniejsze testy osobowości. Tylko ile w tym sensu?

Zapewne choć raz wypełniłeś test psychologiczny, który znalazłeś w czasopiśmie czy w internecie. Założymy się też, że wynik w dużej mierze zgadzał się z tym, co o sobie myślisz, masz więc zaufanie do tego typu narzędzi.

Testy psychologiczne w gazetach działają na tej samej zasadzie co horoskopy. Bo przecież przedstawiasz cechy swojego znaku zodiaku, prawda? A jeżeli uważasz to za bzdurę, to zapewne znasz co najmniej kilka osób przekonanych, że są typowymi baranami czy bliźniętami. Prawda jest jednak taka, że przeważnie to zwykły efekt sugestii. Jeżeli mamy do wyboru takie cechy, jak: władczy, uczynny, pracowity, pewny siebie, spontaniczny, rodzinny – to z pewnością niektóre będą do nas pasować. Zafascynowani, pomijamy te niezgodne z naszym charakterem i stwierdzamy, że 80 procent się zgadza, a to już dobry wynik. Cóż, testy psychologiczne w gazetach też bazują na tej zasadzie.

Musimy cię jednak zmartwić: takie quizy nie mają wiele wspólnego z tym, co stosują w swojej praktyce psycholodzy. Prawdziwe testy psychologiczne są głęboko schowane w archiwach i dostępne tylko dla specjalistów. Zawierają dziesiątki, a nawet setki pytań, w tym takie, które sprawdzają, czy kłamiesz. Jeżeli nie pracujesz w tej branży, prawdopodobnie nigdy nawet się z nimi nie zetknąłeś. Nie znaczy to, że nie możesz mieć wglądu w swoją osobowość. Oto sposób na określenie swojego temperamentu. Pamiętaj jednak, żeby traktować go bardziej jako zabawę niż jako ostateczny sprawdzian swojej osobowości.

Cztery składniki temperamentu

Teorii na temat charakteru człowieka są dziesiątki, jeśli nie setki, i łatwiej byłoby napisać książkę niż omówić je w jednym artykule. Wybraliśmy zatem najstarszy podział temperamentu, który stosowali już Hipokrates i Galen w starożytnej Grecji i na którym w dużej mierze opiera się nowoczesna nauka. Temperament to podstawowe cechy osobowości, z którymi się rodzimy i których raczej nie potrafimy zmienić.

Zanim więcej powiemy na ten temat, wykonaj prosty test. Poniżej masz cztery zestawy przymiotników. Policz, ile z każdej grupy opisuje ciebie.

Zestaw 1: towarzyskość, otwartość, gadatliwość, wrażliwość, niefrasobliwość, żywość, beztroska, przywódczość.

Zestaw 2: drażliwość, niepokój, agresja, wybuchowość, zmienność, impulsywność, optymizm, aktywność.

Zestaw 3: bierność, ostrożność, odwaga, pojednawczość, wysoka kontrola, solidność, zrównoważenie, łagodność.

Zestaw 4: apatia, lęk, sztywność, refleksyjność, pesymizm, powściągliwość, nietowarzyskość, spokój.

Być może przewaga punktów w jednym z zestawów jest duża, a może w kilku zestawach masz podobny wynik. W pierwszym przypadku jesteś „czystym” przedstawicielem danego typu, w drugim – łączysz ze sobą cechy kilku rodzajów temperamentu. Jaki zatem temperament posiadasz?

Zestaw 1: Sangwinik – to najbardziej zrównoważony typ charakteru. Przedstawia osobę otwartą, towarzyską, optymistycznie patrzącą na świat, bardzo przedsiębiorczą i pełną energii, kreatywną i pełną entuzjazmu. Jej wady to często megalomania i zawyżone poczucie własnej wartości. Mimo to ludzie do niej lgną.

Zestaw 2: Choleryk – silnie przeżywa emocje, ma dużo energii, jest też aktywny. Chce dominować, od innych oczekuje podporządkowania się. Uparty, reaguje bardzo szybko, często bezrefleksyjnie. Takie osoby bywają zakompleksione, czasem żałują wypowiedzianych słów. Często obsadza się je na stanowiskach kierowniczych, są bowiem dominujące i władcze. Rzadko się uśmiechają.

Zestaw 3: Flegmatyk – to osoba wolna, spokojna, ale optymistyczna. Posiada wysoki poziom samokontroli, jest łagodna, solidna, pogodna i cierpliwa. Ludzie przeważnie bardzo ją lubią, jednak rzadko powierzają jej ważne zadania. Lepiej sprawdzają się w pracach wymagających sumienności i cierpliwości.

Zestaw 4: Melancholik – osoba pesymistyczna, zalękniona, z negatywnym podejściem do życia i samej siebie. Ma trudności z podejmowaniem decyzji, brakuje jej wiary w siebie. To ludzie wrażliwi na krytykę, obraźliwi i nerwowi. Lubią marzyć i oddawać się zadumie. Często sprawdzają się w twórczych zadaniach.

Powyższy podział, choć trochę przestarzały, jest pierwowzorem wszystkich badań nad osobowością i temperamentem. Uznaje się, że układ nerwowy może być silny-słaby oraz ruchliwy-nieruchliwy. Sangwinik to typ silny i ruchliwy, choleryk – słaby i ruchliwy, flegmatyk – silny i nieruchliwy, melancholik – słaby i nieruchliwy. Według naukowców mamy mały wpływ na to, jak ukształtuje się nasz charakter, jest to bowiem kwestia genów i budowy układu nerwowego.

Musimy jednak pamiętać o jednym aspekcie, który zresztą jest najczęstszą wadą badań psychologicznych. Mało jest skrajnych typów osobowości, a znakomita większość z nas znajduje się gdzieś pośrodku skali. Możemy wykazywać pewne cechy sangwinika czy melancholika, ale rzadko można tak prosto nas określić. I bardzo dobrze, bo gdyby istniały zaledwie cztery typy osobowości, to na świecie byłoby bardzo nudno.

Tekst: Sylwia Rost/(sr/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (59)
Zobacz także